Reklama

Siły zbrojne

Kijów wzmacnia wojska na wschodzie kraju

 • Rosnieft_przejmuje_spolke_5941383
  Rosnieft_przejmuje_spolke_5941383

W odpowiedzi na ataki „separatystów” Ukraińcy rozpoczęli przebazowanie w rejon prowadzenia operacji antyterrorystycznej oddziałów brygady zmechanizowanej z Czernihowa i Dniepropietrowska.

Resort obrony Ukrainy ujawnił m.in., że z Czernichowa w rejon walk wyruszył batalion zmechanizowany. Poinformowano również, że został w pełni wyposażony nie tylko w amunicję i uzbrojenie, ale również w żywność, zmiany umundurowania i ciepłej bielizny. Może to oznaczać, że w rejonie wschodniej Ukrainy nie ma możliwości zapewnienia dostaw logistycznych dla walczących żołnierzy.

Podczas odtwarzania gotowości bojowej na tyłach, batalion korzystał z pomocy wolontariuszy i okolicznych przedsiębiorców. Pomagali aktywnie w remoncie samochodów i transporterów, wyposażając je między innymi w prowizorycznie wyprodukowane osłony balistyczne i siatki zabezpieczające przed kumulacyjnymi głowicami pocisków przeciwpancernych.

W przygotowaniach żołnierze korzystali z własnych doświadczeń, które nabyli podczas pierwszej, sześciomiesięcznej tury bojowej pododdziału w 2014 r. (z czego około 90 dni w rejonie zaciętych walk w Donbasie).

Na wschodnią Ukrainę został również skierowany batalion brygady zmechanizowanej z Dniepropietrowska. I tutaj żołnierze korzystali z pomocy mieszkańców i władz miasta, w którym stacjonują. Dzięki społecznym zakupom otrzymali między innymi noktowizory, hełmy kevlarowe, termobieliznę oraz dodatkowy zapas żywności.

Reklama

Komentarze (7)

 1. jang

  mam skojarzenie z pomysłem p Hitlera by zdobyć koniecznie "strategiczny" Kursk mimo protestów zawodowców jak Guderian.Zdobywał,zdobywał i zniszczył zdolność ofensywną i manewrową swej armii znacznie osłabioną wcześniejszymi zdobywaniami innych miast-Stalingradu,Leningradu....Skala nie ta ale bezrozumny upór podobny.

 2. Redrum

  Ostatnie dni pokazują, że czego by nie zrobił Kijów i tamtejszy sztab generalny, prorosyjscy bojownicy swoją robotę i tak wykonają. Lotnisko zdobyli, Pieski i obszar na południe od Doniecka (rejon Dokuczajewska) również. Debalcewo powoli zostaje zamykane, więc jest tam szansa na nowy dramatyczny kocioł. I to wszystko pomimo naprawdę solidnego oporu Ukraińców, którzy własnej artylerii nie oszczędzają. Jeśli w tej chwili Ukraińcy nie powstrzymają naporu, to za moment ich linia obrony pęknie w kilku miejscach i inwazja rozleje się w kierunku Mariupola, Krasnoarmijska i Słowiańska. A wtedy "ratuj się kto żyw"... Przyszło Ukrainie toczyć bój z wrogiem naprawdę bardzo ciężkiej wagi, dodatkowo świetnie zorientowanym w zamierzeniach strony przeciwnej, będącym na nie nie tylko odpowiednio przygotowanym, ale wręcz umiejącym kroki te uprzedzać i torpedować.

  1. Tyberios

   Lotnisko nadal się trzyma... zostało zdobyte po raz chyba 14 w doniesieniach Rosjan ale mimo to nadal się trzyma.

  2. Pan_Polak

   Bo wiesz tam walczą bojownicy, separatyści, separatyści pro rosyjscy, ukraińcy walczący z faszystami z kijowa. Broń znaleźli pod choinką, amunicja im rośnie na drzewach, taktyki wojskowej i obsługi różnych broni nauczyli się w podstawówce, artylerię to znaleźli u Borysa na złomie, wiesz rozumiesz to wielcy wojownicy ale na pewno Rosja w tym nie macza palców jak głosi rosyjska propaganda. A teraz bez sarkazmu... Ukraińcy mają przerąbane, jak sam widzisz nie ważne co robią i tak im się śrubkę dokręca, a może być niebawem dużo gorzej. Jeśli Putin ma konkretne plany to nie odpuści, będzie dociskał tak długo i mocno aż Ukraina padnie, sami bez wyraźnego wsparcia nie dadzą rady na długą metę. Ukraina jest wstanie tyko w tedy wygrać ten konflikt gdy Rosja postanowi odpuścić lub zachód bardzo mocno ich wspomoże, inaczej wynik tej wojny jest już znany. A na zachodzie nikt nawet nie chce rozmyślać co dalej, mało kogo to interesuje niestety. Podobnie było by z Polską, jeśli NATO/USA postanowiło by się wypiąć na Polskę która zostanie naruszona przez Rosję lub inne zielone ludziki to nasz byt jest z góry przesądzony, ponieważ nie ważne co byśmy robili wygrać sami nie wygramy. Tak samo Ukraina sama nie wygra jeśli im Rosja na tą wygraną zwyczajnie nie pozwoli. PS. Fajne słowa górników o majdanie, protestach, destabilizacji państwa, walki z władzą, „wiemy gdzie mieszkacie”, niech robią więcej destabilizacji w kraju, nie ma to jak wywrotowa działalność która idealnie może kiedyś się przydać zielonym ludzikom, im słabsza Polska wewnętrznie tym lepiej dla Rosji, ale widać w tym kraju już mało kto o tym pamięta, ważne są stołki i talary... oj czy my już tego nie znamy z historii?, zwało się to chyba rozbiory......................................................................

 3. z prawej flanki

  ów krótki opis przygotowań tej jednostki do wyruszenia na front i stanu jej zaplecza - dobrze obrazuje sytuację w c a ł y c h ukraińskich siłach zbrojnych podległych faktycznie (a nie jeno pozornie) Kijowowi ; może na tym przykładzie dotrze w końcu do słabo zorientowanych w tamacie prosta odpowiedź na pytanie ; dlaczego Ukraina nie wygrywa tej wojny a główny ciężar walk w Donbasie spoczywa na tzw. "batalionach ochotniczych" sponosorowanych przez poszczególnych oligarchów? Dlaczego nie są w stanie jednym zdecydowanym ruchem spacyfikować owych "terrorystów" - dla którego to określenia wymyślono pod potrzeby wewnętrznej (i nie tylko) propagandy drugi równie kuriuozalny termin ; "ATO"? W cieniu tych pytań skrywa się cała prawda o niemocy skorumpowanego do cna ukraińskiego państwa ,które nie jest w stanie własnymi środkami wyekwipować nawet niepełnej brygady ; niech sobie teraz ktoś przypomni nie tak dawne przecież groźby Putina wobec Kijowa i ostrzeżenie pod jego adresem związane z czasem w jakim mogą się u bram ukraińskiej stolicy pojawić rosyjskie tanki.

  1. Raa

   Weź nie bredź, tylko udaj się do stosownego artykułu na tej stronie, gdzie omawia się kwestie tego jaką faktycznie siłą sa oddziały ochotnicze i na kim spoczywał główny ciezar walk (podpowiedź: na jednostkach regularnych).

  2. gegroza

   Zgadzam się w całości - nie dodałeś tylko dlaczego rebelianci nie są słabi. Czyżby ktoś ich wspierał ????

 4. mlemlak

  interpretacja: Rosja gromadzi siły - na pewno będzie inwazja, Ukraina gromadzi siły - umacnia się, tez macie takie odczucia po tych informacjach z mediów?

  1. xx

   gromadzi ukraina tak bardzo ze linia idzie w lewo bardziej a przynajmniej nie idzie bardzo fron na wschod.

  2. Raa

   Na kogo napadła Ukraina, że mamy mieć inne odczucia?

 5. czytator

  dziwne skojarzenie ale jednak - jakbym widzial polska armie.

 6. respect

  Jeśli Ukrainie udało się wyekwipować cały batalion nie tylko w amunicję ale też w mundury i kalesony to wielki respect dla władz i społeczeństwa tego kraju.

 7. topick

  Aktualnie w Donbasie : - 7 brygad zmechanizowanych (14., 24., 30., 53., 72., 92. i 93. BZmech.). Dodatkowo jedna jest na początku formowania (58. BZmech.); - 2 brygady pancerne (1. i 17. BPanc.) oraz kolejną w czasie planowania do powołania (brak numeru); - 4 brygady aeromobilne/desantowo szturmowe (25., 80., 81. i 95. BDes-Szt.). Trwa formowanie kolejnej (71. BDes-szt.); - 1 brygada powietrznodesantowa (79. BPD); - 2 brygady piechoty zmotoryzowanej (57. i 59. BZmot.). Kolejne 5 jest w czasie formowania (73. i 74. BZmot) lub na etapie planowania (brak numerów). Powstają w oparciu o m. in. bataliony obrony terytorialnej; - 1 brygadę piechoty górskiej (128. BZmech); - 1 brygadę piechoty morskiej (1. BPMor.); - Pułk piechoty górskiej powstający na bazie 15. samodzielnego batalionu piechoty górskiej; - 4 brygady artylerii (26., 44. i 56. Bart. oraz 36. Brygada Obrony Wybrzeża). Kolejna brygada jest w czasie formowania; - Brygada artylerii rakietowej (19. Bart. rak. wyposażony w zestawy Toczka); - 3 pułki artylerii rakietowej (15., 107. part. rak. oparty o zestawy 9K58 oraz 27. part. rak. oparty o zestawy 9K57 i BM-21); - Trwa formowanie pułku artylerii wielkiej mocy opartego o działa 2S7 Pion (zestawy te są już na froncie); - 3 samodzielne bataliony rozpoznawcze (29., 54., i 74. samodzielny batalion rozpoznawczy). Kolejne dwa są w czasie formowania (130. i 136. samodzielny batalion rozpoznawczy); - 2 pułki lotnice (3. i 7. Pułk Lotniczy); - 3 pułku specjalnego przeznaczenia (2., 3. i 8. samodzielny pułk specjalnego przeznaczenia); - 18 batalionów obrony terytorialnej (aczkolwiek ich liczba się zmniejsza, gdyż są podstawą budowy brygad zmotoryzowanych); - Formuje się nowy bataliony ochotniczy specnazu „Sewer”, piechoty morskiej „Czernoe More” i szereg innych; Wsparciem dla tych sił jednostki MSW w tym m.in. 2 brygady gwardii narodowej, pułk gwardii narodowej, kilka batalionów gwardii narodowej, bataliony MSW, bardzo liczne siły ochotnicze oraz oddelegowywane pododdziały straży granicznej. Nie wymieniono tutaj wszystkich sił. Łącznie Kijów może wystawić już ponad 45 batalionowych grup bojowych, a z innymi siłami ponad 50 improwizowanych formacji tego typu. Dane z portalu nowastrategia Mało czołgów. Ukraińcy oceniają, że separy mają ok.300 czołgów i ok. 400 innych pojazdów pancernych i ogólnie posiadają przewagę liczebną.

Reklama