Reklama

Siły zbrojne

Tureckie S-400 z opóźnieniem

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Służba prasowa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana poinformowała w czwartek, że planowane rozmieszczenie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 opóźni się ze względu na pandemię koronawirusa.

"Wystąpiło opóźnienie ze względu na koronawirusa, ale rozmieszczenie S-400 będzie postępować zgodnie z planem" - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Ibrahim Kalin podczas wideokonferencji, zorganizowanej przez think tank Atlantic Council (Rada Atlantycka). Kalin podkreślił, że mimo zakupu systemu S-400 turecki prezydent kilkukrotnie mówił prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że jest również zainteresowany nabyciem amerykańskich pocisków Patriot.

Zakup przez Ankarę systemu S-400 od początku wzbudza sprzeciw USA. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. Przeciwne umowie Turcji z Rosją jest także NATO, którego dowódcy twierdzą, że rosyjska broń nie jest kompatybilna z systemami militarnymi Sojuszu. 

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.