Reklama

Siły zbrojne

Iran: Test pocisków balistycznych. "Jednoczesne odpalenie kilku rakiet"

Fot. Mohammad Agah/wikipedia/CC BY 4.0
Fot. Mohammad Agah/wikipedia/CC BY 4.0

Irańska Gwardia Rewolucyjna przeprowadziła we wtorek próby z kilkoma rakietowymi pociskami balistycznymi, które wystrzelono z silosów rozmieszczonych w różnych miejscach w kraju - poinformowała agencja IRNA. Nie podano jednak szczegółów dotyczących broni. 

IRNA w depeszy podkreśliła, że próby z bronią rakietową pokazują zdolności kraju do odstraszania, a także gotowość Teheranu do odpierania zagrożeń. Państwowa telewizja pokazała materiał wideo, na którym zarejestrowano start pocisków z podziemnych silosów.

Jednak agencja Reutera podała, że były to zdjęcia prezentujące próby z października zeszłego roku z rakietami średniego zasięgu - Emad. Wtedy to dokonano po raz pierwszy testów tych pocisków.

Na tamte próby zareagowały Stany Zjednoczone, które oceniły, że oznaczało to złamanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku zakazującej Iranowi prób rakietowych pocisków balistycznych. Według Waszyngtonu pocisk Emad może być wyposażony w głowicę nuklearną.

Iran podkreśla, że żaden z krajowych pocisków rakietowych nie jest przystosowany do przenoszenia broni atomowej.

PAP - mini

Czytaj więcej: Porozumienie z Iranem nie wstrzyma programu rakietowego

 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. panzerfaust39

    Izrael posiada nielegalnie broń atomową oraz środki do jej przenoszenia i jakoś nie łamie rezolucji

    1. Afgan

      Te rakiety są w większym stopniu wycelowane w Turcję i Arabię Saudyjską. Izrael nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla ambicji Teheranu.

    2. Podpułkownik Wareda

      panzerfaust39! "Izrael posiada NIELEGALNIE [podkreśl. moje] broń atomową oraz środki do jej przenoszenia ... ". Internauto, bez przesady, zachowaj na forum odrobinę powagi. Co to w ogóle znaczy: "posiada nielegalnie broń atomową"? Twoim zdaniem, kiedy Izrael postanowił rozpocząć u siebie produkcję broni jądrowej oraz środków do jej przenoszenia, to kogo powinien zapytać o zgodę: Arabów, Persów, b. ZSRR, a może ... Polskę? Kiedy w 1942 roku, Amerykanie - na polecenie prezydenta F.D. Roosevelta, przystępowali do prac związanych z konstrukcją i wyprodukowaniem broni atomowej (w ramach Projektu Manhattan), to kogo mieli wcześniej pytać o zgodę: Hitlera, a może cesarza Japonii? Kiedy pod koniec II wojny światowej, Stalin ostatecznie zdecydował o wyprodukowaniu przez ZSRR broni jądrowej - w oparciu o posiadane rodzime informacje dot. atomistyki, a także materiały szpiegowskie uzyskane przez agentów radzieckich działających w USA - to kogo miał wcześniej zapytać o zgodę: Amerykanów, a może Brytyjczyków? Jak wiadomo - po 1945 roku, dostęp do broni jądrowej uzyskali także, m.in. Brytyjczycy, Francuzi, Chińczycy, wspomniani wcześniej Izraelczycy, Pakistańczycy, Hindusi, Południowi Afrykanie oraz Północni Koreańczycy. Czy Twoim zdaniem, którykolwiek z wymienionych wyżej krajów, pytał kogokolwiek o wyrażenie zgody na produkcję i posiadanie broni jądrowej?

  2. Tomasz

    Znaczące zwiększenie potencjału to rakiety, rakiety i jeszcze raz rakiety a nie tak ja u nas pontony, motorówki i przekroje broni.

    1. gh

      Tylko że...Iran buduje rakiety przeciwko Izraelowi w wojnie na wyniszczenie. Chcesz żebyśmy i my mieli taka strategię w starciu z Rosjanami?

Reklama