Reklama

Siły zbrojne

Irak zamówi S-400?

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak donoszą lokalne media, władze Iraku rozpoczęły procedowanie zakupu rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wyraziło już gotowość do zawarcia takiej transakcji, oczywiście w przypadku podjęcia ostatecznej decyzji o tym zakupie przez stronę iracką.

Rosyjski ambasador w Iraku, Maksim Maximow, potwierdził oficjalnie doniesienia medialne o tym, że Rosja jest gotowa bardzo szybko dostarczyć irackiej armii systemy S-400 Triumf w przypadku wyrażenia oficjalnego zainteresowania ich pozyskaniem przez irackiego gestora. Jak na razie jednak strona rosyjska miała nie otrzymać jeszcze oficjalnego wniosku w tej sprawie, choć cały czas podkreśla gotowość do podjęcia negocjacji.

Już wcześniej na początku kwietnie br. propozycję zakupu rosyjskiego systemu obrony powietrznej złożyć miała parlamentarna komisja ds. bezpieczeństwa i obrony na ręce premiera Iraku Adela Abdul-Mahdiego. Decyzja spotkała się ze sprzeciwem, ze strony proamerykańskiej opozycji w Iraku. Ruch ten został podjęty kilka tygodni po rozmieszczeniu na terenie wybranych amerykańskich baz wojskowych elementów systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Amerykańska decyzja z kolei była wynikiem prowadzonego w ostatnich miesiącach regularne ostrzału rakietowego koalicyjnych baz wojskowych i lotnisk przez proirańskie bojówki, w których ranni i zabici padali także iraccy żołnierze.

Jednakże, iracki resort obrony w styczniu br. informował o planach zbadania w najbliższym czasie potencjalnych ofert w zakresie własnych zakupów systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych z Chin, Rosji i Ukrainy. Ostateczny wybór miał paść na rosyjski system S-400 Triumf. Decyzja ta musi być jeszcze zatwierdzona przez premiera.

Irak w przypadku zakup rosyjskiego systemu, będzie drugim jego eksportowym użytkownikiem w tym regionie, po Turcji. Dostawy elementów rosyjskiego systemu S-400 Triumf do Turcji miały zostać według doniesień medialnych w pełni zakończone na początku grudnia 2019 roku. Umowa z Rosją na dostawę do dwóch dywizjonów wraz z 120 pociskami przeciwlotniczymi, sprzętem pomocniczym, częściami zamiennymi i pakietem szkoleniowym została zawarta we wrześniu 2017 roku za kwotę ok. 2,5 mld USD.

Wstępne uzyskanie gotowości bojowej po stronie tureckiej było planowane na kwiecień br., jednak z powodu pandemii koronawirusa uległo ono bliżej jeszcze nieokreślonemu opóźnieniu. Turecka decyzja o zakupie rosyjskiego systemu obrony powietrznej spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony USA i NATO. Najprawdopodobniej podjęcie podobnej decyzji przez Irak będzie niosło za sobą analogiczne skutki w relacjach z Waszyngtonem.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Ech

  Jestem za demokracja (faktyczna) nie za Okupacja. Dosc.

  1. No to wyjedź do kraju demokratycznego. Jeśli wpuszczą...

 2. www

  Dowództwo Sił Powietrznych USA postanowiło usunąć wszystkie myśliwce F-35 ze swoich wojskowych baz lotniczych z terytorium krajów Bliskiego Wschodu. Według wstępnych danych jest to około 12 samolotów bojowych, które będą zastąpione myśliwcami F-15, co oczywiście wskazuje na zamiary USA kontynuowania dotychczasowej obecności wojskowej w tym regionie. Powodem takiej decyzji jest wrażliwość amerykańskich „ukrywających się” samolotów nie tyle na kompleksy S-300, które posiadają Iran i Syria, jak na rosyjską pozahoryzontową stację radarową „Kontener”, zlokalizowaną w Kowyłkino, miejscowości, odległej kilka tysięcy kilometrów od krajów Bliskiego Wschodu. Samoloty F-35 piątej generacji są uważane za niewidoczne. A ich loty na Bliskim Wschodzie, jak się okazuje, bez problemów są śledzone z głębi terytorium Rosji z odległości kilka tysięcy kilometrów. Cale zamieszanie w tej sprawie spowodował szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow, który w jednym z wcześniejszych wywiadów stwierdził, że podczas prawie rozpoczętego konfliktu zbrojnego między USA i Iranem rosyjski radar Kontener zarejestrował loty 6 amerykańskich myśliwców F-35 w pobliżu granic Iranu, a biorąc pod uwagę możliwość wymiany danych między radarem Kontener a irańskimi systemami obrony powietrznej, Rosja mogłaby zapewnić pokonanie dowolnego celu przez irańskie S-300.

  1. Marek L.

   Jest to typowa, oraz klasyczna dezinformacja, czyli, innymi słowy, na 100% kłamliwe "Fake News", które ty nam tutaj, trollu o ksywie "www", "fundujesz". A mianowicie, używając tu techniki "copy/paste", "wyciąłeś" ten całkowicie sfabrykowany i kłamliwy artykulik z ROSYJSKIEGO portalu Internetowego "pro-avia.net" ---- stworzonego oraz całkowicie sfinansowanego przez FSB/GRU, jako narzędzie dezinformacji oraz putinowskiej wojny psychologicznej z całym Zachodem, coś na wzór "Sputnika", oraz "RT", ale dotyczące jedynie i tylko lotnictwa bojowego. Przetłumaczyłeś więc tę totalną fałszywkę na język polski, oraz opublikowałeś to tutaj, w tej tu polskiej gazecie Internetowej dotyczącej (głównie polskiej!!) obronności.......

  2. Davien

   A juz najlepszy jest z tego kawałekz radarem OTH, tye że akurat jest on zwrócony w druga strone:))

  3. Marek L.

   Dokładnie tak .... ;-))) .... Plus, te wszystkie brednie o "nawiązaniu kontaktu" pomiędzy tym Kontenerem, a radarami irańskich S-300, które WTEDY to "pokonają dowolny cel".... ;-)) .... Ciekawe jak go "pokonają", skoro radary wszystkich wersji S-300, włączając w to i te ich absolutnie najnowsze wersje, nie widzą maszyn F-35 .......

 3. jordania

  Fajnie gdyby kupili...Ale Irak to państwo okupowane, przez tych co szkolą irackich żołnierzy od ćwierć wieku do walki z ISIS które przecież zostało dawno zniszczone przez tych co szkolą irackich żołnierzy...

  1. Davien

   Wow rozumiem że USA wysłało tam 5000samych super Rambo by okupowac Irak:)) Ech przekraczacie granice smiesznosci towarzyszu:))

  2. mobilny

   ....tak same Ramba ze slumsów których macie pod dostatkiem a wszyscy nieświadomi walczą w imię czego? Napisz jeszcze że w imię wolności waszej i naszej i dla całego świata....

  3. oj

   Rambo w Filmie wychwalal Afganczykow za to ze nie chca "Obcych najedzzow"

 4. Fred

  S-400 to system nigdy nie sprawdzony w boju, jedyna zaleta to niska cena. Taki Patriot ma za sobą tysiące strzelań bojowych, co umożliwia ciągłe udoskonalenia i aktualizacje oprogramowania.

  1. sędzia Dred

   no właśnie i nikt go nie chce kupować, a kolejka po S400 długa, więc ? jaki komentarz ?

  2. Marek L.

   Nikt ??? Ejże ???? O USA tu nie mówię, ale, na przykład: Niemcy, Szwecja, Polska, część krajów arabskich, tak że, „nikt” ????

  3. sędzia Dred

   Jaka cześć krajów arabskich ? AS co kupiła i tyle, Niemcy, właśnie szukają innego systemu, Patriot idzie w odstawkę, jak myślisz czemu go nie chcą mieć dalej, czemu jedynie chcą zatrzymać rakiety a serca systemu czyli całego zarządzania nim, wykrywania celów nie ?

 5. Ole

  za co ? budżet im klękł...

 6. Orthodox

  Póki Amerykanie robią w Iraku co chcą, więc ewentualnie dostarczone S-400 musiałyby być w iście małpiej wersji. Tak dla bezpieczeństwa.

 7. PLw

  Reżym tego sąsiedniego państwa (które nazwałeś) jak miłuje pokój...i swoich obywateli... (Dlatego uprzedzam, 22, nie pisz dlaczego 'reżym' )

  1. Marek L.

   A ty to masz tutaj oczywiście na myśli reżym Putina, tego waszego dyktatora który żelazną ręką trzyma Was od dwudziestu lat za mordy ????....... ;-)))

 8. 22

  Parę dni temu samoloty bojowe pewnego kraju, który tak bardzo miłuje pokój, że nieustania bombarduje swoich sąsiadów zaatakowały armię syryjską na terenie Syrii , nadlatując znad terytorium Iraku. Może to wydarzenie trochę przyśpieszyło podjęcie decyzji przez władze Iraku w tej sprawie. :)

  1. Stirlitz

   o jakiej decyzji piszesz, bo Irak dopiero rozważa, te rozważania zajmują im już parę ładnych lat i co kilka miesięcy popadacie towarzysze w ekstazę, że Irak kupuje S-400 :P

  2. Davien

   Panie 22 jak się wywołuje wojne z sasiadem co zrobiła Syria to potem się od niego obrywa jak jest silniejszy i finał.

  3. Marek L.

   Samoloty bojowe F-15I tego kraju, który tak bardzo miłuje pokój, zaatakowały i zniszczyły tam wtedy kompleks laboratoriów oraz fabryk, gdzie inżynierowie tego rzeźnika Assada, wspomagani przysłanymi przez Teherańskich Ayatollahów i Mullahów „specjalistami”, produkowali między innymi trujące zabójcze gazy bojowe, służące im do mordowania własnej (syryjskiej) ludności cywilnej. Tak więc, panie „22”, kiedy ty tutaj wylewasz te twoje Krokodylowe Łzy nad losem tej „biednej”, i „atakowanej” Armii Syryjskiej —- to pomyśl wtedy TEŻ i o TYM !!!!.......

 9. yaro

  Jak do tego dojdzie to będzie kolejny wstyd dla Patriota, kraj okupowany przez USA nie chce ich uzbrojenia. Już nie chcą Abramsów tylko wolą T-90, nie chcą Apache bo wolą Mi-28, teraz S-400. Kiepsko to świadczy o amerykańskiej ofercie eksportowej.

  1. Davien

   Yaro ale wiesz że przeczysz sam sobie:)) Jakkaj okupowany może miec wolna wole w wyborze uzbrojenia?:)) Aha dla twojej małej wiedzy: Patriotów nikt Irakowi nie proponował, podobnie z AH-64, T-90 zastepuja posowieckie T-72 i sa akurat lepszym czołgiem od małpiej do kwadratu wersji Abramsa jaka dostal Irak:))

  2. Moderacja!

   Ktoś nam nieudolnie podrabia Daviena

  3. yaro

   Davien dwoisz się i troisz a Tu jeden za drugim wpis, że Irak jest okupowany przez USA ...

 10. Żółty Pan

  Rosja traci rynki zbytu swojego uzbrojenia na rzecz Chin, właściwie już tylko ich systemu pp są konkurencyjne względem rozwiązań zachodnich i chińskich, bo w siłach pancernych chiński v4 cenowo i technologicznie biję rosyjskie Teciaki na głowę.

  1. Smuteczek

   Cenowo Chinskie czolgi sa drozsze, jeszcze.

  2. BG

   To może wymień w czym ten chiński czołg jest niby lepszy od T-90S, czyli rosyjskiej wersji eksportowej.

  3. Cóż

   I gdzie dokładnie oferta chińska pokonała Rosyjską? Jeśli chodzi o czołgi to Uralwagonzawod ma linie produkcyjne zajęte na lata przez Egipt, Wietnam, Irak, teraz jeszcze Indie chcą składać nowe T-90 u siebie.

 11. Tantal

  USA w tej chwili okupuje strategiczne tereny w Iraku. Na miejscu wladz irackich tez bym dazyl do samodzielnosci w dziedzinie obronnosci.

Reklama