Siły zbrojne

Izraelskie samoloty trenują atak na Iran

F-16I - fot. IAF
F-16I - fot. IAF

W tym tygodniu izraelskie samoloty trenowały działania operacyjne dalekiego zasięgu, z tankowaniem w locie i działaniem nad "wrogim terytorium". Manewry miały być prowadzone we współpracy z greckimi siłami powietrznymi. Cel nie został jednoznacznie podany, lecz eksperci wskazują na Iran jako największe zagrożenie dla Tel Awiwu. 

Jak informuje dziennik Haaretz, władze Izraela mówią wprost, że dopóki Iran nie wstrzyma tego, co Państwo Żydowskie i USA nazywają tajnym programem broni nuklearnej, "wszystkie opcje są w grze". - Kiedy ktoś mówi "wszystkie opcje są w grze", jest zrozumiałe, że mówi tez o opcjach wojskowych - czytamy na stronach internetowych izraelskiego lotnictwa. - Siły powietrzne to "najdłuższe ramie" Izraelskich Sił Obrony, odpowiedzialne za realizację tej opcji. 

Tego typu deklaracje są wprost skierowane do władz Iranu, podobnie jak przeprowadzone ćwiczenia, mają być wyraźnym sygnałem gotowości. Manewry marynarki odbyły się w marcu na Morzu Śródziemnym. Brały w nich udział jednostki izraelskie, greckie i amerykańskie. 

Przez wiele lat odbywały się też wspólne ćwiczenia sił zbrojnych USA, Izraela i Turcji. Lecz w 2011 roku, na skutek narastającego napięcia we wzajemnych stosunkach, Ankara zawiesiła współpracę wojskową z Tel Awiwem. Miejsce Turcji zajęła, wcześniej bardzo pro-arabska, Grecja. Od kilku lat zacieśnia się jej współpraca wojskowa z siłami powietrznymi i marynarką Izraela. Prowadzone są coraz częstsze, wspólne ćwiczenia. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.