Siły zbrojne

Rosja podsumowuje użycie dronów w Syrii

Fot. Mil.ru
Fot. Mil.ru

Resort obrony Rosji ujawnił dane statystyczne odnośnie użycia bezzałogowych aparatów latających w Syrii. Okazuje się, że w czasie trwającej około 1000 dni interwencji, rosyjskie drony przebywały w syryjskiej przestrzeni powietrznej ponad 140 tysięcy godzin, wykonując ponad 23 tysiące lotów operacyjnych.

Jeżeli informacja podana przez Rosjan jest prawdziwa, to oznacza, że ich bezzałogowce spędziły w powietrzu nad Syrią ponad 5800 dób. Dane były zbierane prawdopodobnie od września 2015 r. (oficjalnej daty uzyskania przez Putina zgody Dumy na militarną interwencję poza granicami Federacji Rosyjskiej). Statystycznie wynika z tego, że w czasie operacji trwającej 1000 dni codziennie w powietrzu w sposób ciągły przebywało co najmniej 5 dronów.

Rosjanie poinformowali również, że od początku operacji antyterrorystycznej w Syrii ich bezzałogowce wykonały ponad 23 tysiące lotów zapewniając „całodobową kontrolę sytuacji naziemnej niemal na całym syryjskim terytorium”. Tak intensywne wykorzystanie dronów miało „pozwolić na skuteczne wykorzystanie broni precyzyjnej w infrastrukturze międzynarodowych terrorystów, a jednocześnie wyeliminować ewentualne ofiary wśród ludności cywilnej”.

Informacja jest w miarę wiarygodna, ponieważ przekazał ją generał major Alieksandr Nowikow szefa wydziały specjalnego w Sztabie Generalnym. Odpowiedzialny za użycie dronów Nowikow ujawnił m.in. że rosyjska armia ma obecnie ponad 1900 bezzałogowych statków powietrznych oraz że we wszystkich sztabach okręgów wojskowych, oddziałów i pododdziałów powołano specjalne służby lotnicze ds. dronów. Dzięki temu drony powietrzne są wykorzystywane „praktycznie we wszystkich działaniach szkoleniowych w ramach operacyjnego i bojowego przygotowania wojsk”.

Komentarze