Kanada chce kupić amerykańskie uzbrojenie

Autor. Sgt. Christopher Gaylord Date / DVIDSHUB / Flickr
Kanada mimo ostatnich napięć z USA chce pozyskać kolejne amerykańskie uzbrojenie. Mowa tutaj o wieloprowadnicowych wyrzutniach rakiet M142 HIMARS, na których kupno przeznaczonych miałoby być 5 mld dolarów kanadyjskich.
Kanadyjska armia obecnie nie posiada wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, bazując w kwestii ognia pośredniego i bezpośredniego wyłącznie na rozwiązaniach w postaci moździerzy i haubic ciągnionych. W ramach programu Long-Range Precision Strike planowane jest zmienienie tego stanu rzeczy i diametralne podniesienie zdolności do atakowania celów lądowych na duże odległości. Według serwisu Ottawa Citizen wartość umowy dotyczącej sprzedaży do Kanady samych wyrzutni wraz ze sprzętem pomocniczym, pakietami wsparcia, częściami zamiennymi oraz amunicją ma wynosić 5 mld dolarów kanadyjskich i być oferowana w ramach procedury FMS.
Informacja o zakupie „z półki” przez Kanadę amerykańskiego rozwiązania spotkać się miała ze sprzeciwem wojskowych oraz przedstawicieli lokalnego przemysłu. Mają oni podkreślać, że to kolejny krok na celu uzależnienia się od USA w kwestii uzbrojenia. Sugerowane jest poszukiwanie alternatyw na rynku, wśród których należałoby wymienić izraelskiego PULS-a (lub jego europejską odmianę) lub południowokoreańskie K239 Chunmoo. Druga z wymienionych konstrukcji była proponowana Kanadyjczykom podczas ostatniej wizyty przedstawicieli z Korei. Czy mimo napięć z USA w ostatnich tygodniach Ottawa kupi amerykański hit eksportowy? Czas pokaże.

Autor. Lithuanian MOD/X
M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest sprzętem lżejszym od gąsienicowej wyrzutni M270 MLRS. To umożliwia przewożenie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.
W wyrzutni M142 HIMARS mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Alternatywnie system może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km lub dwa PrSM, które trafią w cel oddalony o ponad 400 km. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Rumunia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Autor. st. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana
TasJI
Są rakiety i pociski, które są sprzedawane do innych krajów. Korea nie sprzedaje również serii Hyunmoo. Spośród obecnie sprzedawanych MLRS, jeden jest znacznie tańszy niż USA i Izrael. Dlaczego? Ponieważ produkują ich dużo. Mówi się też o kosztach pracy + robotach... ale też jest ich dużo. Również osiągi są takie same lub lepsze. Polska obsługuje dwa MLRS. Zapytaj polskiego MON o CEP i siłę rażenia.
Davien3
TasJi Koreański K239 jest systemem gorszym zarówno od amerykańskich HIMARS/MLRS jak i od izraelskiego PULS i powstał właściwie jedynie dlatego ze Korea nie dostałą zgody na HIMARS z USA. Zarówno siła rażenia jak i CEP dla K239 są gorsze niż dla HIMARS i PULS
TasJI
Pod jakimi względami południowokoreański system K239 jest gorszy od amerykańskiego HIMARS/MLRS i izraelskiego PULS? Korea opracowała również rakietę K239, jednocześnie produkując na licencji amerykańskie pociski MLRS w celu ochrony swojego kraju, i eksportowała je do Polski. Jakie są aspekty niskiej wydajności? Czy uważasz, że Polska sprowadziła go ze względu na jego wyższą jakość + czas + cenę? Ponadto w rakiecie K239 zastosowano pocisk HG1700 amerykańskiej firmy Honeywell International Inc. Chciałem to zrobić samemu i tanio, ale musiałem to zrobić bardzo szybko. Korea miała technologię Hyunmoo... dlaczego?
Monkey
Trochę Kanadyjczycy ryzykują… Pod rządami Trumpa USA robią się coraz mniej przewidywalne. No chyba że kupując produkt z Izraela bądź Korei Płd. boją się jeszcze bardziej narazić Amerykanom. Jeśli tak jest, to dość krótkowzroczne podejście.
Nordx
A niby czym Kanada ryzykuje ? Magiczne kody?
DanielZakupowy
"Trochę Kanadyjczycy ryzykują" Chyba tym, że się ośmieszyli :) Nie bez powodu śmieją się z nich w USA.
Bezem
Spokojnie, z USA za to się śmieją w Kanadzie, Europie i wielu innych miejscach :)
Buczacza
Strasznie boli i uwiera. Prosty fakt, że Europa zaczęła się zbroić. Postrzegać mosskowię jako wroga. Do tego stawiać na swój przemysł zbrojeniowy. A najbardziej boli i uwiera w mosskwie...
Buczacza
To nie pierwszy raz. Pisania dla pisania. Bo chyba każdy wie, że Europa nie ma nic w tej materii. Ale nie przejmuj się będzie miała...
DanielZakupowy
Kanada chce kupić uzbrojenie od tych złych, nie godnych zaufania Amerykanów? A dlaczego nie od Europy, która się już przebudziła?
Davien3
A to Europa ma jakis własny system MLRS o ile nie liczyc izraelsko-europejskiego EUROPULS?
Dudley
To akurat dość prymitywna broń, jeśli warnkie zakupu będzie wyposażenie wyrzutni w kanadyjskie systemy wsparcie artylerii i łączność z krypto, to są bezpieczni.
DanielZakupowy
Davien3 Popytaj euroentuzjastów to się dowiesz, że może i nie ma ale jakby "Europa" chciała toby miała.... ale nie chce czyli prawie ma :P To tak jak z Rafale nie jest V generacji ale równie dobry, a nawet lepszy bo europejski :D