Siły zbrojne

Holendrzy przejmą odpowiedzialność za Baltic Air Policing

Fot. Adrian Pingstone/wikipedia/domena publiczna
Fot. Adrian Pingstone/wikipedia/domena publiczna

W styczniu 2017 r. państwem prowadzącym misję Baltic Air Policing zostanie Holandia. Holenderskie siły powietrzne wyślą do bazy w Szawle na Litwie cztery samoloty F-16.

Holenderskie maszyny zastąpią tam cztery francuskie myśliwce Mirage 2000-5. Maszyny z Holandii wspierane będą, jak wcześniej francuskie, przez cztery myśliwce Eurofighter Luftwaffe, stacjonujące w bazie Amari w Estonii.

Holandia przejmuje prowadzenie misji Baltic Air Policing Sojuszu Północnoatlantyckiego po raz drugi. Wcześniej miało to miejsce na początku 2005 r., natomiast w drugiej połowie 2014 r. maszyny holenderskiego lotnictwa udzielały wsparcia stacjonując w bazie w Malborku.

Choć w najnowszej rotacji nie zmieni się państwo wspierające, lotników z niemieckiego 74. Skrzydła Taktycznego, bazującego na stałe w Neuburgu, zastąpią od stycznia wojskowi z 71. Skrzydła Taktycznego z Wittmund.

Misja Baltic Air Policing jest realizowana od wstąpienia Litwy, Łotwy i Estonii do NATO. Siły powietrzne państw bałtyckich nie mają własnych samolotów myśliwskich, dlatego dowództwo Sojuszu postanowiło o przejęciu zadania patrolowania ich przestrzeni powietrznej przez rotacyjnie zmieniane siły państw sprzymierzonych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.