Reklama

Siły zbrojne

Izrael kupuje więcej F-35

Izraelski F-35
Izraelski F-35
Autor. Israeli Air Force/Facebook

Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało, że rozpoczęło proces zakupu trzeciej eskadry samolotów w liczbie 25 sztuk- F-35. W tym celu ministerstwo złożyła formalne zapytanie ofertowe (LOR) do biura programu Lightning II Joint Program Office (JPO) w celu zatwierdzenia i podpisania umowy w nadchodzących miesiącach.

Reklama

Izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło 3 września, że oficjalnie rozpoczyna procedurę nabycia amerykańskich samolotów F-35 Lightning II (zwane w kraju Adir) składając formalne zapytanie ofertowe (LOR) do biura programu Lightning II Joint Program Office (JPO) w celu zatwierdzenia i podpisania umowy w nadchodzących miesiącach.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Plany Izraela są takie by nabyć 25 samolotów wyprodukowanych przez Lockheed Martin, tym samym flota izraelskich F-35 powiększy się do 75 maszyn. Według komunikatów ze strony Izraela dostawy samolotów dla Izraelskich Sił Powietrznych rozpoczną się w 2027 r., w tempie 3 samolotów rocznie, wiec prawdopodobnie trzecia eskadra będzie w pełni gotowa do końca 2035 roku. Wartość umowy została określona na kwotę 3 mld USD i jest ona finansowana z funduszy pomocy wojskowej USA dla Izraela.

Izraelski przemysły na transakcji ma skorzystać, ponieważ jak informują media izraelskie kontynowania będzie umowa w ramach pierwotnego porozumienia między rządami, Lockheed Martin oraz producent silników, Pratt & Whitney, zobowiązali się do współudziału z izraelskimi firmami w produkcji samolotów F-35.

Czytaj też

Izraelskie F-35 obok F-15 są kluczowymi samolotami wykorzystywanymi przez Izrael, bowiem w maju 2018 roku, samoloty zaliczyły chrzest bojowy w walce. Izraelskie F-35 służą 140 eskadrze "Golden Eagle", 116 eskadrze "Defenders of the South" w bazie lotniczej Nevatim znanej również jako 28 Air Base na pustyni Negev w południowym Izraelu z kolei 117 eskadra jest jednostką szkoleniową.

Obecnie Izraelskie Siły Powietrzne (IAF) posiadają 66 szt. F-15A/C/I, 18 szt. F-15B/D (wersje szkolno-bojowe), 175 szt. F-16C/I i 32 szt. F-35I.

Obecnie użytkownikami F-35 jest Australia, Dania, Holandia, Izrael, Japonia, Republika Korei, Norwegia, USA, Wielka Brytania, Włochy. Na początku 2020 roku Polska podpisała umowę na 32 samoloty F-35A za 4,6 mld USD. Kontrakt przewiduje szkolenia i wsparcie logistyczne. Zgodnie z obecnym harmonogramem pierwsze F-35 dla Polski zostaną dostarczone polskim Siłom Powietrznym w 2024 roku, a dostawy będą kontynuowane do 2030 roku. Pierwsze polskie F-35 dotrą do Bazy Lotniczej w Łasku w 2026 roku. Strona polska zabiega teraz jednak o przyspieszenie terminów dostaw.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Hubert

    Naszym celem także powinno być kupno więcej F-35 dołączając jednocześnie do koreańskiego programu myśliwca KF-21. Jednak w sytuacji kiedy dostawy F-35 miałyby odbywać się w trudnym do wyobrażenia czasie powinniśmy postawić na F-15 i wejście do programu KF-21.

    1. "Pułkownik" Michał

      Słuszna koncepcja. ;) Z resztą USA oferowało nam F-15ex na MSPO. ;)

    2. GB

      Po co ci kolejna eskadra F-35 skoro do tej pory dla naszych F-35 nie zakupiono rakiet i bomb? PiS kupuje broń na parady a nie do realnej wojny.

  2. Pan Pjoter

    "kupuje". Z adrowanych przez USA grantów xD

  3. DiDD

    Izrael będzie posiadał 75 maszyn typu F-35 (oprócz innych typów), Finlandia 64 a Norwegia 52. Przy tak dużych zakupach uzbrojenia Polska też powinna nabyć przynajmniej 1 dodatkową eskadre F-35 lub przynajmniej F-16. Może nawet lepszą alternatywą byłyby F-15ex (lepszy stosunek koszt/efekt w dłuższej perspektywie czasu).

    1. kowalsky

      Nie każdy ma luksus kupowania "za darmo". Jeżeli mamy nadrobić radosną beztroskę zakupową tej władzy i jej poprzedników w 100% to jak powiedział kiedyś były przywódca Pakistanu "będziemy gryźć ziemię a będziemy mieli bombę atomową". Tyle że "jak Polak głodny to zły" i wtedy obali każdą władzę - nawet tą co "tyle daje".

  4. Thorgal

    Szykuje się wojna albo nagle wszyscy chcą wydać dodrukowane p[pieniądze.....Albo jedno i drugie..