Reklama

Siły zbrojne

Indie chcą pilnie zakupić MiGi-29

MiG-29 UPG. Fot. IAF
MiG-29 UPG. Fot. IAF

Jak poinformowały władze w New Dehli, indyjskie siły powietrzne prowadzą zaawansowane rozmowy w sprawie pilnego zakupu 21 nowych samolotów MiG-29.

Pozyskanie nowych maszyn jest niezbędne z powodu problemów z zapewnieniem bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej - co jest związane ze starzeniem się znajdujących się na stanie Indyjskich Sił Powietrznych samolotów MiG-21 i MiG-27, które - dzięki prowadzonym modernizacjom i dużej liczbie maszyn w służbie - wciąż stanowią liczący się element sił powietrznych Indii. Według studium przedstawionego przez dowództwo indyjskiego lotnictwa, do zapewnienia pełnego zabezpieczenia przestrzeni powietrznej - z uwzględnieniem sytuacji geopolitycznej (a więc m.in. konfliktu w Kaszmirze) potrzebne są nie mniej niż 32 eskadry, a optymalnym rozwiązaniem byłyby 42 eskadry.

Oczywiście, tak duży kraj prowadzi ciągle działania celem zabezpieczenia technicznego możliwości działania swoich sił powietrznych. Indie oczekują m.in. na dostawy samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale zakupionych w 2016 r. Przebieg przetargu na dostawy tych maszyn był bardzo burzliwy i skończyło się na transakcji, której charakter określono jako "ratunkowy i absolutnie niezbędny", ale dostaw wciąż jeszcze nie zrealizowano. Indie prowadzą też postępowanie, którego celem jest pozyskanie nowych samolotów bojowych - ma to być około 110 egzemplarzy dla sił powietrznych i 17 dla marynarki wojennej. Ze względu na rozmiar kontraktu jest wielu potencjalnych konkurentów- amerykańskie samoloty F-21 (czyli przygotowana do budowy w Indiach wersja F-16V Viper), F-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, MiG-29 czy Su-30. Nie doszło jednak jeszcze do jego rozstrzygnięcia. Co więcej, ewentualne wprowadzenie nowego typu samolotu do służby będzie wymagało zmian w infrastrukturze oraz długotrwałego procesu szkolenia pilotów oraz obsługi naziemnej. W sytuacji, w której IAF chce uzupełniać stany tak szybko jak to możliwe, czekanie na rozstrzygnięcie przetargu jest błędne.

W tej sytuacji kupno samolotów MiG-29 wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Eksploatacja tego samolotu rozpoczęła się w Indiach w 1986 roku, kiedy to dostarczono pierwsze samoloty w wersji B, zamówione w początkach lat 80. Później, dla potrzeb marynarki wojennej. zakupiono najpierw 16, potem jeszcze 29 egzemplarzy w wersji MiG-29K i KUB przystosowanych do operowania z pokładów lotniskowca. Jednocześnie Indie dążyły do maksymalizacji udziału swojego przemysłu w dostarczaniu części zamiennych i rozwijaniu samolotu. Dobrym tego przykładem jest ostatnia modyfikacja do wersji MiG-29UPG, w której  - choć zastosowano rosyjski radar Żuk czy najnowszą wersję silnika RD-33 - to spora część awioniki pochodzi już z zakładów indyjskich. 

Reklama

Komentarze (27)

 1. Fencer

  W jaki sposób MiGi-27 zabezpieczają przestrzeń powietrzną?...Przecież to samoloty uderzeniowe, nie mające zdolności do walki powietrznej...

 2. Fjfjfjfjfjrj

  Jak kupią nówki i zapas części to będą im dobrze służyć. A w zupelnosci wystarczająco w ich teatrze działań. Slslskdkd

  1. Davien

   Jakie nówki?? Biorą na wczoraj uzywane Mig-29S czyli antyki:)

 3. kamillo

  Sprzedać im nasze a kupić te F-35 które nie dostanie Turcja.

  1. Juhas

   Zapewniam cię, że Turcja dostanie wszystkie zamówione F-35... W przeciwnym wypadku USA czekają dotkliwe kary za nie wywiązywanie się z umów handlowych....

  2. Davien

   Juhas, jakie kary?? Nałożą embargo i koniec żadnych kar nie będzie:)

  3. prawieanonim

   Jakie kary? Turcja wkracza na niebezpieczny grunt. Jeżeli ktoś dostanie jakąś karę to właśnie Turcja. Ja cię zapewniam że Turcja jedyne co dostanie to gest Kozakiewicza a nie F-35.

 4. Janusz

  Jest okazja pozbyć się naszych problematycznych samolocików. Może by jeszcze wzięli nasze Suki /zwiększyło by to atrakcyjność oferty/.

  1. rafff

   A jaką masz alternatywę dla naszych SU przenoszącą bomby kasetonowe? W jaki sposób chciałbyś przeprowadzać ewentualne bombardowania odwetowe?

 5. obserwator

  Do Indii jedziesz z walizką banknotów którą przesuwa się pod stołem i już samoloty sprzedane. Tak to mniej więcej widzę, chyba mają już wszelkie samoloty bojowe jakie oferowane są na świecie.

  1. jhkljlh

   To wynika, z kultury i wielkości Indi, mają bardzo duży budżet obronny, a jednoczesnie chcą spróbować różnych ofert. Pozatym cechą kultury Indyjskiej jest niezdecydowanie, oni nie lubią generalnie podejmowac jednoznacznych decyzji.

  2. m p

   Jeżeli państwo chce być w miarę suwerenne, a nie posiada własnych zdolności, to rzeczą normalną jest posiadanie sprzętu z różnych stron.

 6. BUBA

  Widocznie R-73 wystrzelona z MiGa-21Bison pozamiatała krajobraz i MiG-29 okazał się ciekawszą propozycją niż najnowsze F-16. Zabawne, bo jaki los czeka F-21 czy F-16 Block 70/72 w ofercie dla Indii skoro w ramach pilnej potrzeby kupuje się MiGi-29M2/K lub MiGi-35? Ciekawe który typ wybiorą?....................................... ................................................................................................................................................................................... Inna sprawa że sprawdza się to co pisałem. MiG-29 UPG (SMT2), MiG-29K/KUB to samoloty mogące bez problemu walczyć z dostępnymi na rynku F-16 i oferujące kupującemu duży zakres dostępu do technologii płatowca i systemu uzbrojenia dla zakładów HAL. Jeżeli Rosja zaoferuje PAK-FA(Su-57) przeciwko F-35 a MiGa-35 przeciwko F-21 lub F-16 Block 70/72 to będziemy świadkami zaciętej walki o Indie. To nie będzie kręcenie lodów w Polsce przez Lockheed Martin poza jakimkolwiek przetargiem i za ceny z kosmosu.

  1. Davien

   Panie BUBA, znowu... Pilot MiG-a nawet nie widział F-16 który go zestrzelił z ponad 70km. Wiec znowu sie osmieszyłeś:) A teraz co do mozliwości MiG-29UPG/K vs F-16: sa to maszyny na poziomie F-16 block 40-50 i z takimi jak najbardziej moga walczyc ale juz nawet MiG-35 ustepuje F-16 block 52+ a F-16V/70 to maszyna lepsza pod kazdym mozliwym wzgledem od dowolnego Fulcruma. Co do F-21 vs MiG-35 to tu mIG nie ma najmniejszych szans, to maszyna znacznie gorsza od F-21, co do Su-57 to juz Indie sie wypowiedziały wykopując ta pseudo V gen i starajac sie o F-35,

  2. CdM

   I nie przeszkadza oczywiście brak śladu dowodu aby owa mityczna R-73 czegokolwiek dokonała, no nie?

  3. zyg

   " MiG-29 UPG (SMT2), MiG-29K/KUB to samoloty mogące bez problemu walczyć z dostępnymi na rynku F-16" Przypomnij nam z łaski swojej jaki na dziś jest balans starć Migów wszystkich wersji z F-16? I dlaczego Migi/Suchoje zestrzeliły ZERO F-16? Hindusi kupują Mig-29 w różnych stadiach produkcji które były w konserwie przez nawet 20 lat (zródło hinduskie MON - India Times) i cena odpowiednio niska.

 7. Marcin

  Wiedzą co dobre, sprawdzony płatowiec dobre osiągi , 2 silniki, do tego koniecznie najnowsza awionika i uzbrojenie - można pakistańskie lotnictwo postraszyc. Pytanie czy MiG-35, czy coś pośredniego?

  1. Davien

   Marcin, no włąśnie postraszyli tracąc MiG-21 Bison od AIM-120 odpalonego z ponad 70km:)

  2. obserwator

   Najnowszej awioniki już nie dostarczy Francja...

  3. bryxx

   Francja dostarczy, kupią wszak Indie nie Rosja. Myślisz że ktokolwiek będzie protestował?

 8. trust

  W tym dużym kontrakcie wygrają Rosjanie coćby z tego powodu, że Indie nie muszą się pytać sprzedawcy czy mogą bojowo użyć tego samolotu tak jak Pakistan.

  1. Davien

   Tia, co o rosyjskich maszynach myslą to sie wypowiedzieli wcześniej, aco do tych 20 Fulcrumów to włąsnie kupuja je by zastapic inne rosyjskie"cudo" czyli MiG-21 po kompromitujacej porazce z F-16:)

 9. Urooo

  Nie nie sprzedamy im naszych MiG-29 ponieważ Indie chcą nowe maszyny a nie zdezelowane wraki serwisowane w sposób na druciarza.

 10. Czaro

  Hahaha a to niby czemu USA miało by dawać szlaban na F-21? Przecież to USA bardziej zależy na wciśnięciu Indiom czegokolwiek niż Hindusom na kupieniu czegokolwiek od USA.

 11. dawo

  Sprzedajmy im nasze. Ogarną sobie u RSK do standardu SMT.

  1. Waldemar

   Naszych nikt nie kupi bo.....mają za dużo polskich części.... i spadają !

 12. Marek

  Czyli nie było powtórki z wietnamskiego Miga 19? Nic dziwnego więc w tym, że na szybko szukają zastępstwa dla 21.

 13. Clash

  Opchnać in nasze latadła..

  1. jaro

   przynajmniej im to Rosjanie części do nich sprzedadzą a nawet u siebie wyremontują a może i nawet zmodernizują

  2. Masz rację upchnijmy im f16

 14. BB

  Sprzedajmy im nasze i kupmy F-15EX zamiast F-35.

  1. PL

   sprzedamy im nasze i z czym zostaniemy ??? bo wiadomo jak u nas zakupy idą.... nowe samoloty dostaniemy może za 10 lat a przez te 10 lat na drzwiach od stodoły :)

  2. sża

   Nasze mają silniki z odzysku [po regeneracji w obcych krajach] i nikt ich nie kupi, bo latanie z takimi silnikami to "rosyjska ruletka".

  3. EWA

   umiesz czytać ze zrozumieniem? Indie nie kupują złomu a fabrycznie nowe samoloty w wersji o której my możemy tylko pomarzyć.....wspólna jest tylko nazwa typu MIG29.....

 15. Voodoo

  "Ruscy" maja ileś tam "nowek" zakonserwowanych w tunelach na Uralu tylko pytanie która wersja

 16. prawieanonim

  Ocho. Czyżby Amerykanie dali szlaban na F-21 po ostatnim wyczynie indyjskich sił powietrznych?

  1. Davien

   Niekoniecznie, to nie Indie miały problem z USA ale pakistan. Po prostu wymieniaja stare MiGi na nowsze w oczekiwaniu na zakup zwyciezcy przetargu.

 17. ja

  To Mig 29 są dalej produkowane?

  1. Oczywiście.! TO NOWSZA MASZYNA NIŻ F16 CZY F 15...

  2. mietek

   A dlaczego mają nie być produkowane? Konstrukcja młodsza od F 16 prawie 10 lat.

  3. Davien

   Tak w wersjach MiG-29K/KUB i MiG-35.

 18. MARIANA prawda

  MIG-29 byłby cudeńkiem gdyby było pielęgnowane , rewitalizowane ...coś jak F-16 które bez "odnowy " byłoby nadal świetnym celem i zresztą nadal jest ( patrz konflikt Indie -Pakistan) nie tylko dla Mig-29 ( dlatego Indie go kupują ) ale też dla wspaniałych FLOGERRÓW , FISHBEDów...a teraz puszczą kawałek plastyku bez geometrii bez symetrii z parametrami technicznymi samolotu Bracia Wright . za to wyposażonego w trzy iphony coby pilot mógł się chwalić na fejsie acha a żeby był niewidzialny wyposażony w przyciemniane szyby ( coby pilota nie było widać ) i nazywają to F-35

 19. Rzyt

  Ciekawe w odniesieniu do naszych 'zużytych' mig 29

 20. AWU

  Jak donosi India Times kupują maszyny w "konserwie" od póznych lat 80-tych. Cena nie do przebicia.

 21. Pakistan

  Mig-21 stracili w walce powietrznej, to w pośpiechu poszli na Mig-29.

 22. chateaux

  Mogą kupić od Polski, 27, nie śmigane.

 23. KAR

  Może od nas wezmą?

 24. Marian

  Sprzedajmy im nasze :)

 25. jurgen

  pilnie sprzedajmy im nasze

Reklama