Reklama

Siły zbrojne

Karabinki HK dla JW Grom

Zdjęcie ilustracyjne: Norwescy żołnierze z karabinkami HK 416 / Fot. forsvaret.no
Zdjęcie ilustracyjne: Norwescy żołnierze z karabinkami HK 416 / Fot. forsvaret.no

Jednostka Wojskowa Nr 2305 GROM poinformowała o udzieleniu zamówienia na dostawę nieokreślonej liczby karabinków HK 416 kalibru  5,56 milimetrów. Specjalsi za dostawę zapłacą niecałe 3 mln zł brutto.

Według ogłoszenia opublikowanego 15 września bieżącego roku w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej Jednostka Wojskowa GROM poszukiwała dostawcy karabinków automatycznych HK 416 zasilanych amunicją pośrednią 5,56 mm.

Postępowanie było prowadzone w ramach procedury negocjacyjnej, bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Zgłosił się tylko jeden oferent - spółka Cenzin sp. z.o.o. Dostarczy ona karabinki za kwotę 2 998 665,95 złotych brutto. Dodajmy, że w poprzednim roku ten podmiot realizował podobną dostawę, aczkolwiek za kwotę ponad dwukrotnie większą. Ubiegłoroczny przetarg był wart 7,14 mln zł.

HK 416 wszedł do użytku w 2005 roku i od samego początku stał się jednym z głównych narzędzi w rękach żołnierzy jednostek specjalnych. Zasilany jest NATOwskimi nabojami pośrednimi kalibru 5,56×45 mm. Zdaniem producenta broń cechuje się zwiększoną niezawodnością względem poprzednich konstrukcji. Teoretyczna szybkostrzelność wynosi 850 strzałów na minutę. Broń pozwala na liczne modyfikacje, przez co można ją dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

Do polskich użytkowników broni poza JW GROM możemy zaliczyć inne jednostki wojsk specjalnych, takie jak Jednostka Wojskowa Komandosów czy JW AGAT. Jeżeli chodzi o inne krajowe formacje to jest także w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA” i CBA.

Natomiast międzynarodowymi użytkownikami są jednostki specjalne z wielu państw, włączając niemieckie (GSG9), amerykańskie wchodzące w skład Joint Special Operations Command (np. Delta Force), francuskie i z wielu pozostałych krajów.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (25)

 1. To ten obok

  Pierwszy raz kupią coś z głową

 2. Ja

  Ludzie, to zakup broni juz stosowanej przez jednostke wiec przetarg na dostawce a nie wybor nowej broni, czego nie rozumiecie?

 3. Kleszcz

  Jednostki takie jak GROM muszą mieć najlepsze wyposażenie a jak coś się psuje to powinni mieć nowe a nie naprawiać to nie auto że 20 jeden się składa

 4. Ja

  Na innym portalu tematycznym autor pisze że był świadkiem jak zabezpieczony HK 416 wystrzelił sam. Komora dostała takiej temperatury że nastąpił samozapłon ładunku. Praw fizyki nie oszuka żaden producent.

 5. Pjoter

  Czego się napinaja akurat ta jednostka powinna mieć wszystko co najlepsze i napewno prowadzą testy przed zakupami

  1. asdf

   dlaczego tylko GROM a reszta wojska to co?

  2. Infernoav

   Nie stać nas by wyszkolić i wyposażyć każdego piechura jak członka jednostki specjalnej.

  3. Zmechol

   Akurat by wyspoasażyć każdego piechura w broń jakości hk nas stać. HK 416 jest podstawową bronią armii Francji i Norwegii. Można? Można.

 6. Mario

  Problem jest taki że te karabinki dotąd używane Leżą na magazynie popsute i brak do nich części No trzeba kupić nowe Polskie myślenie

  1. Edda

   Tak tak. Oczywiscie wifziales to na wlasne oczy. Brednie i tyle.

  2. Mix

   Może i brednie ale z drugiej strony oni już przecież broń kupowali i to właśnie od HK. I teraz rodzi się pytanie po co kupują teraz? Przecież liczebność gromu się nie zwiększyła.

  3. Zmechol

   Bo broń się zuużywa...Specjalsi strzelaja bardzo często, więc jak łatwo się domyślić u nich broń zuużywa się szybciej.

 7. Korund

  Proponuję serbskie karabinki szturmowe zastawa z modyfikacja amunicji do kał 6.5x39 ! Skuteczna broń na 800m !

  1. Piotr

   Po pierwsze to nie amunicja nato 5,56. Po drugie na 800 m to trzeba snajperki. Po trzecie kiedyś widziałeś tarcze choć na 200 m. Jaki jest mały cel. I karabin szturmowy nie nadaje sie do tego

  2. Mix

   Swoją drogą ciekawe czemu grom z uporem maniaka nadal pcha się ten bubel tylko z litość nazywany nabojem. Coraz więcej sił specjalnych odchodzi od 5,56.

  3. Maniek mamut

   Dokładnie , karabinek szturmowy służy do walk w krótkim dystansie.

 8. Wróbcio

  Gdyby zajmowali się tropieniem i utylizowaniem za granicą zbrodniarzy wojennych z 2WŚ mających polską krew na rękach, to bym i nawet dopłacił do grawerunków, a tak to co za różnica HW, Grot czy Beryl? Prestiż??

  1. Infernoav

   Nie, to niezawodność. O działaniach GROMu się nie dowiesz. Wszystkie są objęte ścisłą tajemnicą. Tak samo nie słyszy się o działaniach SAS czy Navy Seals.

  2. TChD

   Beryl to przestazala konstrukcja nie dająca tyłu możliwości konfiguracji co w przypadku HK. A natomiast jeśli chodzi o MSBS Grot to ma potencjał ale jest niestety nie doskonaly jeśli chodzi o jakość wykonania części i materiałów użytych do ich produkcji. Juz pomijając aspekt wad produkcyjnych które sprawiają że broń aktualnie jest mocno awaryjna

 9. Lodovico

  Jak to HK,a nasze groty?

  1. Infernoav

   Amerykanie również mają własne karabiny, ale dla jednostek specjalnych wybierają inne konstrukcje.

 10. Prawdzic

  Specjalsom należy się wszystko co najlepsze. Nieważne skąd. Kropka.

 11. Ben ten

  Jeżeli miałbym do wyboru grota i beryla to sorki ale niestety wybieram beryla. A wy Panowie wypisujcie sobie ile inwektyw dacie radę wypisać, po prostu nie macie argumentów. HK ma wśród specjalsow niepodważalnie dobrą opinię i tyle w temacie.

  1. Sławek

   Miałem na stanie AKMSa Beryla a teraz Grota. Najstarszy najbardziej niezawodny. Ergonomia, celność bezkonkurencyjny Grot , Beryl wypadł najsłabiej.

  2. Maniek

   Kolego mialem w wojsku akms akm i beryla a tersz mam prywatnie ar 15 i pod wzgledem celnosci i skupienia jest najlepszy nie ma co nawet porównywać ak

  3. Adam

   Co jest ergonomicznego w Grocie którego nie da się rozłożyć bez narzędzi?

 12. Wojtii

  Dlaczego nie m4?..made in USA.

  1. Zmechol

   hk 416 jest lepsze niż fabryczne m4. Dlatego amerykańscy specjalsi używaja hk tak jak i US Marines.

  2. Ja

   Jak już coś to m4a1 pasuje się doedukować

  3. K.

   416 powstała jako modernizacja M4 na zlecenie amerykańskich sił specjalnych , pewnie dlatego .

 13. Józef

  O czy oni tu pieprzą. Jakby jeden z drugim miał zjechać po linie ze skały to wybrałbyś sznurek czy linę alpinistyczną i solidny przyrząd zjazdowy?

 14. Wit

  Karabinek niemiecki. Nie chcą polskiego badziewia z łucznika, hihi.

  1. Znasz się na tym??

 15. ZMT PGZ

  a wystarczyło wybrać karabinki MWS z Tarnowa świetna Polska konstrukcja nie ustępuje HK ale oczywiście polityka wygrywa a nie zdrowy rozsądek

  1. Zmechol

   A piszesz tak, bo widziłeś/brałeś udział w testach porównawczych? Czy po prostu piszesz, aby pisać? Polityka wygrałaby właśnie wtedy, gdyby bez testów porównawczych wybrali nowinkę z Tarnowa, a nie jeden z najlepszych i sprawdzonych w boju karabinów. Ogarnij się trochę...

  2. Pucin :0

   A który z modułowych systemów modułowych broni z Tarnowa jest karabinkiem o tym samym działaniu co kb Grot - ogień pojedynczy i ciągły?

  3. Piotr

   A to nie jest tak, że JW Nil ma swój budżet i to oni przeprowadzają przetargi?

 16. Kol

  Na razie o Grocie cicho..i ta cisza boli najbardziej. Czyżby Onet mial rację co do broni z Łucznika ? Teraz jeszcze ten przetarg, który pokazuje, że jeszcze daleka droga marek premium.

  1. Zmechol

   Marek premium? Jak łucznik ma być w gronie marek premium jak dostarcza bron tylko polskiej armii? Poza Nigerią nie sprzedają nikomu broni, bo nikt jej nie chce.

 17. Wychodzi na to,ze mamy 250 lub 500 gromowcow. Liczę,zew zamówieniu jest zamówienie karabinka za 10k i osprzęt za 10k 2 bądź jeden karabinek na jednego w zależności jak liczyć. Lub zamawiają jeszcze dla kogoś... W artykule nie jest ujęte,aby laserki,latarki,kolimatorki,lunety ,uchwyty były też zamawiane.

  1. as

   Kiedyś opublikowali publicznie zamówienie na kalesony. Też było coś ponad 200 sztuk. Przy okazji była też informacja kto wygrał przetarg na żywienie w trakcie ich szkolenia w górach. Konkretne adresy knajp jakiś mądry inaczej opublikował. Taka firma. W dokumentach na selekcję na stronie GROM napisali żeby przywieźć ze sobą jako część wyposażenia "nuż". Aż sobie skopiowałem na pamiątkę.

  2. Git

   Na stronie gromu nigdy nie bylo zawartej informacji na temat wyposazeniabpotrzebnego dla kandydata podczas udzialu w selekcji

 18. oko

  Ja tam widzę MWS-15

  1. Oburzony pacyfizmem

   Nie wiedzialem że Norwegowie mają polska broń?

  2. x

   też chciałbym... "aj hef e drim", że tak powiem po angielsku

  3. Hektor

   MWS-15 mógłby zastąpić Beryla w Wojskach Lądowych. O ile rzecz jasna okazałby się lepszy od Grota. ZM Tarnów powinny jak najszybciej wyprodukować większą partię tych karabinów, które następnie powinny trafić na testy do kilkunastu kompanii w wybranych jednostkach WP. A co do MWS-15 w JW GROM, to marne szanse. W końcu ci goście mają takie poczucie elitarności, że nie będą używać broni, którą produkują jakieś mało prestiżowe zakłady zbrojeniowe w tym biednym kraju nad Wisłą.

 19. Wiejski matematyk

  Mi wychodzi że kupili 250 szt.

 20. pk79

  gdyby chcieli coś niezawodnego to by wzieli jakieś krótkie z rodziny ak ...

  1. Herr Wolf

   Najlepiej beryl

  2. Oburzony pacyfizmem

   Hahaha dobre. Nie będę fanbojem HK ale FSB Alpha używa brata HK416 w mocniejszym kalibrze, Oni lipy nie kupują. To jest niezawodna broń.

  3. asdf

   mieli wolny wybor i wybrali najlepszy na swiecie hk416

 21. Radom

  Jak dopracują grota to go kupią, Musi być dopracowany jak każda broń Tak samo było z HK,i M16 Podobno są prace nad Grot2 Ja wiem że do La nie których co polskie to zle;(

  1. Herr Wolf

   Grota 77

  2. Łowca

   M16 w wieku naszego grota strzelał już w Wietnamie. Moje niech od razu grota 3 zaczną robić? Na razie to 1 jeszcze nie doprowadzili do porządku.

  3. LMed

   To Grot będzie jeszcze zamawiany? To bron dedykowana dla WOT myślałem. A oni już mają dużo tego.

 22. Triko

  Ze wszystkich broni na świecie musieliśmy wybrać niemieckie gówno produkowane na gazpromie 2 ... Nagle brakło karabinków made in Us france czy nawet Austrii .

  1. Oburzony pacyfizmem

   Francja wybrała HK416 jako swoją broń. Amerykanie używają HK416 w topowych jednostkach (Delta force) i w piechocie morskiej (były próby zakupienia jej dla wszystich marines). To naprawdę świetna broń i już jest w użyciu w JW Grom. Jedyna sensowną alternatywą byłby SIG Sauer MCX.

  2. Herr Wolf

   Bo jest najlepszy ! Brednie o gazie możesz kierować do kwacha i busza ..!

  3. Vendetta

   ?????

 23. Franzz

  to teraz wehrmacht niech zakupi grot-y

  1. M.

   Wehrmacht nie istnieje od roku 1945. Porównywanie grota do HK to porównywanie świni do nieba. Zaczynając od samej konstrukcji a kończąc na marketingu obu firm. Czego przykładem jest właśnie ten a nie inny wybór jednostek specjalnych z całego świata. Grot jest ciekawą bronią i chylę czoła twórcom jak i wszystkim pracującym nad rozwojem tej broni. Niestety jest niedopracowany. Przez ten fakt, przegrał z kretesem z Czeskim Brenem przy wyborze karabinka podstawowego dla Francuskich sił specjalnych. Nie jest brany nawet pod uwagę w środowisku specjalsów

  2. Herr Wolf

   W zamian powinni kupić (?) Nie mają czego od nas kupić..!

  3. Pacio

   Taki szajs, jak swoje mają lepsze

 24. Ben ten

  Wyobrażam sobie jak klną na akcji kiedy ten wspanialy grot zawodzi... Oni muszą mieć sprzęt w 100% sprawdzony i profesjonalny, nie wszędzie jest sklep z trytrytkami...

  1. Żołnierz

   Taa, chyba kałacha na trytytki spinają... Ha ha ha

  2. Darek

   Na trytytki to ciebie zrobili.

  3. Tomasz34

   Grot, jak każdy inny typ broni czy uzbrojenia, ma choroby wieku dziecięcego, które są na bieżąco eliminowane. Powstają kolejne wersje karabinka GROT, oznaczone konkretnymi numerami.

 25. Obserwator

  Zamiast kupić Grota to dotują niemiaszków. Smutna rzeczywistośc.

  1. ?????????

   Ale po co specjalsom rozpadające się i rdzewiejące Groty ?

  2. Mmm

   Mam nadzieję że to jest sarkazm

  3. Damian

   Chyba jesteś niepoważny

Reklama