Reklama

Siły zbrojne

Hakugei / Fot. Hunini (CC BY-SA 4.0)

Japonia woduje drugi rewolucyjny okręt podwodny

W japońskiej stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano drugi okręt podwodny z napędem diesel-elektrycznym nowego typu. Uroczystość nastąpiła dokładnie rok po wodowaniu pierwszej jednostki – Taigei (Wielki Waleń).

Nowy okręt nosi nazwę Hakugei czyli Biały Waleń i jest uzbrojony w sześć 533 mm wyrzutni torped oraz pociski Harpoon.  Jednostki nowego typu o wyporności 3 tys. ton i długości 84 metrów czerpią pod wodą energię z baterii litowo-jonowych, co jest rewolucyjnym rozwiązaniem umożliwiającym dłuższe pozostawanie pod powierzchnią morza i wymagającym znacznie mniej nakładów pracy niż klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Japończycy pracowali nad stworzeniem tego rozwiązania dla okrętów podwodnych od początku wieku i są pionierami tego rozwiązania. Oficjalnie żadne inne państwo nie wprowadziło podobnego rozwiązania na swoich jednostkach podwodnych. Tymczasem w Japonii po raz pierwszy zostało zastosowane w ostatnich dwóch jednostkach seryjnych typu Soryu – nowoczesnych poprzednikach typu Taigei budowanych w latach 2005-2019 (ostatni został wcielony do służby w marcu tego roku).

Taigei i Hakugei nie zostały jeszcze w pełni ukończone i przetestowane. Do służby mają zostać wcielone, odpowiednio w marcu 2022 i marcu 2023 roku. Testy Taigei rozpoczęły się dopiero w lipcu bieżącego roku, a więc ich wyniki w ograniczonym stopniu mogą wpłynąć na konstrukcję drugiej jednostki.

Reklama
Reklama

Budowa okrętów typu Taigei ma umożliwić ostateczne zwiększenie japońskiej floty podwodnej z 16 do 22 jednostek. Decyzja o zwiększeniu liczby okrętów podwodnych została podjęta jeszcze w roku 2010, w związku ze wzrostem zagrożenia ze strony Chin.

Obecnie Japończycy posiadają dziewięć okrętów typu Oyashio, budowanych w latach 1994-2008, z czego dwa przeklasyfikowano na jednostki szkolne oraz 12 typu Soryu (wybudowanych w latach 2005-2019). W najbliższym czasie flota ma osiągnąć stan ośmiu jednostek typu Oyashio, 12 Soryu i dwóch Taigei. Obecnie trwa jednak budowa trzeciego Taigei, a zgodę wydano na budowę kolejnych dwóch. Jednostki te będą więc zastępowały z czasem najstarsze okręty typu Oyashio.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama