Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa indonezyjskiego T-50i na pokazach. Śmierć załogi

Fot. Korea Aerospace Industries flickr, CC BY 2.0
Fot. Korea Aerospace Industries flickr, CC BY 2.0

Podczas pokazów lotniczych w mieście Yogyakarta na indonezyjskiej wyspie Jawa doszło do katastrofy samolotu szkolno-bojowego T-50i Indonezyjskich Sił Powietrznych. Dwuosobowa załoga maszyny nie katapultowała się i poniosła śmierć na miejscu. Przyczyny wypadku nie są na razie znane. 

20 grudnia br. podczas drugiego dnia pokazów lotniczych z okazji 70-lecia miejscowej szkoły lotniczej w mieście Yogyakarta na indonezyjskiej wyspie Jawa doszło do katastrofy samolotu szkolno-bojowego T-50i Indonezyjskich Sił Powietrznych. W trakcie jednego z manewrów załoga straciła kontrolę nad maszyną, w wyniku czego doszło do jego rozbicia. Dwuosobowa, indonezyjska załoga maszyny nie katapultowała się i poniosła śmierć na miejscu. Przyczyny wypadku nie są na razie znane. 

Rozbity samolot należał do 15. Eskadry Bojowej "The Typhoons" stacjonującej w bazie lotniczej Iswahyudi na wyspie Jawa. Był jednym z 16 samolotów T-50i zamówionych przez lotnictwo Indonezji w 2011 roku za kwotę ok. 400 mln USD. Zgodnie z zamówieniem Korea Aerospace Industries dostarczyła Dżakarcie T-50 Golden Eagle w wersji szkolenia zaawansowanego, ale indonezyjskie maszyny są wyposażone w pylony na uzbrojenie, co pozwala wykorzystywać je także w roli lekkich samolotów bojowych. 

Do tej pory w wyniku wypadków dwie maszyny typu T-50 utraciła Korea Południowa. Samolot T-50 był oferowany Polskim Siłom Powietrznym w przetargu na samolot szkolenia zaawansowanego AJT, ale przegrał rywalizację z włoskim M-346 Master. Obecnie Koreańczycy wspólnie z koncernem Lockheed Martin proponują zmodyfikowanego T-50 w przetargu T-X na nową maszynę szkolną dla amerykańskich sił powietrznych, a walka będzie się toczyć o zamówienie przez USA co najmniej 350 samolotów.

Czytaj więcej: Koreańska propozycja w programie nowego samolotu szkolnego US Air Force

Reklama

Komentarze (1)

  1. Qba

    Video https://www.youtube.com/watch?v=Gc5MazJwt5o

Reklama