Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie lotnictwo zaatakowało w Syrii

Fot. Master Sgt. Lee Osberry/U.S.A.F.
Fot. Master Sgt. Lee Osberry/U.S.A.F.

Pięciu bojowników walczących dla syryjskiego reżimu i dwóch żołnierzy syryjskiej armii zginęło w izraelskich nalotach na południu i wschodzie Syrii - poinformowało we wtorek późnym wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium izraelskie lotnictwo zaatakowało położony na wschodzie Syrii ośrodek wojskowy należący do formacji zbrojnych związanych z Iranem, który wspiera reżim prezydenta Baszara el-Asada. W tym ataku zginęło pięciu bojowników. Natomiast dwóch syryjskich żołnierzy zginęło w wyniku nalotów na wojskowe centrum łączności na południu kraju.

Syryjskie media państwowe potwierdziły, że "jedna z pozycji syryjskiej armii" była celem "wrogich pocisków" i że w tym ataku zginęło dwóch żołnierzy. Agencja AFP przypomina, że w terminologii syryjskiego reżimu "wrogi" oznacza izraelski. Rzecznik izraelskiej armii nie skomentował tych doniesień.

Izrael wielokrotnie już atakował w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywanych przez libański Hezbollah. Władze Izraela konsekwentnie podkreślają, że nie pozwolą Syrii stać się przyczółkiem dla irańskich sił zbrojnych.

W wojnie w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku od stłumienia przez syryjskie siły bezpieczeństwa prodemokratycznych protestów, a później przekształciła w konflikt regionalny z udziałem mocarstw, śmierć poniosło ok. 400 tys. osób, w tym 115 tys. cywilów. Miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, część z nich uciekła z kraju, w tym głównie do Turcji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (17)

 1. Dldldoddo

  kto w 39 roku witał sowieckie tanki z czerwonymi gwiazdami na ramieniu ???

  1. Davien

   Fifik daruj sobie i tak w tym stadium rusofilii mysleć juz nei potrafisz:)

 2. Jam ci

  Dobrze, że syryjska opl, na rosyjskim sprzęcie broni skutecznie nieba. A może nie?

  1. gegroza

   ruscy mają gdzieś Syrię. W ich interesie jest ten konflikt. Dokładnie jak w interesie USA a szczególnie Izraela, który pomagał wręcz dżihadystom co jest udowodnione wielokrotnie

  2. Davien

   A niby kiedy izrael pomagał terrorystom, no czekam. Czas start:)

 3. Tani

  Jak ich zestrzela znad Libanu? Mozna tak odpalac rakiety na sasiednie panstwo. Caly problem polega na tym ze Liban nie moze ich zestrzelic bonie ma czym. Podobno Rosja chce sprzedac Migi 29 Libanowi. A zreszta co to za nalot? 7 zabili, to paranoja to jest nalot? To i tak jest postep bo do tej pory kazdy cel to byla montownia rakiet. Syria i Rosja nawet gdyby chcialy to nic nie moga zrobic bo ataki izraelskie sa albo z przestrzeni miedzynarodowej cieniu radiolokacyjnym innego samolotu tak bylo z ruskim Ilem 20 albo znad Libanu. Po niedawnym zderzeniu Adira ze stalowym bocianem izrael nad Syria nie lata. S-200 czekaja. Ludzie idzcie na yt tam znajdziecie te super sukcesy izraelskiego lotnictwa tam chalupa, magazyn albo wychodek czyli WC. Oni nic nie wiedza bo nie maja info rozpoznawczej. Uprawiaja sztuke dla sztuki. Bo rzad placi i wymaga . Juz dawno obiecywano tutaj ze izrael zniszczy s-300 syryjczykow. Zniszczyl? Nie bo te wyrzutnie sa 200m od ruskich s-400. Ot cala potega Izraela w wychodek.

  1. sukcesor

   Uśmiercenie jednego żołnierza syryjskiego kosztowało Izrael jak sądzę kilkaset tysiecy dolarów .Sukces.

  2. bender

   To nie żołnierz był celem nalotu.

  3. GB

   Syryjskie rakiety plot spadały już na Jordanie i Cypr, więc to nie tłumaczenie że nie mogą strzelać nad Liban. Poza tym prawo międzynarodowe mówi że jak jedna strona wykorzystuje terytorium państwa X do zaatakowania państwa Y, to państwo Y ma prawo wykorzystać terytorium państwa X do obrony, odpowiedzi, przeciwdziałania.

 4. wielgus

  Patrząc na te wpisy internautów , zastanawiał się kiedy polska edukacja zupełnie padnie na pysk? Dlaczego w kółko ktoś tam chce aby Rosję wciągnąć w wojnę z Izraelem? Z Izraelem wojuje Iran oraz Syria już od bardzo dawna. A z kolei Rosja ma bardzo dobre kontakty z rządzącym światem Izraelem. Jej wojsko i wszelki sprzęt wojskowy w bazie rosyjskiej w Syrii nigdy nie jest i nie będzie użyty przeciwko Izraelowi. Mało ma Rosja wrogów i problemów? Po co jej kolejne? Zadaniem nr 1 Rosji jest utrzymać statut qwo i robi to doskonale ( oczywiście wielu chciało by wciągnąć Rosję w wojnę z Izraelem) Utrzymuje Assada, swoją bazę w Syrii, małym wysiłkiem uratowała Syrię z arabskiej wiosny ludów rękoma Iranu i jego bojówek. Pozwala Izraelowi ( bo ma z nim taki układ) że nie wtrąca się w sprawy konfliktu Iran -Syria-Izrael, nie pozwala urosnąć w potęgę Iranowi w Syrii ( co jest nie na rękę Rosji i Iranowi). To raczej Iran powinien wysyłać swoje nowoczesne systemy przeciwlotnicze w celu sprawdzenia ich możliwości do Syrii aby bronić swoich bojówek atakowanych przez Izrael. Ale Rosja, po co ma to robić? Bo Syria to jej sojuszniki razem z Iranem? Nas też sojusznicy podczas II wojny światowej wystawili , oszukali i sprzedali a dziś jeszcze buty im za to myjemy...

  1. GB

   Tu chodzi o wykazanie jakim badziewiem jest rosyjska OPL, co znakomicie się udaje. Najnowocześniejsze irańskie systemy OPL są produkcji rosyjskiej. One są dobre żeby zestrzelić samolot pasażerski, a nie odpeprzec atak izraelskich samolotów. Rosja wysłała swoje najnowsze systemy OPL. Co więcej jak twierdził parę lat temu rosyjski generał, w Syrii zorganizowano zintegrowaną rosyjsko-syryjska OPL, a to znaczy odpowiada ona za cały kontrolowany obszar kraju oraz że nie potrafi ona odpeprzec izraelskich ataków. UE i USA zapowiedziało że nie sfinansuje odbudowy Syrii, Asad nie ma pieniędzy bo najlepsze pola naftowe są pod kontrolą Kurdów a tych wspiera USA, Rosja też nie ma pieniędzy. Ta wojna może jeszcze długo trwać, a każdy rok Rosja musi finansować. I ma za to niezbyt bezpieczną baza morską i lotnisko nad M. Śródziemnym, która w każdym momencie może zostać zaatakowana. Tak trzymać.

  2. yaro

   Tak panie 100/100 ale chyba Ciebie tu nie zrozumieją za bardzo bo jak sam piszesz edukacja polska pada na pysk .... Pozdrawiam!

  3. bender

   To ze szkoły Rydzyka wiesz, że światem rządzi Izrael? Ciekawe. Mają jakąś instytucję, która tym światem rządzi, czy po prostu premier Izraela wysyła maila i wszyscy się stosują? Mówiąc o zdradzie sojuszników masz na myśli zapewne Jałtę. A przyszło Ci do głowy, że pakt Ribbentrop-Mołotow, agresja 17 września, Katyń, sama Jałta i brak pomocy dla Powstania Warszawskiego i to wszystko są zdrady Stalina i jego bolszewii?

 5. BUBA

  Wszędzie zaczynało się tak samo. Najpierw pokojowy protest, potem padają strzały, potem jest rewolucja i wchodzą zachodnie koncerny powiązane z udzielającym pomocy pokojowym rewolucjonistom.................. ....................................................................................................................................................................................... Po jakimś czasie konkurencja organizuje pokojowy protest, potem padają strzały, potem jest rewolucja, zmiana władzy zmiana koncernów powiązanych z władza...i biznes się kręci....................................................

  1. asd

   Kwintesencja polityki...

  2. BUBA

   "Konkwista" Valdemar Baldhead (Waldemar Łysiak 1988)...................................................................

 6. Niuniu

  Davien - Syria z Izraelem nie jest w stanie wojny. Mają oficjalny rozejm. Tak więc działania Izraela są niczym nie usprawiedliwione. To nawet nie jest odpowiedź na wcześniejszy ostrzał. Izrael określa to działaniami prewencyjnymi ale nie ma takiego pojęcia w prawie międzynarodowym. Stosując izraelską logikę jutro Rosja może zbombardować budowaną bazę w Radzikowie. Tyle, że NATO?USA pewnie by na taki atak jednak odpowiedziało. A Syria z nadal trwającą wojną domową nie ma możliwości odpowiedzieć militarnie Izraelowi. Ale zapewne nie będzie tak zawsze.

  1. kabanos

   "Syria z Izraelem nie jest w stanie wojny. Mają oficjalny rozejm." Nieprawda. Doucz się historii i zacznij wreszcie pisać coś z sensem. Bo jak na razie dużo i bez sensu.

  2. GB

   Gdzie i kiedy niby ten rozejm został zawarty?

  3. ciach

   10 czerwca w Nowym Jorku. Zgodnie z uchwałą NZ. To tak elementarna wiedza, że aż brak mi słów.

 7. GB

  To już się robi nudne. Nie mająca analoga rosyjska OPL znowu nie potrafiła odeprzeć ataku.

  1. się kręci

   Fakt.Nudny jesteś. Na mojej liście tuż za davienem.

  2. GB

   Musisz przyznać, że takiego badziewia jak rosyjska OPL to nie znajdziesz nigdzie. Piloci izraelscy śmieją się w twarz rosyjskim operatorom systemów OPL, a ci ostatni nie są nawet w stanie kontrolować zintegrowanej rosyjsko-syryjskiej OPL, czego dowodem było zestrzelenie rosyjskiego IŁ-20.

  3. antyDavien

   A dziesiątki strąconych f35 i f22 przez S300 i S4oo

 8. rED

  Nie ma to jak być sojusznikiem Rosji - pełna ochrona, pełne zaufanie. Ważne by Polacy o tym pamiętali.

  1. złośliwy

   Nie tykaj Polaków...

  2. Patiszon

   O ile nam by było lepiej być dalej częścią związku radzieckiego. Pewnie bylibyśmy wolnym narodem zimnych Polaków, z dostępem do służby zdrowia oraz najnowszych technologii. Putin by nas chronił przed zgniłym zachodem, narkomanią, chorobami... bylibysmy dumni z armii czerwonej, wspólnej historii opartej na bratniej miłości i uczciwości... niech każdy odpowie sobie na te pytania. Pozdrawiam

  3. zielony

   Tak jak Białoruś. Ukraina na szczęście otwiera oczy

 9. Turek

  Ja już nic nie kupuje, dlaczego Rosjanie nie używają s400, s300, pancyrów??? Na co czekają? Codziennie naloty śmierć sojuszników A oni co?

 10. wert

  Jak to zginęli? Przecież OPL wszystko zestrzeliła. Najnowsza sowieckaja tiechnika

  1. Rar

   Też tego nie rozumiem. Może umarli że starości?

 11. asd

  Ludobójstwo idzie pełną parą jak to zwykle u koszernych. A przepraszam, to nie ludobójstwo, bo przecież goje to nie ludzie zgodnie z ich książeczką nędzną.

  1. Marek1

   Bredzisz jak zwykle. JAKIE ludobójstwo ?? Żydzi zaatakowali wyłącznie cele wojskowe i ofiary to wyłącznie wojskowi. Tak bywa, gdy ekstremalna żydofobia odbiera rozum.

  2. To wojna ruski trollu, wojna wywołana pzrez Syrię.

  3. Willgraf

   lepszy ruski troll niż syjonistyczna ściera !

 12. Janusz

  Światowe żydostwo jak zawsze robi co chce...

  1. myślenie nie boli

   Lepiej niż robi to światowy onucoland albo inny watażka

  2. Davien

   Widzisz januszku ale Syria jest w stanie wojny z Izraelem ,wojny którą sama wywołała wiec Izrael spokojnie moze robic to co robi.

  3. Willgraf

   zydowski trollu przestań kłamać ! Kto zajął Wzgórza Golan - kto od 1947 roku przez akcje terrorystyczne takich jak Biegun alias Begin przejmowali terytorium ! Nie ma takiego Kraju jak Izrael ! jest Palestyna a zydzi to okupant !

 13. Kopara

  Bezkarnie za dnia? A gdzie ruski kuzyn?

  1. ReKopara

   Kuzyni za chwilę pojawią się tu na forum i nam wytłumaczą.

  2. Adrian

   Na razie jesteś tylko ty.Sekcja zagrzybionych.Ale mozesz sobie pogaworzyć sam ze sobą, jak to ci sie często zdarza.

  3. najszybszy rosyjski zegarek

   No jak to? Przecież jest dokładnie tak jak przewidział. Pojawiłeś się i już pianę toczysz.

 14. Transformers

  No gdyby USA z Izraelem jakiegoś dnia pięknego nalotu nie przeprowadziły to bym się zdziwił a tak to kolejny news z wielu. Tak to jest że jedni mogą ale innym bronią a niby to suwerenne państwo a jednak nie do końca

  1. rED

   No ale przecież Syria ma się czym bronić i ma sojusznika. Potężnego, atomowego.

  2. Optimus Prajm

   A kto ci broni zrzucić bomby na irańskie depoty? Przecież bombardują ich wszyscy naokoło...

  3. wesoły sanitariusz

   Znowu kręcisz się w kółko goniąc swój "atomowy" ogonek.Taka obsesyjna gonitwa myśli nie wróży niczego dobrego.

 15. Paradoks

  Nie wszędzie da sie postawić Pancyra Paradoksalnie Izrael o tym wie

  1. Normalka

   Paradoksalnie stawia się je tam, gdzie są potrzebne. Przecież nie wystawią ich do ochrony warzywniaka, mają zabezpieczać irańskie bojówki.

  2. Marek1

   Pancyra praktycznie można wszędzie postawić. Problem w tym, że gdyby zechciał on Żydom przeszkadzać, to zaraz by zamienił sie w kupę złomu.

 16. Fanklub Wschodu

  Nasi portalowi rzecznicy kremla mają zagwozdkę, bo albo s400 i inne tego typu systemy, które Rosja posiada w Syrii są nieskuteczne, albo są skuteczne tylko Putin dogadał się z Izraelem że nie będzie przeciwdziałał nalotom na swojego sojusznika. Tylko jeśli tak jest to Rosja zwyczajnie sprzedała naród syryjski i pozwala na bezkarne bombardowanie go przez lotnictwo Izraelskie. Niebawem pewnie pojawią się komunikaty naszych rzeczników, ciekawe co powiedzą.

  1. Jacek

   Proste jak po YK - bestialskie naloty Izraela.

  2. czy co...

   Davien pije?Wysłał was na zwiady?

  3. Jesteś w błędzie Rosja nikogo nie sprzedała to są tylko interesy dziś nie ma przyjaźni tylko są interesy

 17. mrok

  Reżim to znaczy ci którzy są z prezydentem Assadem tolerancyjnie nastawionym do chrześcijan a prodemokraci to ci brodacze specialiści od ścinania głów chrześcijanom, sponsorowani przez reżimy szejków Arabii Saudyjskiej ( którzy własnego dziennikarza pokroili nożami na terenie ambasady Arabii Saudyjskiej, sprawa oczywiście została zamieciona pod dywan) oraz USA ( która własnych sojuszników z NATO podsłuchiwała i szpiegowała, sprawa została oczywiście zamieciona pod dywan).

Reklama