Reklama

Siły zbrojne

Jakimi siłami Izrael atakuje Liban [ANALIZA]

W czołgach Merkawa Mk4B na stropie wieży, dodano właz dla ładowniczego.
W czołgach Merkawa Mk4B na stropie wieży, dodano właz dla ładowniczego.
Autor. Israel Defense Forces Spokesperson unit/CC BY-SA 2.5

Sytuacja na granicy Izraela i Libanu ulega ciągłej eskalacji. W regionie Siły Obronne Izraela (Cahal) od dłuższego czasu gromadziły swoje jednostki, w tym również wojska pancerne i zmechanizowane. Jakimi więc siłami Izrael zaatakował Liban?

Struktury

Wojska Lądowe Izraela, podzielone są pomiędzy trzy dowództwa:

  • Północne,
  • Centralne,
  • Południowe.
Reklama

Pod każde dowództwo podporządkowane są dywizje, a pod nie brygady. etatowo dowództwo północne posiada w swych strukturach następujące dywizje: 36. Dywizja Pancerna, 91. Dywizja Terytorialna, 146. Dywizja Pancerna i 210. Dywizja Terytorialna.

Struktura dowództwa północnego IDF.
Struktura dowództwa północnego IDF.
Autor. Noclador/CC BY-SA 4.0

Na siły te składa się 6 brygad pancernych, 6 brygad piechoty zmechanizowanej, 3 brygady lekkiej piechoty, brygada spadochroniarzy, brygada piechoty górskiej, 4 brygady artylerii a także liczbe jednostki logistyczne i wsparcia.

Czytaj też

Oczywiście nie tylko dywizje i brygady podporządkowane pod dowództwo północne, mogą brać udział w operacji na terytorium Libanu, struktury są na tyle elastyczne, że potrzebne brygady podporządkowane pod dowództwo centralne i południowe, mogą zostać przerzucone na kierunek północny.

Struktury dowództwa centralnego IDF.
Struktury dowództwa centralnego IDF.
Autor. Noclador/CC BY-SA 4.0

Przyjrzyjmy się jednostkom podporządkowanym pod dowództwo centralne, są to: 98. Dywizja Powietrznodesantowa, 99. Dywizja Terytorialna i 877. Dywizja Terytorialna. W ramach dowództwa centralnego funkcjonują: 1 brygada pancerna, 4 brygady spadochroniarzy, 7 brygad lekkiej piechoty, brygada komandosów, 2 brygady piechoty zmechanizowanej, brygada artylerii oraz jednostki wsparcia.

Natomiast dowództwo południowe, w swych strukturach posiada: 80. Dywizję Terytorialną, 143. Dywizja Terytorialna, 162. Dywizja Pancerna i 252. Dywizja Pancerna. Na siły te składają się 4 brygady pancerne, 6 brygad piechoty zmechanizowanej, 4 brygady lekkiej piechoty, 3 brygady artylerii oraz inne jednostki wsparcia.

Struktury dowództwa południowego IDF.
Struktury dowództwa południowego IDF.
Autor. Noclador/CC BY-SA 4.0

Jak więc widać łącznie Cahal posiada 4 dywizje pancerne, 6 dywizji terytorialnych i 1 dywizję powietrznodesantową. W ramach tych dywizji funkcjonuje 11 brygad pancernych, 14 brygad piechoty zmechanizowanej, 14 brygad lekkiej piechoty, 5 brygad powietrznodesantowych, 1 brygada piechoty górskiej, 1 brygada komandosów, 8 brygad artylerii oraz liczne jednostki wsparcia.

Wiemy że na kierunek północny, przerzucane są pododdziały podległe pod 98. Dywizję Powietrznodesantową, zmobilizowane lub mobilizowane są również dywizje podległe pod dowództwo północne, niestety ze względu na ogólną blokadę informacyjną, nie ma dokładnych informacji o tym, jakie jednostki biorą udział w operacji lądowej.

Reklama

Liczebność

International Institute for Strategic Studies, informował że na rok 2023, liczba żołnierzy w Siłach Obronnych Izraela wynosiła 169,500 służby czynnej oraz 465,000 żołnierzy rezerwy, dodatkowo na rok 2016, oceniano że zdolnych do służby wojskowej było 1,499,998 mężczyzn i 1,392,319 kobiet w wieku 17-49 lat.

Autor. Ministerstwo Obrony Izraela

Jeśli chodzi o sprzęt wojskowy, to obecnie Cahal posiada w swym arsenale około 1380 czołgów Merkawa (~600 Merkawa Mk4 i ~780 Merkawa Mk3), ponad 6000 transporterów opancerzonych różnego typu (~290 Namer, ~5000 M113, ~100 Achzarit Mk1 i Mk2, nieznane liczby wozów Eitan, Nagmachon, Nakpadon, Puma itp.).

Autor. Rafael

Jeśli chodzi o artylerię, podstawą jest około 250 armatohaubic samobieżnych M109A5 Doher kalibru 155 mm, w rezerwie znajduje się także 36 armato haubic samobieżnych M107 kalibru 175 mm i 36 M110 kalibru 203 mm. IDF dysponuje także około 171 ciągnionymi armatohaubicami różnych typów w kalibrze 155 mm.

M109A5 Doher.
M109A5 Doher.
Autor. MathKnight and Zachi Evenor/Wikipedia

Artyleria rakietowa składa się z około ponad 100 systemów różnych typów, między innymi 48 M270 Menatetz, 50 LAR-160, a także nieznanej liczby systemów Lahaw i LORA. Oczywiście izraelska armia dysponuje tysiącami innych, lżejszych pojazdów różnych typów.

Reklama

Hezbollah

Siły Hezbollahu oceniane są na na podstawie wypowiedzi, nieżyjącego już lidera Hassana Nasrallaha z roku 2021, na około 100,000 wyszkolonych bojowników, siły te bazują głównie na formacjach lekkiej piechoty, wykorzystującej górzysty lub zurbanizowany teren, oraz nowoczesną broń przeciwpancerną do organizowania zasadzek.

Czytaj też

Uzbrojenie przeciwpancerne składa się głównie z ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 i RPG-29 a także wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych takich jak TOW, ich irańskich kopii nazwanych Toophan a także rosyjskich systemów 9K115-2 Metis-M i 9K135 Kornet.

Bojownicy Hezbollahu na uroczystości.
Bojownicy Hezbollahu na uroczystości.
Autor. khamenei.ir / Wikimedia Commons

Co ciekawe Hezbollah posiada niewielką liczbę czołgów, ma to być około 75 wozów rodziny T-54, T-55 i T-72, a także nieznaną liczbę bojowych wozów piechoty BMP-1, oraz innych pojazdów różnych typów. Hezbollah wykorzystuje również dużą liczbę różnego rodzaju wyrzutni pocisków rakietowych, głównie niekierowanych.

Podsumowanie

Czy izraelskiej armii uda się tym razem wywalczyć decydujące zwycięstwo nad Hezbollahem, w porównaniu do roku 2006 gdy ostatnim razem, Izrael próbował militarnie rozwiązać ten problem? Niestety nie sposób prognozować co się wydarzy.

Czytaj też

Z pewnością Izrael jest tym razem lepiej przygotowany, i rozpoczął operację od dekapitacji struktury dowodzenia Hezbollahu. Inaczej również wygląda kwestia odpowiedniego szkolenia żołnierzy Cahalu, szczególnie wojsk lądowych. Co więcej siły te, szczególnie rezerwiści, zdobyli odpowiednie doświadczenia bojowe w trakcie operacji w Gazie.

Autor. IDF, zdjęcie ilustracyjne z Flickr, licencja CC BY-NC 2.0 DEED

Inne jest również przygotowanie sprzętu, w 2006 Izrael użył około 300 czołgów, teraz użytych zostanie prawdopodobnie więcej czołgów. W porównaniu do roku 2006, w 2024 samych tylko czołgów wyposażonych w aktywne systemy obrony będzie dwukrotnie więcej, nie mówiąc o innym sprzęcie pancernym.

Jednak o skuteczności działań Sił Obronnych Izraela przeciwko Hezbollahowi przekonamy się dopiero w nadchodzących dniach i tygodniach.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Robs

    Izrael powinien być dla nas wzorem jeśli chodzi o jakość armii i możliwości przemysłu obronnego. Kraj który ma kilka razy mniej mieszkańców potrafi sobie poradzić będąc otoczony z każdej strony neutralnie lub wrogo nastawionymi sąsiadami. A u nas armia póki co słaba i bez doświadczenia, zakupy w większość za granicą a rezerw praktycznie brak.

    1. Marian L

      Tylko jak namówić inne państwa aby tak normalnie bezwarunkowo nam sponsorowali armię?

  2. Weneda 1977

    Izrael ma 3 grupy armi a tylko jedna jest potężniejsza i liczniejsza od naszych wojsk lądowych a u nas w Polsce jest powszechne i tutaj na forum, że nie da się utworzyć 6 dyw.z powodu małej populacji.To ci ludzie co tak mówią i piszą to nie znają nawet podstaw matematyki i wiedzy o liczbie mieszkańców w kraju.7 milionowy Izrael i 5 milionowa Finlandia ma kilkakrotnie większą liczbę żołnierzy niż my.Pisalem już kiedyś: Izraelska armia mimo bardzo potężna armia ale powinna być cieniem przy naszej.Nas jest 6 razy więcej niż Izraelczyków i gospodarka dużo wieksza.

    1. Davien3

      W Izraelu jest powszechny pobór zarówno kobiet jak i mężczyzn , w Polsce go nie ma, tak samo masz pobór w Finlandii. Cos jeszcze?

    2. panemeryt

      Teraz sobie odpowiedz jakim cudem mają taką armię (sprzęt). Na to potrzeba kasiory, prawda? No to sprawdź skąd na to mają... Bo ich siła nie w ludziach ale w ilości sprzętu...

    3. Pegaz

      Dlatego pobór musi wrócić, nie ma innej drogi.

Reklama