Siły zbrojne
KATANA w ogniu. Precyzyjna artyleria z Francji
Koncern Nexter Group poinformował o przeprowadzeniu strzelań z wykorzystaniem nowej amunicji precyzyjnego rażenia KATANA dla haubic 155 mm.
Wspomniane badania i testy ogniowe realizowane były w Szwecji od 7 do 11 grudnia 2020 roku z wykorzystaniem francuskiej armatohaubicy samobieżnej CAESAR. Miały one, zgodnie z deklaracją producenta, potwierdzić wszystkie funkcje i manewrowość tej amunicji już w trakcie lotu. W trakcie prób pociski wystrzeliwano po zmienionej trajektorii w stosunku do klasycznej trajektorii balistycznej, co w połączeniu z możliwością ich programowania znacząca zwiększyło standardowy zasięg prowadzonego ognia.
Były to pierwsze strzelania, podczas których w locie użyto systemów naprowadzania pocisków KATANA. Kolejna seria badań i testów tego pocisku planowana jest do realizacji w br. Dyrektor ds. amunicji w Nexter Group Dominique Guillet zapewnił, że ta amunicja ma być możliwa do wprowadzenia na rynki w 2023 roku.
KATANA to system amunicji precyzyjnego rażenia 155 mm zaprojektowany przez francuski koncern Nexter Group. Pocisk ten może być wykorzystywany przez wszystkie lufowe systemy artyleryjskie uzbrojone w haubice 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Amunicja ta ma charakteryzować się zwiększoną donośnością (docelowo do 60 km, aczkolwiek wcześniejsze informacje przekazywane przez Nexter wskazują, że donośność pierwszych wariantów będzie niższa). Naprowadzanie odbywa się za pomocą systemów nawigacji satelitarnej połączonych z nawigacją inercyjną, co ma dać dokładność rzędu decymetrów. Oprócz systemu KATANA koncern Nexter oferuje także inne rodzaje amunicji kal. 155 mm.
Pociski tego typu mają trafić do francuskiej armii jako nowy rodzaj amunicji dla kołowej armatohaubicy samobieżnej CAESAR. Obecnie na uzbrojeniu francuskich wojsk lądowych znajduje się 77 tych systemów na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego Renault Sherpa 5 w układzie 6 × 6. W grudniu ub.r. francuski resort obrony dokupił dodatkowo 32 egzemplarze CAESAR-ów, prawdopodobnie na nowym podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego Tatra T-815 8 × 8.
Tym samym w rękach francuskich artylerzystów docelowo znajdzie się 110 tych systemów, które dodatkowo mają zostać zasilone w latach 2021-2022 dostawami 70 tysięcy modułowych ładunków miotających do rodziny amunicji 155 mm zakupionych na mocy kontraktu z lipca br. Kolejnym krokiem jaki jest obecnie planowany, ma być właśnie zakup partii pocisków KATANA. Francuzi obok klasycznej amunicji 155 mm już dziś wykorzystują precyzyjne pociski BONUS służące do zwalczania celów opancerzonych, które z powodzeniem zostały użyte bojowo na Bliskim Wschodzie podczas działań przeciwko Daesh.
Czytaj też: Przeciwpancerny Bonus w boju
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie