Siły zbrojne

Indonezja kolejnym klientem na F-16V

Rys. Lockheed Martin
Rys. Lockheed Martin

Siły powietrzne Indonezji (Tentara Nasional Indonesia) ogłosiły plan zakupu dwóch eskadr (32 egzemplarze) samolotów wielozadaniowych F-16V Block 70/72. Poinformował o tym gen. Yuyu Sutisna, szef sztabu lotnictwa wojskowego tego państwa.

Zakup ma korespondować z planem modernizacji indonezyjskich sił zbrojnych na lata 2020-2024 (tzw. Minimum Essential Force - MEF). Co ciekawe, w tym samym czasie na wyposażenie Tentara Nasional Indonesia ma w tym czasie trafić także 11 rosyjskich myśliwców Su-35, zamówionych w ostatnim czasie za 1,14 mld USD.

W ten sposób kontynuowany będzie trend pozyskiwania odrzutowych samolotów bojowych przez Indonezję, w ramach którego ciężkie maszyny przewagi powietrznej kupowane są w Rosji i są to samoloty rodziny Su-27 ( 5 Su-27SM/SKM i 11 Su-30 MKK i MK2), a do misji wielozadaniowych pozyskiwane są amerykańskie F-16 (9 A/B i 24 C/D - te ostatnie poddano niedawno modernizacji w USA). Może to wynikać m.in. z dobrego stosunku koszt-efekt obydwu konstrukcji jak i ich dużego zasięgu, a ten jest w rozległym wyspiarskim państwie położonym na styku dwóch oceanów czynnikiem bardzo ważnym.

Rozpoczęcie przetargu na kolejne F-16 zapowiadane jest na 1 stycznia przyszłego roku. Spekuluje się, że zastąpią one 30 eksploatowanych obecnie lekkich myśliwców Hawk 200, służacych od lat 80. ubiegłego wieku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.