Siły zbrojne
Irak zamówi S-400?

Jak donoszą lokalne media, władze Iraku rozpoczęły procedowanie zakupu rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wyraziło już gotowość do zawarcia takiej transakcji, oczywiście w przypadku podjęcia ostatecznej decyzji o tym zakupie przez stronę iracką.
Rosyjski ambasador w Iraku, Maksim Maximow, potwierdził oficjalnie doniesienia medialne o tym, że Rosja jest gotowa bardzo szybko dostarczyć irackiej armii systemy S-400 Triumf w przypadku wyrażenia oficjalnego zainteresowania ich pozyskaniem przez irackiego gestora. Jak na razie jednak strona rosyjska miała nie otrzymać jeszcze oficjalnego wniosku w tej sprawie, choć cały czas podkreśla gotowość do podjęcia negocjacji.
Już wcześniej na początku kwietnie br. propozycję zakupu rosyjskiego systemu obrony powietrznej złożyć miała parlamentarna komisja ds. bezpieczeństwa i obrony na ręce premiera Iraku Adela Abdul-Mahdiego. Decyzja spotkała się ze sprzeciwem, ze strony proamerykańskiej opozycji w Iraku. Ruch ten został podjęty kilka tygodni po rozmieszczeniu na terenie wybranych amerykańskich baz wojskowych elementów systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Amerykańska decyzja z kolei była wynikiem prowadzonego w ostatnich miesiącach regularne ostrzału rakietowego koalicyjnych baz wojskowych i lotnisk przez proirańskie bojówki, w których ranni i zabici padali także iraccy żołnierze.
Jednakże, iracki resort obrony w styczniu br. informował o planach zbadania w najbliższym czasie potencjalnych ofert w zakresie własnych zakupów systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych z Chin, Rosji i Ukrainy. Ostateczny wybór miał paść na rosyjski system S-400 Triumf. Decyzja ta musi być jeszcze zatwierdzona przez premiera.
Czytaj też: Tureckie S-400 z opóźnieniem
Irak w przypadku zakup rosyjskiego systemu, będzie drugim jego eksportowym użytkownikiem w tym regionie, po Turcji. Dostawy elementów rosyjskiego systemu S-400 Triumf do Turcji miały zostać według doniesień medialnych w pełni zakończone na początku grudnia 2019 roku. Umowa z Rosją na dostawę do dwóch dywizjonów wraz z 120 pociskami przeciwlotniczymi, sprzętem pomocniczym, częściami zamiennymi i pakietem szkoleniowym została zawarta we wrześniu 2017 roku za kwotę ok. 2,5 mld USD.
Wstępne uzyskanie gotowości bojowej po stronie tureckiej było planowane na kwiecień br., jednak z powodu pandemii koronawirusa uległo ono bliżej jeszcze nieokreślonemu opóźnieniu. Turecka decyzja o zakupie rosyjskiego systemu obrony powietrznej spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony USA i NATO. Najprawdopodobniej podjęcie podobnej decyzji przez Irak będzie niosło za sobą analogiczne skutki w relacjach z Waszyngtonem.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.