Siły zbrojne

Izraelski system przeciwrakietowy David’s Sling później niż zapowiadano

Pierwsze w historii próbne odpalenie pocisku Stunner systemu David's Sling. Fot. MDA.
Pierwsze w historii próbne odpalenie pocisku Stunner systemu David's Sling. Fot. MDA.

Izrael nie zdoła wprowadzić do linii zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych David’s Sling w 2015 roku, z uwagi na ograniczenia budżetowe – pisze agencja Reutera.

Jak donosi agencja Reutera, wdrożenie do eksploatacji systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych David’s Sling ulegnie opóźnieniu z powodu ograniczeń budżetowych. O ile bowiem prace rozwojowe współfinansowane są przez Stany Zjednoczone, o tyle Izrael nie jest w stanie sfinansować zakupu samych zestawów przeciwrakietowych.

Ograniczenie funduszy na pozyskanie systemu David’s Sling dla Sił Obronnych Izraela miało być spowodowane dążeniem izraelskiego rządu do zmniejszenia deficytu budżetowego. Cytowany przez agencję Reutera dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amir Eshel stwierdził jednak, że David’s Sling zostanie wprowadzony na uzbrojenie, aczkolwiek nie podał on konkretnej daty wdrożenia nowego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego.

David’s Sling/Stunner to „pośredni” element izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej, mający w założeniu uzupełniać i częściowo zastępować zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot. System ma być zdolny do rażenia zarówno pocisków balistycznych, jak i celów aerodynamicznych, w tym samolotów czy pocisków manewrujących. Został on opracowywany przez izraelskiego Rafaela we współpracy z Raytheonem. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.