Reklama

Siły zbrojne

Karpatczycy ćwiczą wspinaczkę i ratownictwo górskie

  • Fot. P.Tracz/KPRM
    Fot. P.Tracz/KPRM

Żołnierze 22. karpackiego batalionu piechoty górskiej z Kłodzka przeprowadzili w Górach Stołowych szkolenie ze wspinaczki i ratownictwa górskiego.

Jak informuje rzecznik prasowy 22. karpackiego batalionu piechoty górskiej kpt. Kamila Sochacka-Pawlak, kilka dni temu kompania dowodzenia batalionu brała udział w ćwiczeniach wspinaczkowych oraz w zajęciach z ratownictwa górskiego. Zajęcia odbywały się w oparciu o Górę Szczytnik. „Wspinaczka, to bardzo ciekawe zajęcia, jednak wymagające odpowiedniego przygotowania i dobrej kondycji fizycznej. W kłodzku żołnierze 22 kbpg są niewątpliwie specjalistami w tej dziedzinie” – informuje rzecznik.

Czytaj także: Szkolenie podhalańskich strzelców wyborowych [FOTO]

Dowódcy w ramach zajęć główną uwagę skupili na właściwym wykorzystaniu sprzętu wspinaczkowego oraz doskonaleniu umiejętności żołnierzy we wspinaczce skałkowej. Ćwiczono podchodzenie i zjazdy na linie z wykorzystaniem różnych przyrządów wspinaczkowych.

22. karpacki batalion piechoty górskiej został utworzony w 2008 roku w wyniku przeformowania 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej Obrony Terytorialnej. Obecnie batalion funkcjonuje jako klasyczny pododdział zmechanizowany wchodzący w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Specyfika działań oraz wyznaczone zadania sprawiają, że batalion jest także przystosowany do akcji w terenie górskim i górzystym, w tym do prowadzenia działań bojowych oraz akcji ratowniczych i humanitarnych w warunkach górskich.

Reklama

Komentarze

    Reklama