Reklama

Siły zbrojne

Irak kupuje pakistańskie Super Mushsaki

Irak kupił od Pakistanu 20 samolotów MFI-395 Super Mushshak – fot. Wikipedia
Irak kupił od Pakistanu 20 samolotów MFI-395 Super Mushshak – fot. Wikipedia

Irak odbudowuje swoje lotnictwo między innymi kupując od Pakistanu samoloty treningowe MFI-395 Super Mushshak. 

Decyzja o zakupie nowych samolotów treningowych to efekt polityki prowadzonej przez premiera Nawaz Sharifa, który bardzo konsekwentnie wspiera rozwój irackich sił zbrojnych. Na wybór pakistańskiego samolotu przez Bagdad niewątpliwie wpłynął fakt, że maszyna ta jest również wykorzystywana przez kraje sąsiednie: Iran, Arabię Saudyjską oraz Syrię. Ponadto Pakistan jest w Azji uważany za państwo posiadające jeden z najlepszych systemów treningowych dla pilotów na świecie. System ten jest swoistym towarem eksportowym, ponieważ pakistańscy instruktorzy bardzo często pomagają w szkoleniu lotniczym poza granicami swojego kraju i będą również współpracowali z lotnictwem irackim.

Dlatego Irak podpisał z Pakistanem dwie umowy: pierwsza dotyczy dostarczenia dwudziestu samolotów MFI-395 Super Mushshaki, a druga szkolenia personelu irackich sił lotniczych. Samoloty będę produkowane w zakładach AMF (Aircraft Manufacturing Factory) w Kamra.

Są to jednosilnikowe, dwuosobowe górnopłaty o stałym podwoziu które powstały na bazie projektu szwedzkiego koncernu SAAB MFI-17 Safari Supporter. Po zaprzestaniu produkcji samolotu przez Szwedów Pakistan uruchomił produkcję licencyjną zmieniając jego nazwę na MFI-17 Mushshak.

Najnowsza wersja MFI-395 Super Mushshak jest napędzana silnikiem Textron Lycoming o mocy 260 KM, ma cyfrową awionikę z systemem dialogowym w standardzie „Glass Cockpit” i dwa miejsca dla pilotów. Posiada ona również sześć zaczepów pod skrzydłami dla małych rakiet bomb lub zasobników z karabinem maszynowym.

 

  • irak
Reklama

Komentarze

    Reklama