Reklama

Siły zbrojne

Jaśmin wesprze dowodzenie polskich jednostek w NATO

Elementy systemu Jaśmin. Fot. M. Dura.
Elementy systemu Jaśmin. Fot. M. Dura.

Polska spółka Teldat podpisała umowę umożliwiającą szersze wykorzystanie systemu wspomagania dowodzenia C3IS Jaśmin. System ten jest używany w Wojsku Polskim w ukompletowaniu HMS C3IS Jaśmin i w tej konfiguracji służy głównie do zarządzania walką korpusu, dywizji i brygady. 

Umowa, podpisana pomiędzy Teldatem a Inspektoratem Uzbrojenia, znacznie rozszerza możliwości eksploatacji tego specjalistycznego narzędzia programowego. Pozwala głównie na dowolne i nieograniczone ilościowo korzystanie z niniejszego oprogramowania w ramach resortu obrony narodowej, w kraju i za granicą.

Jak poinformował wcześniej Inspektorat Uzbrojenia w ogłoszeniu zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym UE, zakup związany jest ze zwiększonym zaangażowaniem Wojska Polskiego w formacjach wielonarodowych. Dodatkowe licencje pozyskano na potrzeby wsparcia działań w ramach Grupy Bojowej UE oraz Sił Odpowiedzi NATO w latach 2019 i 2020, jak i utworzonej po szczycie NATO w Warszawie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. W ogłoszeniu o prowadzeniu negocjacji zaznaczono, że również obecnie posiadane licencje będą wykorzystywane w tej dywizji.

Zgodnie z zapisami umowy licencja dotyczy zarówno oprogramowania HMS C3IS JAŚMIN dla punktu dystrybucji danych (PDD), jak i oprogramowania HMS C3IS JAŚMIN dla wersji klienckiej (WK). Ponadto umożliwia instalację i użytkowanie ich na każdym przeznaczonym do tego sprzęcie wojskowym, spełniającym minimalne wymagania producenta HMS C3IS JAŚMIN.

Do głównych funkcjonalności oprogramowania, wykorzystywanego w stacjonarnych i mobilnych stanowiskach dowodzenia ww. struktur wojskowych należą:

  • automatyzacja procesów dowodzenia Związkami Operacyjnymi i Taktycznymi (w tym tworzenie i obsługa dokumentów w niniejszym zakresie) oraz istotne informatyczne wsparcie działania i współdziałania tych ważnych jednostek wojskowych;
  • tworzenie i znaczne zwiększenie świadomości sytuacyjnej oraz bezpieczeństwa wojsk, m.in. poprzez bieżące zobrazowanie na cyfrowych podkładach mapowych sytuacji operacyjno-taktycznej oraz śledzenie wojsk własnych i sprzymierzonych;
  • możliwość m.in. tworzenia połączonego obrazu sytuacji operacyjnej (POSO) oraz współpracy z innymi systemami (także: sojuszniczymi): tworzącymi POSO (w tym walki i rozpoznania), niższego szczebla (np. BMS) oraz symulacyjno-szkoleniowymi;
  • przechowywanie danych operacyjnych w bazie danych modelu JC3IEDM programu MIP;
  • replikacja danych programu MIP za pomocą protokołu BRM na poziomie taktycznym z zastosowaniem łączy radiowych;
  • transformacja danych operacyjnych pomiędzy modelami danych C2IEDM oraz JC3IEDM;
  • obsługa komunikatów w standardzie MIP MEM B2 i B3 oraz ADatP-3;
  • analiza warunków terenowych, w tym wizualizacja przestrzeni 3D;
  • analiza i wizualizacja stref Fresnela (obszarów propagowania energii sygnału radiowego) z użyciem danych wysokościowych, umożliwiających np. odpowiednie usytuowanie anten. 
Reklama
Reklama

Komentarze (17)

  1. zadowolony

    To przełom technologiczny w naszej armii. Trzeba kontynuować ten b.dobry trend na innych poziomach dowodzenia i działania wojsk - b.dobre narodowe rozwiązania w tym zakresie są na wyciągnięcie ręki od dawna (nie trzeba kosztownie oraz nieefektywnie latami eksperymentować) i co b.ważne są zunifikowane z ww. HMS C3IS Jaśmin oraz znane żołnierzom.

  2. Mik

    Ten HMS to pikus, zolnierze i tak pracowali z tym narzedziem. Lepiej niech pojdzie po rozum do glowy i sie wezmie za BMS\'a, bo tu nasza armia ma potezne zaleglosci!

  3. profesjonalista

    Od dawna jest wiadomo że ten i inne systemy wchodzące w skład SWD C3IS Jaśmin (także BMS C3IS Jaśmin) są światowej klasy rozwiązaniami które od lat mogłyby i mogą dobrze służyć SZ RP oraz wprowadzić w przełom w ich technicznej modernizacji. Zatem nie pozostaje nic innego jak wyciągnąć z tego właściwe wnioski, wyeliminować te błędy, poszukać winnych i stosownie ukarać.

  4. bip

    B.ważne info i wydarzenie dla technicznej modernizacji SZ RP. Niech ten fakt będzie początkiem dobrego w tym zakresie. Natomiast tych co przez lata uniemożliwiali/opóżniali rzeczywisty rozwój bądź wykazywali niekompetencje w tej dziedzinie wyłuskać i rozliczyć.

  5. PISTON

    LUDZIE CO WY WYSKAKUJECIE Z JAKIMIŚ GRATULACJAMI. JAŚMIN BYŁ DOSTĘPNY W ROŻNYCH WERSJACH JESZCZE PRZED WPROWADZENIEM ROSOMAKÓW, KTÓRE LOGICZNIE RZECZ BIORĄC POWINNY BYĆ W JAŚMIN WYPOSAŻONE W CZASIE PRODUKCJI. KTOŚ W MON LUB W RZĄDZIE OD LAT BLOKUJE WEJŚCIE TEGO SYSTEMU NA WYPOSAŻENIE WOJSKA. GDYBY NIE MANEWRY MIĘDZYNARODOWE I MISJE ZAGRANICZNE TO BYŚMY NAWET O NIM NIE SŁYSZELI. W KOŃCU STANIE SIĘ TO CO, STALO SIĘ Z WIELOMA POLSKIMI PRODUKTAMI, WYSOKIEJ KLASY. PRZEZ BRAK ZAMÓWIEŃ Z MON FIRMA SPRZEDA LICENCJE INNEMU PAŃSTWU. MY ZAŚ ZA PARĘ LAT KUPIMY OD NICH TEN SAM PRODUKT ( CZYTAJ AMERYKAŃSKI ) ZA KROCIE I BĘDZIEMY CHWALIĆ GO POD NIEBIOSA JAKI TO ON JEST DOBRY

  6. Kornel

    do \"Może\": to by sie PGZ zdziwił

  7. ekspert

    Wreszcie, wreszcie, wreszcie, bo mieliśmy i mamy i to wyjątkowo w jednym kompleksowym narodowym produkcie jedne z najlepszych w świecie (o ile nie najlepsze) zunifikowane/wzajemnie spójne systemy zarządzania walką od najwyższego szczebla do żołnierza, tylko przez wiele lat w dziwny \"sposób\" niektóre osoby odpowiedzialne za zakupy co najmniej próbowały tego nie dostrzegać. Ale wobec tego opisanego ważnego zakupu/wydarzenia miejmy nadzieje, że dalej nie da się już tego robić i zakłamywać rzeczywistości, że wreszcie będzie się dziać w tej dziedzinie w technicznej modernizacji naszego wojska. Rzeczywiście należą się GRATULACJE dla MON i Teldat - także za wytrwałość, najwyższe kompetencje i najlepsze produkty w niniejszym zakresie.

  8. Może

    @Myśliciel: Może faktycznie to załatwia temat BMS? No to niech MON przetestuje sobie ten system w Rosomakach. Kupili jeden produkt, a może przy okazji załatwili sobie dwa tematy?

  9. gość

    Takie wysoce specjalistyczne SpW tworzy się latami, dużym i stabilnym zespołem inżynierskim, ogromnym wysiłkiem twórczym i finansowym, szeoką i długotrwałą jego weryfikacją w programach oraz laboratoriach wojskowych, w trakcie ogromnej ilości ćwiczeń (także sojuszniczych z wojskami działającymi dynamicznie) itp. Nie da się go zrobić na prętce tak jak sobie iluzorycznie myślą niektórzy i jak dowodzą dotychczasowe doświadczenia oraz niepowodzenia w tym zakresie (oby ich już bezmyślnie nie powielano).

  10. Piter

    Bardzo dobre info. Niech ono będzie zwiastunem dobrego trendu w technicznej modernizacji naszego wojska, docenienia i wykorzystania szczególnie najwyższych narodowych kompetencji oraz najlepszych produktów techniki wojskowej.

  11. AndrzejW

    To oczekiwany przełom, konieczność i dobra perspektywa dla naszego wojska - gratulacje. Bez takiego SpW nie może skutecznie funkcjonować współczesna armia.

  12. ROBERT T

    Skoro mamy Jaśmin, to po co na siłę PGZ ma opracowywać od nowa BMS. Mamy za dużo kasy, czy znowu mrzonki, że tylko firmy państwowe się mają liczyć w przetargach. To bzdura blokująca rozwój dobrej technologii w wojsku!

  13. tak,tak

    To powinno wydarzyć się już dawno i to bez wymyślania Wierzby która w mojej ocenie m.in. miała \"przyćmić\" dotychczasowe niepowodzenia związane z Szafranem i Bratkiem oraz ponownie umożliwić prowadzenie tego tematu przez wykonawcę który opracowywał te \"systemy\" w ramach bardzo dogodnej formuły B+R+W.

  14. Myśliciel

    To na tej podstawie teraz BMS dla Rośków zintegrowanych ze Spikie-m i jest sukces

  15. OjakFajnie

    Gratulacje dla MON. To wydarzenie ma ważny wymiar - po raz pierwszy w szerszym zakresie umożliwia wykorzystanie zautomatyzowanego systemu dowodzenia i wsparcia działań wojsk we wszystkich jednostkach, dla których jest on dedykowny, na co wojsko oczekiwało od lat i co istotnie zwiększy skuteczność oraz sprawność jego działania. Bez tego typu narzędzia itp. nie może efektywnie funkcjonować współczesna armia.

  16. Fala

    Wreszcie - gratulacje dla MON. To dobry zwiastun nowej jakości w wojsku i niezwykle pożądane zbliżenie się w tym zakresie do sojuszników.

  17. żołnierz

    Ku pamięci właściwych urzędników MON. W aspekcie opisywanego istotnego faktu ważnym jest też to, że ww. rozwiązanie jest jednym z zasadniczych komponentów Systemu Systemów Jaśmin (jedynego takiego zwłaszcza polskiego wyrobu techniki wojskowej) i jest zunifikowane/w pełni spójne m.in. z wchodzącymi w jego skład BMS C3IS Jaśmin - systemem zarządzania walką batalionu oraz DSS Jaśmin – systemem zarządzania walką żołnierza, które również są jedynymi narodowymi, dojrzałymi i szeroko sprawdzonymi rozwiązaniami tej klasy (wyjątkowo wielokroć w warunkach mobilnych) oraz posiadają dużą część funkcjonalności HMS C3IS Jaśmin (dotyczy to zwłaszcza wspomnianego BMS), które co też istotne są dobrze znane użytkowo naszym żołnierzom.