Siły zbrojne
Holendrzy przetestują niemiecki bezzałogowiec
JakJak poinformował koncern Rheinmetall, holenderskie siły zbrojne przetestują bezzałogowy pojazd lądowy Rheinmetall Mision Master. Próby będą prowadzone przez holenderskie wojsk lądowe w ramach dwuletniego, armijnego programu rozwoju koncepcji i eksperymentów w zakresie lądowych bezzałogowców.
Niemiecki Mission Master będzie poddanym badaniom i testom użyteczności i zdolności przez jednostkę robotów i systemów automatycznych wchodzącą w skład 13. Lekkiej Brygady. Program prób zakłada sprawdzenie i ukształtowanie różnych innowacyjnych koncepcji operacyjnych przed planowanym wdrożeniem do służby liniowej docelowych systemów tego typu. We wrześniu br. holenderska armia zakupiła także w analogicznym celu cztery egzemplarze bezzałogowych pojazdów lądowych THeMIS od estońskiej spółki Milrem Robotics.
Czytaj też: Bezzałogowy THeMis dla Estonii i Holandii
Na analogiczny krok w kwietniu br. zdecydowały się także brytjskie siły zbrojne, które Jzamówiły cztery egzemplarze Rheinmetall Mision Master w wersji transportowej w ramach prowadzącego obecnie przez British Army programu Robotic Platoon Vehicle (RPV). Program RPV ma na celu zbadanie i przetestowanie, w jakim stopniu bezzałogowe pojazdy lądowe mogą zwiększyć zdolności bojowe plutonu piechoty operującego bez wsparcia wozów bojowych.
Czytaj też: MSPO 2019: Warmate na niemieckim robocie
Mission Master to rodzina uniwersalnych bezzałogowych pojazdów lądowych w układzie 8x8 opracowanych przez spółkę Rheinmetall Canada. Dysponują one zdolnością do pływania i opcjonalnie mogą być wyposażone w gąsienice zamiast kół. Silnik elektryczny zapewnia możliwość nieprzerwanej pracy przez 8 godzin i poruszanie się z prędkością ponad 40 km/h. Masa platformy wynosi w wariancie podstawowym 750 kg, a jej nośność to 600 kg. Robot może prowadzić misje w trybie autonomicznym lub półautomatycznym jako integralny element plutonu lekkiej piechoty. Jego modułowość zapewnia możliwość jej dostosowywania do wszelkich potencjalnych wymagań użytkownika poprzez montaż dodatkowych elementów, które mogą czynić z platformy bazowej różnego rodzaju wersje pojazdów specjalistycznych.