Siły zbrojne

Irak odebrał pierwszy F-16IQ Falcon. Do służby trafi 36 maszyn

F-16 IQ w Fort Hood. Za kilka miesięcy znajdzie się w Iraku. - fot. Lockheed Martin
F-16 IQ w Fort Hood. Za kilka miesięcy znajdzie się w Iraku. - fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin przekazał siłom powietrznym Iraku pierwszy z 36 zamówionych samolotów wielozadaniowych F-16IQ Falcon. To symboliczne wprowadzenie samolotów tego typu do służby. Dostawa 3-4 maszyn powinna trafić do kraju przed końcem 2014 roku. 

Ceremonia przekazania pierwszego wyprodukowanego samolotu w wersji przeznaczonej dla Iraku  odbyła się  w Fort Worth (Teksas). Podczas uroczystej gali zaprezentowano przedstawicielom odbiorcy F-16IQ oblatanego w maju bieżącego roku. Jest to samolot zgodny ze standardem F-16D Block 52. Irak zamówił 30 samolotów w wersji jednomiejscowej i sześć dwumiejscowych.

Jak informują przedstawiciele koncernu Lockheed Martin, irackie zamówienie na F-16 pozwoli podtrzymać produkcję tych maszyn do 2017 roku. W 2014 roku F-16 Falcon obchodzi 40 urodziny z liczbą ponad 4540 maszyn wyprodukowanych i dostarczonych 27 odbiorcom na całym świecie.  

Dla sił powietrznych Iraku będzie to jedyny obecnie typ naddźwiękowego samolot bojowego w służbie. Co ciekawe, kraj ten podpisał w grudniu 2013 roku kontrakt na dostawę 24 samolotów szkolno-bojowych TA-50 Golden Eagle, które mają służyć do szkolenia pilotów F-16IQ. Jednak dostawy tych maszyn rozpoczną się dopiero w 2016 roku. 

Komentarze (4)

 1. NAVY

  Wątpie, by tak zaawansowany sprzęt w rękach mało zaawansowanych technicznie ludzi ,był dobrze wykorzystany. [vide Abramsy] ....Ale kasa jest ważniejsza niż rozum....

 2. pisdzieli

  Ilu ludzi musiało zginąć i do tej pory ginie aby rząd USA mógł sprzedawać swoje uzbrojenie i tak wygląda walka o pokój i demokracje zdanie usa i laureata nagrody NOBLA pokojowej

  1. JW

   Największym dostawcą broni dla Iraku jest Rosja która dostarczy im broń za 4,1 mld USD.

 3. albert

  " Dla sił powietrznych Iraku będzie to pierwszy typ naddźwiękowego samolot bojowego w służbie ..." - a Irackie MiG 29, Mig 25 etc... czy przeszłość odkreślamy grubą krechą / :)

  1. Rafofall

   No i naprawił ktoś błąd logiczny najpewniej- bardzo miła obsługa tutaj :]

 4. Elf

  No to Rosja wkrótce będzie miała wszystkie potrzebne informacje do zakłócenia elektroniki wersji Block 52...