Siły zbrojne

Indyjska armia wprowadza zestawy przeciwlotnicze Akash. Radary zaprojektowano w Polsce

Próbne strzelanie pociskiem Akash. Fot. DRDO.
Próbne strzelanie pociskiem Akash. Fot. DRDO.

Siły zbrojne Indii wprowadziły samobieżne zestawy przeciwlotnicze Akash do jednostek Korpusu Obrony Powietrznej Wojsk Lądowych. Elementy zestawów tego typu zostały zaprojektowane w Polsce, przez Przemysłowy Instytut Telekomunikacji (obecnie PIT-RADWAR).

W komunikacie służb rządowych Indii poinformowano o przekazaniu pierwszych zestawów Akash jednostkom wojsk lądowych. Zwrócono uwagę, że wprowadzenie na uzbrojenie systemów tego typu ma szczególne znaczenie w kontekście rozwoju środków napadu powietrznego, a Akash jest przykładem realizacji inicjatywy „Make-In-India”, ukierunkowanej na wsparcie krajowego przemysłu.

Akash jest systemem wielokanałowym, zdolnym do zwalczania samolotów i śmigłowców, a także bsl i pocisków manewrujących. Maksymalny zasięg zwalczania celów wynosi według oficjalnych informacji 25 km, a pułap – 20 km. Zestawy tego typu mają w założeniu zastąpić na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych systemy Kub (SA-6) produkcji radzieckiej.

Zestawy przeciwlotnicze Akash wykorzystują jako stacje radiolokacyjne wyższego szczebla radary bazujące na jednostkach CAR-1100, zaprojektowanych przez Przemysłowy Instytut Telekomunikacji (obecnie PIT-RADWAR) na zlecenie indyjskich służb rządowych. Radiolokatory zostały wdrożone do produkcji w zakładach Bharat Electronics Limited (BEL) po przekazaniu przez polski przemysł prototypowej jednostki oraz dokumentacji technicznej, co miało miejsce w latach 1999-2000.

Doświadczenia zdobyte przy opracowywaniu jednostki dla Indii posłużyły do zbudowania radaru TRS-15/NUR-15, używanego obecnie w Siłach Zbrojnych RP, również w odmianie TRS-15C w Nadbrzeżnej Jednostce Rakietowej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.