Siły zbrojne

Izrael: Dostawy przeciwrakietowego David's Sling. "Gotowość jeszcze w tym roku"

Wyrzutnia systemu David's Sling - fot. Raytheon
Wyrzutnia systemu David's Sling - fot. Raytheon

Izraelskie siły powietrzne mają w ciągu kilku tygodni uzyskać kontrolę nad kluczowymi elementami systemu obrony przeciwrakietowej David's Sling. Dotąd był on wykorzystywany do testów przez Izraelską Organizację Obrony Przeciwrakietowej i państwowy koncern Rafael w kooperacji z amerykańskimi partnerami. W bieżącym roku system powinien osiągnąć gotowość operacyjną, wchodząc w skład warstwowej obrony przeciwpowietrznej państwa Izrael.

Decyzja o przekazaniu systemu David’s Sling na uzbrojenie sił powietrznych Izraela zapadła po zakończeniu w grudniu ubiegłego roku testów, które obejmowały m. in. ostre strzelania do różnorodnych celów powietrznych. System uzyskał też pozytywną ocenę podczas wspólnych amerykańsko-izraelskich ćwiczeń obrony powietrznej „Juniper Cobra”. Dlatego zapadła decyzja o rozpoczęciu przekazywania użytkownikowi głównych komponentów systemu do obsługi i eksploatacji.

Jak podaje dziennik Jerusalem Post, pierwsza faza procedury rozpoczęła się 1 marca 2016 roku i obejmie przekazanie Izraelskim Siłom Powietrznym stacji radarowych, pocisków Stunner oraz sieci i centrum zarządzania pole walki. W działaniach tych biorą udział przedstawiciele producentów: izraelskich firmElbit Systems i Rafael oraz amerykańskiego koncernu Raytheon. Po zakończeniu tej fazy, która ma potrwać kilka tygodni, rozpocznie się integracja i testy komponentów oraz całego systemu w celu uzyskania wstępnej gotowości operacyjnej.

Czytaj też: Przeciwrakietowa Proca Dawida w służbie w przyszłym roku. Zakończenie testów

Zestaw przeciwrakietowy i przeciwlotniczy David’s Sling został opracowywany przez przemysł izraelski (głównym wykonawcą jest koncern Rafael), we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi (w tym spółką Raytheon). System opracowano z założeniem uzyskania zdolności do zwalczania pocisków balistycznych o zasięgu od 70 do 250 km, a także rakiet manewrujących i rakietowych pocisków artyleryjskich. Zestaw ma również być zdolny do zwalczania bezzałogowców, konwencjonalnych samolotów czy śmigłowców. Jak zaznaczył płk Aviram Hasson, możliwość rażenia pocisków manewrujących zostanie dodana w przyszłości.

David’s Sling wykorzystuje wielozadaniowy radar typu MMR produkowany przez IAI/Elta Systems, w skład zestawu wchodzi także centrum zarządzania walką. Producent zapewnia, że architektura David’s Sling pozwala na integrowanie go z istniejącymi systemami obrony powietrznej, a sam zestaw może wykorzystywać informacje o celach z różnych źródeł (w tym np. statków powietrznych z radarami wczesnego ostrzegania).

Czytaj również: Amerykanie i Izraelczycy ćwiczą obronę przeciwrakietową

Podstawowym uzbrojeniem są pociski przeciwrakietowe Stunner, dysponujące wielosensorowym układem naprowadzania – zarówno aktywną głowicą radiolokacyjną, jak i systemem termicznym.

„Proca Dawida” wejdzie w skład narodowego systemu obrony przeciwrakietowej Izraela. Stanowi pośredni element pomiędzy zestawami Arrow 2 i 3 oraz używanymi już wielokrotnie w warunkach bojowych systemami Iron Dome, w założeniu zdolnymi do przechwytywania rakiet o zasięgu do 70 km. Według informacji Jerusalem Post, do pełnego pokrycia terytorium Izraela wystarczą dwie baterie systemu w pełnej konfiguracji. Wprowadzenie do służby nie zamyka prac rozwojowych nad systemem, który w przyszłości ma również uzyskać zdolność zwalczania pocisków manewrujących.

Zestaw David’s Sling uczestniczył w dialogu technicznym na system obrony powietrznej Wisła w ramach oferty agencji rządowej Sibat, jednak nie zakwalifikowano go do kolejnego etapu procedury. 

Komentarze