Reklama

Siły zbrojne

Irak wzmacnia wojska pancerne

Irackie T-72
Irackie czołgi podstawowe T-72
Fot. Departament Obrony USA

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Iraku, w najbliższym czasie planuje się intensywny rozwój wojsk pancernych. Wśród działań wymienia się zakup kolejnych T-90 i rozbudowę struktur. Tymczasem do Iraku miała dotrzeć partia czołgów podstawowych T-72 i wozów bojowych BMP-1 zakupionych z nadwyżek bułgarskiej armii.

Reklama

W lipcu 2017 roku irackie władze zdecydowały się na zakup 73 egzemplarzy fabrycznie nowych czołgów podstawowych T-90S i T-90SK (wersja dowódcza z dodatkowymi systemami łączności i nawigacji). W lutym 2018 roku iracka armia poinformowała o odebraniu 36 z 73 zamówionych egzemplarzy T-90S/SK. Z kolei w listopadzie 2019 roku Federalna Służba ds. Współpracy Techniczno-Wojskowej Federacji Rosyjskiej poinformowała o odebraniu przez Irak wszystkich zamówionych czołgów. Zakup ten miał przede wszystkim na celu szybkie uzupełnienia floty posiadanych czołgów podstawowych. Liczba operacyjnych wozów w irackiej armii uległa znacznemu zmniejszeniu w związku ze stratami poniesionymi w czasie walk z Państwem Islamskim.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dodatkowym czynnikiem, który przyczynił się niewątpliwie do wyboru T-90 była decyzja władz USA o wstrzymaniu wsparcia eksploatacyjnego posiadanych przez Irak amerykańskich czołgów podstawowych M1A1M Abrams. Amerykanie zdecydowali się na ten radykalny krok po uzyskaniu informacji o przekazywaniu tych czołgów przez iracką armię do proirańskich bojowówek szyickich działających na terenie tego kraju. Te z kolei są odpowiedzialne za przeprowadzanie regularnych ataków na wojska amerykańskie w Iraku, a także mogą przekazać te czołgi i informacje o nich irańskiej armii.

Czytaj też

Doniesienia o zakupie kolejnych rosyjskich T-90 pojawiły się już w listopadzie 2017 roku, a ich źródłem były rosyjskie władze, ktore wspominały, że docelowa ich liczba może wynieść nawet kilkaset egzemplarzy za ponad miliard dolarów. Obecnie z kolei irackie wojska lądowe mają odbierać bliżej nieokreśloną partię bułgarskich T-72 i BMP-1 pochodzących z zapasów magazynowych tamtejszej armii. Dostawy te są realizowane na mocy kontraktu zawartego w czerwcu 2021 roku o wartości 245 mln USD z białoruską spółką Apolo Engineering. Oba typy tych wozów bojowych są obecnie sukcesywnie przywracane do służby liniowej po remontach lub kupowane z drugiej ręki na całym świecie w celu rozbudowy struktur podddziałów pancernych irackich wojsk lądowych.

Obecnie na uzbrojeniu irackich wojsk lądowych maią znajdować się 73 egzemplarze czołgów podstawowych T-72S/SK, które trafiły do najlepszych pododdziałów pancernych. Zastąpiły one tam wcześniej używane czołgi podstawowe M1A1M Abrams, których Irak zakupił 146 egzemplarzy w latach 2010-2012. W czasie wojny z Państwem Islamskim w północnej części kraju armia iracka utraciła jednak najprawdopodobniej ok. 40 egzemplarzy, co w połączeniu z brakiem wsparcia eksploatacji wymusiło przeniesienie ich do drugoliniowych jednostek oraz kanibalizacji części z nich.