Reklama

Siły zbrojne

ITWL dostarczy pociski-cele

Pocisk SRCP-WR. FOT. Wikipedia/Magnus Manske (CC-BY-SA-2.0)
Pocisk SRCP-WR. FOT. Wikipedia/Magnus Manske (CC-BY-SA-2.0)

Inspektorat Uzbrojenia kupi 64 sztuki Sterowanych Rakietowych Celów Powietrznych SRCP-WR. Za realizację kontraktu będzie odpowiadał Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. 

Sterowany Rakietowy Cel Powietrzny to wersja przerobionego pocisku rakietowego RS-2US przeznaczona do szkolenia ogniowego wojsk rakietowych. Imituje rzeczywisty cel powietrzny o skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego, charakterystycznej dla samolotu myśliwskiego. Po odpaleniu z samolotu z lotu poziomego - wykonuje lot sterowany programowo. Umożliwia na kursie zbliżeniowym: przechwytywanie, śledzenie i odpalanie pocisków klasy ziemia-powietrze z przeciwlotniczych zestawów rakietowych. SRCP-WR ma masę 75 kilogramów, zasięg około 20 km. Może być odpalany z pułapu 2000-10000 m. 

Odbiorcą sprzętu będzie Baza Lotnicza w Świdwinie, gdzie stacjonują zdolne do przenoszenia tych rakiet samoloty myśliwsko-bombowe SU-22M4. Łączna wartość kontraktu to 2,743 mln złotych. 

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych był jedynym wskazanym podmiotem zdolnym do realizacji zamówienia na dostawy SRCP-WR. Wśród warunków koniecznych do spełnienia wskazano kompatybilność i potwierdzone dopuszczenie do eksploatacji na samolotach-nosicielach w posiadaniu Sił Zbrojnych RP. Wskazano również, że wybór innej oferty oznaczałby poniesienie dodatkowych, niesprecyzowanych kosztów związanych z pozyskaniem i utrzymaniem zaplecza technicznego, wyposażenia oraz zasobów eksploatacyjnych. Odbiór sprzętu od dotychczasowego wykonawcy ma też zapobiec wydostaniu się wrażliwych informacji i dokumentacji technicznej do niepowołanych podmiotów gospodarczych oraz umożliwić kontynuowanie unifikacji zastosowanych rozwiązań użytkowych.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. Maksim

    Co z Piranią na bazie Jet-2 ? Pocisk manewrujący PIRANIA dedykowany do pozoracji, obserwacji i niszczenia obiektów pola walki w zasięgu 300 km. Wg słów Jaroslawa Sulkowskiego szefa ITWL ma być niby na ostatnim etapie rozwoju w fazie testów, a zdolność operacyjną miał uzyskać w 2017r.

    1. zły

      W 2013 roku ITWL zaprezentowało w Kielcach model samolotu Grot 2, który według ich fantazji miał zastąpić Su-22. W dodatku zapewniali, że w ciągu dwóch lat powstanie model do prób. Tak że tego...

  2. Perun

    Miałem nadzieję, że ITWL jest w stanie zbudować rakietę lecącą po zaprogramowanej trasie a ten cel to tylko przebudowana 60-letnia ruska rakieta RS-2US. Kiepsko.

    1. Extern

      Po wycofaniu su-22 stracimy możliwość odpalania nawet tych starych ale jednak szybkich Ruskich rakiet celów i za jedyne cele będą u nas robić odpalane z ziemi flary opadające lub latające 150/h piankowe modele zdalnie sterowane od firmy Eurotech.

  3. ciekawy

    co by na lewo kupione patryjoty mialy w co celowac na 20km?

    1. bender

      Nie, co roku Migi 29 walą w te cuda na poligonie w Ustce.

  4. Pytajnik

    Ile można męczyć ten przestarzały ruski pocisk RS-2US? Czy po tylu latach naszych inżynierów nie stać na zaoferowanie jakiegoś bardziej wymagającego celu??

Reklama