Reklama

Siły zbrojne

Indie testują rakietę balistyczną K-4

Indie planują w sierpniu próbę podwodną rakiety balistycznej K-4 – fot. topwar.ru
Indie planują w sierpniu próbę podwodną rakiety balistycznej K-4 – fot. topwar.ru

Jeszcze w sierpniu br. Indie planują przeprowadzić testy podwodne rakiety balistycznej K-4. W związku z powyższym ujawniono pewne szczegóły odnośnie możliwości tego pocisku.



K-4 to rakieta balistyczna o zasięgu od 3000 do 3500 km. Odpalenie tego pocisku ma nastąpić z wyrzutni, na której będą zasymulowane warunki panujące w zanurzonym okręcie podwodnym. Pomimo, że rakieta K-4 może być opalana z głębokości 50 m to pierwszy test nastąpi z głębokości 20-30 m. Próbne strzelanie zostanie przeprowadzone w Zatoce Bengalskiej niedaleko bazy morskiej Visakhapatnam leżącej w stanie Andhra Pradesh we wschodnich Indiach.

Więcej: Indie szóstym państwem, które zbudowało atomowy okręt podwodny

Planowana jest budowa trzech wersji rakiety K. Pierwsza z nich – K-15 ma mieć zasięg 700 km i już dokonano co najmniej 10 testów tego pocisku. Wersja K-4 ma mieć zasięg do 3500 km, wersja K-5 - ponad 5000 km. Wszystkie rakiety charakteryzują się stosunkowo małą masą startową, są napędzane paliwem stałym i mają być trudnowykrywalne.

Więcej: Indyjski atomowy okręt podwodny gotów do rejsu

K-4 ma długość 12 m, średnicę 1,3 m, a masa startowa to ok. 17 ton. Sama głowica bojowa waży 2 t. Według władz indyjskich „zaplanowano w sumie cztery testowe próby rakiet B-05 i K-4, przy czym pierwsza ma być odpalona z okrętu podwodnego, a druga z zanurzonego pontonu”. Opracowywana jest również lotnicza wersja rakiet K, w którą mają być wyposażone samoloty Su-30MKI.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama