Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie lotnictwo ćwiczy z "agresorami"

Izraelski F-16C Barak po starcie. Fot. Master Sgt. Lee Osberry/US Air Force
Izraelski F-16C Barak po starcie. Fot. Master Sgt. Lee Osberry/US Air Force

W ostatnich dniach odbyły się ćwiczenia pododdziałów Izraelskich Sił Powietrznych z udziałem 101 Eskadry "First Fighter", 119 Eskadry "Bat" i 115 Eskadry "Flying Dragon/Red Squadron". Ostatnia z nich odgrywa zwyczajowo rolę potencjalnego przeciwnika i również w takiej roli wystąpiła w trakcie tych ćwiczeń.

115 Eskadra "Flying Dragon" to specjalny pododdział Izraelskich Sił Powietrznych, tzw. eskadra agresorów, która stacjonuje w bazie lotniczej Owda na pustyni Nagew w Izraelu. Głównym zadaniem tej eskadry jest symulowanie wojskowych statków powietrznych nieprzyjaciela w czasie ćwiczeń rodzimego lotnictwa. Z tego powodu dysponuje szeroką gamą konstrukcji lotniczych wykorzystywanych właśnie w tym celu. Obecnie od grudnia 2016 roku eskadra wykorzystuje myśliwce wielozadaniowe F-16C/D Barak, które zastąpiły dotychczas używane F-16A/B. Maszyny te naśladują myśliwce potencjalnych przeciwników Izraela, w tym są często malowane w kamuflaże zbliżone do stosowanych w tych państwach oraz ich symbole identyfikacyjne. Zgodnie z przyjętym systemem ćwiczących maszyny tej eskadry występują jako siły tzw. czerwonych, podczas gdy ich przeciwnikiem są maszyny z innych eskadr, które ćwiczą jako siły tzw. niebieskich, czyli lotnictwo rodzime.

Jeden z ciekawszych scenariuszy przeprowadzonych ćwiczeń przedstawiał się następująco. "Niebieski" myśliwiec F-16C Barak z 101 Eskadry wkracza w przestrzeń powietrzną nieprzyjaciela w celu wykonania tajnej misji, po czym zostaje wykryty przez systemy radarowe nieprzyjaciela i ostrzelany przy pomocy pocisków rakietowych ziemia-powietrze przez wrogie baterie systemu obrony przeciwlotniczej. Następnie jego przechwycenia próbują dokonać dwa "czerwone" myśliwce Barak z 115 Eskadry.

Głównym celem tych ćwiczeń jest trening pilota "niebieskich" w unikaniu i zwalczaniu kilku różnorodnych zagrożeń ze strony potencjalnego przeciwnika w tym samym momencie w czasie wykonywania misji na wrogim terytorium, a także trening w przechwytywaniu nieprzyjacielskich statków powietrznych przez pilotów "czerwonych". Co warte podkreślenia ćwiczenia odbywały się na ograniczonym zasięgiem systemów przeciwlotniczych przestrzeni powietrznej, z widoczną przewagą informacyjną strony "czerwonej" w celu nadania jak największego realizmu i trudności tym ćwiczeniom.

Udział w tych ćwiczeniach "eskadry agresorów" dysponującymi maszynami zbliżonymi lub identycznymi parametrami technicznymi jak "własne" ćwiczące eskadry pozwala na osiągnięcie niezwykłego realizmu i przeprowadzenie wielu akcji, które bez obecności maszyn symulujących przeciwnika nie byłoby możliwe. Podobną ''eskadrę agresorów" posiadało U.S. Air Force, jednak we wrześniu 2014 roku została ona rozwiązana z powodu cięć budżetowych. W maju br. pojawiły się jednak doniesienia o reaktywacji tego pododdziału lotnictwa do 2022 roku, a nawet wyposażenia jej w nowe myśliwce wielozadaniowe V generacji F-35 Lightning II.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.