Reklama

Siły zbrojne

Indie pozyskają izraelską amunicję krążącą

Fot. IAI
Fot. IAI

Indyjskie Ministerstwo Obrony zaaprobowało dalsze zakupy izraelskiej amunicji krążącej IAI Harop (Harpy-2). Indie pozyskają 54 egzemplarze BSP.

IAI Harop (w nazewnictwie indyjskim P4) jest systemem opartym na bezzałogowcu zaprojektowanym do niszczenia wrogich stacji radiolokacyjnych. Dron startuje z kontenera startowego, który może być umieszczony na pojeździe lądowym lub okręcie. Napęd zapewnia mu silnik pchający, pozwalający na utrzymywanie się w powietrzu przez 6 godzin lub pokonanie 1000 km. W razie braku kontaktu bojowego z nieprzyjacielem BSP ląduje we wskazanej lokalizacji. 

Po starcie może działać w trybie sterowania z ziemi lub autonomicznym i - w razie opromienienia przez radar - kieruje się automatycznie w stronę źródła emisji, a następnie uderza w cel pod optymalnym kątem, detonując znajdującą się na pokładzie głowicę bojową o masie 23 kg. Przez cały czas wykonywania zadania operator ma możliwość przełączania między trybami autonomicznym i manualnym lub wydania polecenia lądowania. Za możliwości wykrywania celów w trybie sterowania ręcznego odpowiada kamera FLIR, mająca w swoim zasięgu całą dolną półsferę BSP. Jednocześnie, dzięki niewielkiej sygnaturze radarowej, sam bezzałogowiec jest trudnowykrywalny dla systemów radiolokacyjnych. Harop znajduje się na wyposażeniu wojsk Izraela i Indii, jest też użytkowany przez siły zbrojne Azerbejdżanu, RFN i Turcji. Dotychczas na stanie Indyjskich Sił Zbrojnych pozostawało ponad 100 egzemplarzy tego środka bojowego. 

 

Niezależnie od pozyskania kolejnych egzemplarzy P4, Indie kontynuują współpracę z Izraelem w programie Cheetah, którego celem jest poszerzenie zakresu możliwości BSP Indyjskich Sił Zbrojnych w zakresie atakowania celów naziemnych. Poszukiwani są też dostawcy dronów dla sił zbrojnych tego kraju, bezzałogowce te mają zostać rozmieszczone na granicach z Chinami i Pakistanem.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Davien

  Panie Ja66, Warmate to przy Harop-ie maleństwo wiec czemu dziwisz się ze ma słabsze osiagi? Oba drony maja tez zupełnie inne przeznczenie

 2. lolo

  Dobrze że Macierewicz przynajmniej zdążył kupić Warmate

 3. gość

  Ale jak to nie chcą naszej, najlepszej na świecie oprawianą siłą polskich modelarni ?

 4. Ja66

  6h lotu? 1000 km zasięgu? Możliwość lądowania w przypadku braku kontaktu? To smutne, że izraelską amunicję krążącą a nasz Warmate dzieli galaktyka:/

Reklama