Reklama

Siły zbrojne

Iran nie wycofa wojsk z Syrii mimo izraelskiej presji

Fot. IAF
Fot. IAF

Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohammad Ali Dżafari oświadczył, że Iran utrzyma swą militarną obecność w Syrii bez względu na groźby Izraela. 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział we wtorek, że jeśli Iran nie wycofa się z Syrii, izraelskie siły będą kontynuowały ataki na irańskie cele w tym kraju. Irański generał określił to mianem żartu.

Islamska Republika Iranu utrzyma swoich wojskowych doradców, rewolucyjne siły i broń w Syrii (...)Powinniście się obawiać dnia, w którym zagrzmią i spadną na wasze głowy nasze pociski o dużej precyzji rażenia.

Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, gen. Mohammada Ali Dżafariego

Izraelski premier w niedzielę poinformował, że izraelskie lotnictwo w ciągu 36 godzin zaatakowało składy broni należące do sił Iranu na terenie lotniska w Damaszku. "Częstotliwość dokonania ostatnich ataków udowadnia, że jesteśmy bardziej zdecydowani niż kiedykolwiek wcześniej, by występować przeciwko Iranowi" - wskazał Netanjahu.

Z kolei we wtorek nowy szef sztabu generalnego izraelskich sił zbrojnych generał Awiw Koczawi ostrzegł: "Słyszałem wczoraj rzecznika irańskiego MSZ mówiącego: +Iran nie jest obecny militarnie w Syrii, tylko doradzamy+. Cóż, radzę im, żeby szybko stamtąd wyszli, ponieważ będziemy kontynuować tam naszą agresywną politykę, tak jak obiecaliśmy i jak to robimy, niepowstrzymanie i bez strachu".

Rząd Izraela wielokrotnie podkreślał, że nie będzie tolerował trwałej obecności wojskowej Iranu w Syrii. Iran to obok Rosji główny sojusznik syryjskiego reżimu prezydenta Baszara el-Asada w trwającym od 2011 roku konflikcie zbrojnym.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. Pacyfista

  Syria zostala zniszczona przez zachod i jej pseudo demokracje. Szerzona za pomoca rakiet. I pomocy terrorysta w postaci pieniedzy. To dzieki zachodowi powstal isis. To zachod slal pieniadze i bron dla przeciwnikow asadsa. Wtedy powstalo panstwo islamskie. Baszar niemial wyjscia jedyna opcja bylo dogadac sie z rosja i iranem . Gdyby nie to juz by nierzl. Teraz niech izrael podziekuje zachodowi ze tak blisko ma iron swoich granic.

  1. śmieszek

   Od kiedy Rosja jest częścią zachodu?! xD

 2. Whiro

  Widzę że odezwało się wielu obrońców Rosji i Syrii. Może i niedawno temu się urodziłem ale było to troszkę później niż władzę w Syrii objął ojciec Baszara, to było w 1971 roku. Zgoła więc dwóch panów z demokratycznie wybranej partii baas, rządzi Syria od prawie 50 lat. Na zdrowie. Wybrał Rosję i krzesło. Ma zniszczony kraj w imię interesów rosyjskich , a teraz też irańskich. Bo Izrael będzie atakował Syrię póki będzie tam Iran. A co tu porównywać do naszej sytuacji to nie wiem. Niektórym się pewne fakty mylą..

 3. Tomo

  Co miał zrobić Baszar ? Ustąpić. Oddać władze Syryjczykom. Nie strzelać do swoich wspólobywateli obywateli i nie prowadzic wojny domowej. Tak jak zrobili Mubarak w Egipcie czy al-Abidin ibn Ali w Tunezji.

 4. Syryjczyk

  do ~Whiro. Doradż proszę Baszarowi co miał zrobić? Widzę , że się na tym znasz albo urodziłeś niedawno więc nie pamiętasz antybaszarowskiej polityki.

 5. Gracz

  Whiro raczej głowy, bo gdyby nie Rosja to skończył by jak Husajn.

 6. autor

  Iran to nie polska.

 7. Nihil Novi

  @whiro Calkiem mozliwe. Pokusisz sie o podobna analize sytuacji Polski? ;)

 8. K.

  Coś niesamowitego. Izrael chce czegoś s ten ktoś nie słucha.

 9. Whiro

  Syrii już nie ma. Baszar sprzedał Syrię Rosji i Iranowi w imię zachowania swojego krzesła.

Reklama