Reklama

Siły zbrojne

Jest kandydat na sekretarza obrony USA

Fot.defense.gov
Fot.defense.gov

Emerytowany generał Lloyd Austin zostanie ministrem obrony Stanów Zjednoczonych, gdy prezydenturę obejmie Joe Biden - podało we wtorek „Politico”. Prezydent elekt zapowiedział, że nazwisko kandydata na nowego szefa tego resortu oficjalnie poda w piątek.

Za kadencji Baracka Obamy Austin był szefem Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych i nadzorował siły amerykańskie na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie był pierwszym czarnoskórym generałem na tym stanowisku. Na emeryturze jest od 2016 roku.

W grudniu 2012 r. Pentagon ogłosił, że Obama mianował Austina na stanowisko dowódcy Centralnego Dowództwa USA. Po przejęciu przez Państwo Islamskie kontroli nad Mosulem w czerwcu 2014 r. Austin nadzorował opracowywanie i realizację planu kampanii wojskowej w celu zwalczania IS w Iraku i Syrii.

Wcześniej jako potencjalną kandydatkę na stanowisko sekretarza obrony wskazywano Michele McFlournoy, byłą podsekretarz obrony w administracji Baracka Obamy. Należy pamiętać, że nominacja sekretarza obrony będzie musiała zostać zatwierdzona przez Kongres. Na razie otwarte jest pytanie, czy parlament nie sprzeciwi się mianowaniu na to stanowisko oficera, który zakończył czynną służbę stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku.

W niedzielę Biden poinformował, że szefem resortu zdrowia i służb społecznych ma być Xavier Becerra, prokurator generalny Kalifornii. Kierowanie Amerykańskimi Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ma być zlecone dr Rochelle Walensky, natomiast Anthony Fauci, dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych zostanie mianowany głównym medycznym doradcą Bidena ds. koronawirusa. 

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama