Siły zbrojne
Japońskie drony odpowiedzią na broń hipersoniczną
Japonia rozważa pilne wzmocnienie własnej obrony powietrznej wręcz całą siecią ostrzegania złożoną z bezzałogowych statków powietrznych. Maszyny miałby być decydujące przede wszystkim w kontekście zmian jakie niesie ze sobą broń hipersoniczna, szczególnie jeśli spojrzy się na programy zbrojeniowe Rosji i Chin.
Japońskie ministerstwo obrony rozważa wykorzystanie potencjału bezzałogowych statków powietrznych (BSP) do wczesnego wykrywania naddźwiękowych pocisków rakietowych, poruszających się z prędkością 5 Machów lub nawet większą. Tokio obawia się przede wszystkim dynamiki rozwoju broni hipersonicznej w Rosji oraz oczywiście Chinach. Stąd też potrzeba szybkiego znalezienia nowych rozwiązań w zakresie wykrywania potencjalnych zagrożeń. Konwencjonalne systemy radarowe mogą być niewystarczające w tym zakresie..
Maszyny bezzałogowe miałby wypełnić lukę jako platformy wyposażone w czujniki podczerwieni i operujące zdecydowanie bliżej potencjalnego przeciwnika. Wykrywając tym samym pociski rakietowe przeciwnika. BSP byłby oczywiście uzupełnieniem systemów obrony powietrznej, które są rozmieszczane na lądzie. Wobec czego wokół Japonii mógłby powstać pas wczesnego ostrzegania najeżony znajdującymi się w powietrzu bezzałogowcami. Co więcej, ich operowanie miałoby generować niższe koszty i przede wszystkim odciążało personel wojskowy. Japoński resort obrony już teraz, oprócz platform bezzałogowych, ma prowadzić prace badawcze nad osadzeniem systemów do wykrywania broni hipersonicznej również na jednostkach pływających. Mogłyby być to chociażby kolejne RQ-4 pozyskiwane przez Tokio dla własnych sił zbrojnych (Japońskie Siły Samoobrony).
Docelowo, wielopłaszczyznowy system ma obejmować platformy lądowe, powietrzne, morskie i być wzmocnionym efektywnym systemem obserwacji z kosmosu za pomocą japońskich konstelacji satelitów szpiegowskich. O tego rodzaju planach Japonii napisał jako pierwszy Takushi Ohashi na łamach „Sankei.com”. Zaś komentujący wspomniany artykuł z japońskiej prasy, Thomas Newdick z „The Drive”, przywołał raport amerykańskiego Congressional Research Service na temat zagrożeń związanych z bronią hipersoniczną. Wskazano w nim, że zwrotność i niska wysokość lotu broni naddźwiękowej może rzucić wyzwanie istniejącym systemom wykrywania i obrony. Dodano przy tym, że na przykład większość radarów naziemnych nie może wykryć broni hipersonicznej, ze względu na ograniczenia w zasięgu wykrywania. Tym samym, obrona ma minimalny czas na wystrzelenie interceptorów, które mogłyby zneutralizować nadlatujące pociski.
JR