Reklama

Siły zbrojne

Izrael otrzymał kolejne F-35I "Adir"

F-35I "Adir". Fot. IAF
F-35I "Adir". Fot. IAF

W izraelskiej bazie lotniczej Nevatim wylądowały dwa kolejne myśliwce wielozadaniowe F-35I „Adir”.

"Dwa dodatkowe samoloty F-35 "Adir" wylądowały w bazie lotniczej Nevatim". Samoloty dołączą do szeregu floty samolotów F-35 "Adir", która została uznana za operacyjną w Israeli Air Force w grudniu 2017 roku" - czytamy w oświadczeniu Israel Defense Forces, opublikowanym w niedzielę 14 lipca.

Izraelscy urzędnicy powiedzieli, że myśliwce te zakupiono, aby zapewnić "przewagę powietrzną izraelskich sił zbrojnych we wszystkich swoich misjach, przede wszystkim w obronie i bezpieczeństwa państwa Izrael i jego przestrzeni powietrznej".

„Kontynuacja nabywania samolotów F-35 to kolejny wyraz długoterminowej współpracy wojskowej między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi” - można przeczytać w oświadczeniu, gdzie dodatkowy nacisk kładzie się także na kwestie tego, że Izrael jest pierwszym odbiorcą eksportowym F-35. Co warte podkreślenia, w czerwcu br. izraelskie F-35 brały udział w manewrach "Tri-Lightning" wraz ze swoimi odpowiednikami służącymi w USAF i RAF.

Dwa nowe F-35 podnoszą liczbę eksploatowanych przez Izrael maszyn do 16 egzemplarzy w czynnej służbie w 140 Eskadrze stacjonującej w bazie lotniczej w Nevatim. Łącznie zamówiono 50 F-35I "Adir" co oznacza, że 34 egzemplarze znajdują się lub znajdą na linii produkcyjnej Lockheed Martin'a. Docelowo IAF chciałyby posiadać 4-5 eskadr lotnictwa myśliwskiego wyposażonych w 75 myśliwców 5. generacji. Prawdopodobnie część z kolejnych potencjalnych 25 maszyn może występować w wariancie F-35B, czyli skróconego startu i pionowego lądowania. Do końca 2019 roku Izrael będzie posiadał najprawdopodobniej łącznie 20 odebranych F-35I "Adir".

Reklama

Komentarze (11)

 1. JAkis dowód na to. W Meksyku nic o takowym zakupie nie wiedzą. Czyzby pierwsze niewidzialne samoloty? Nawet dla zaskoczonego "właściciela"

 2. Davien

  Ano od dawna, od kiedy kupił trzy z czterech E-2C od Izraela panei ichtamniet. Dokładnie od 2004r:)

 3. Od kiedy to Meksyk posiada jakikolwiek samolot tego typu?

 4. Bryxx

  Prawie wszyscy widzieli filmy pokazujące jak hmmm "niepoważni" libańczycy strzelaja do przelatujących ptaków, głównie bocianów. Nic dziwne zatem że ptaki migrujące w tamtej okolicy zaczeły latać lekko opancerzone. Z powodu łatwego dostepu do różnego "żelaztwa" zalegajacego okoliczne pola bitew zapewne część ptaków lata z jakimiś pozyskanymi metodą znalezienia środkami aktywnej ochrony. Nie dziwota zatem że po spotkaniach z takimi bocianami Izrael musi uzupełnic stan F-35. Jak teraz wygladają ci co wyśmiewali pancyry strzelajace do ptaków? Izrael wiadomość o uzupełnieniu floty dwoma samolotami to podał chyba tylko i dlatego że jego służby nabrały pewności co do tego że faktu nie dało sie ukryć i ktoś może przed nimi ten fakt podać. Hmmm jak się mają bajania Daviena co do tego że kolejka do F-35 jest tak wielka że Izrael nie kupuje nowych maszyn tylko F-15 bo musi czekać na swoją kolej. Jak widać Izrael ma w tej mierze pierwszeństwo, a że tylko uzupełnia straty to druga sprawa.(bowiem niczym innym pozyskania 2 maszyn nie da sie wytłumaczyc)

  1. bender

   Gdybyś przeczytał powyższy artykuł wiedziałbyś, że Izrael zamówił 50 F-35I Adir, a na razie odebrał 16. Ta informacja odpowiada na nurtujące Cię pytanie skąd się wzięły nowe F-35I. Nie musiałbyś nadaremnie przeciążać szarych komórek.

  2. Bryxx

   Otóż w przeciwieństwie do Ciebie ja czytam artykuły i to ze zrozumieniem. (patrz Twe durne wypociny dotyczace zachodniego uzbrojenia indyjskich su-30 ) O tym że Izrael zmówił(oficjalnie) taką ilość F-35 to pisano nie raz i nie dwa, tylko każdy kto czyta choćby ten portal wiedział że Izrael przesunoł w czasie(praktycznie na święte nigdy) dostawę reszty maszyn a na razie zamówił F-15. Nagła dostawa dwu maszyn , dla każdego logicznie myślącego, oznacza nic innego jak uzupełnienie strat. Co do jednej maszyny to było wiadomo od dawna że została spisana ze stanu, zaskoczeniem jest druga. Pokazuje to tylko jak Izrael skrzętnie ukrywa ubytki maszyn(nie ważne bojowe czy z przyczyn technicznych). Podanie do wiadomości pozyskania tych 2 samolotów oznacza nic innego jak porażką polityki ukrywania takich strat. O tym że Izrael ukrywa wszelkie straty wiadomo od dawna. Pokazuje to także że w przypadku F-35 nie zastosował izrael metody dublowania sprzętu, metody stosowanej po doświadczeniach wojny jom kipur. Ktoś odkrył pozyskanie tych maszyn przez Izrael, moze dziennikarze może zwykli hobbyści polujacy na zdjęcia samolotów, moze czyjes służby nie ważne, wazne że służby izraelskie uznały że lepiej samemu podac ten fakt niz zrobi to ktoś inny.

  3. bender

   Może jednak czytamy inne źródła. Albo faktycznie z innym "zrozumieniem". Dla mnie zaskoczenia nie ma. Do końca tego roku mają mieć 20 sztuk F-35. Czy po kolejnych dostawach (jeszcze cztery samoloty w tym roku) też będziesz wymyślał straty i strategie izraelskiej dezinformacji? Wiesz, że to wygląda na paranoję? Nie wiem też o co Ci chodzi z Su-30MKI. Różnią się od rosyjskich, mają izraelską awionikę, w tym inne rodzaje uzbrojenia. Inwektywy i prorosyjskie sympatie faktów nie zmienią.

 5. Palmel

  Rosjanie będą mieli do czego strzelać, jednego już zestrzelili

  1. Davien

   Palmel, a niby jakim cudem jak wszystkie F-35I mają sie całkiem dobrze . Do tego jak Rosjanie mieliby w ogóle w nei strzelac jak ich radary nie są nawet w stanie wykryc F-35. Aha Rosjanie to zestzrelili ale sobie Ił-20M:)

  2. bender

   W alternatywny świecie, bo w naszym rogu czasoprzestrzeni, to tylko mogą bezradnie obserwować jak syryjską infrastrukturę rosyjskiego i chińskiego pochodzenia rozwalają niewykryte F-35 z Izraela.

  3. Też sobie czasem popiszę

   Z procy strzelali, że doleciał do lotniska? Widziałeś zdjęcia wraku MH17 trafionego pociskiem systemu Buk z 70-kilogramową głowicą? Sito. A S-200 Wega ma głowicę 3 razy większą. Czołg by się rozleciał, gdyby to wybuchło obok.

 6. dim

  prawdopodobnie Żydzi przyjęli założenie zdolności do jednoczesnych misji bojowych przeciw wszystkim przeciwnikom. Gdyż F-35 nie potrzeba wiele do pierwszego uderzenia, tego obezwładniającego lotniska i OPL przeciętnego (ich) przeciwnika.

  1. Jerycho

   F35 skanuje linie bojowe. Opl ,WRE itd. Prosto do reaktora

 7. rob

  Bezrozumni izraelczycy kupuja te bezuzyteczne maszyny na 1 linie

  1. Clash

   ,"Bezrozumni izraelczycy" he he można ich nie lubić ale raczej to chyba oni są rozumni, (nawet bardzo) i dobrze wiedza co robią....

 8. 22

  Dlaczego USA nie fundują tych myśliwców Polsce? Żydzi dla USA nic nie robią. Polska blokuje połączenie Rosji z Niemcami oraz stanowi w Europie barierę dla Chin. Dlaczego za to wszystko USA nam nie płacą dostawami darmowego sprzętu wojskowego?

  1. Davien

   Taka bariera dla Chin, że Aliexpress otwiera u nas już trzecie centrum logistyczne do transportu paczek na całą Europę.

  2. Kiciu

   A dlaczego mieliby płacić? Ich samoloty, ich pieniądze.

  3. Taki jeden znudzony

   Może dlatego że Żydzi jednak coś robią dla USA a przynajmniej potrafią zadbać o własne interesy. Może dlatego że Niemcy są dla USA jednak ważnym partnerem w Europie z którym trzeba się liczyć. Może dlatego że w polityce i biznesie nie liczą się sentymenty. Może się tego w końcu nauczymy i do czegoś dojdziemy zamiast się wiecznie kłócić, obrażać i mówić że wszyscy nas oszukali.

 9. hihi

  Stać ich .Kupują za amerykańską bezzwrotna pomoc wojskową na poziomie 3,8 miliarda rocznie.

 10. MiP

  Malutki Izrael chce kupić aż 75 sztuk,malutka Belgia bierze 34 sztuki a "Orły" w Polsce wymyślili że wezmą tylko 32 sztuki biorąc pod uwagę że mamy Rosję za sąsiada.U nas bierze się ilości paradne jak w przypadku Himarsa i Patriota,będzie co pokazać na paradzie ale to minimalne wzmocnienie militarne

  1. gugluk

   Malutki Izrael dostaje sprzęt wojskowy od USA ZA DARMO. Do pewnej kwoty oczywiście z tego co pamiętam 3 mld USD rocznie ( Camp David )

  2. Szach mat w jednym ruchu.

   A ile potężna ,bogata,z najwyższym współczynnikiem pkb na mieszkańca,najdłuższą średnią życia w galaktyce,najwyższą stopą życiową,najlepszą służbą zdrowia,najlepszą infrastrukturą na świecie, jedyną niepowtarzalną demokracją na świecie itd.rosja ile ma maszyn 5-generacji?

  3. Wyr

   Wcześniej pojawiały się głosy, że nie stać nas na 32 f35, a teraz rumor że za mało

 11. Jerycho

  Shalom!!!!! Przypominam własną specyfikację techniczną Adir. Czyli nadbudowa standardowej serii 6_9 LM

Reklama