Siły zbrojne
Holandia kupi Homara i Narew
Holandia przeznaczy miliard euro na zakup systemów rakietowych ziemia-ziemia - poinformował w środę sekretarz stanu w ministerstwie obrony Christophe van der Maat. Państwo to nie dysponuje taką bronią od 2004 roku - przypomina portal RTL Nieuws.
Z informacji przekazanej członkom izby niższej holenderskiego parlamentu (Tweede kamer) wynika, że taka broń będzie w stanie razić cele oddalone o 70 kilometrów. Według van der Maata, zakup uda się sfinalizować do końca 2023 roku, ale nie zdecydowano jeszcze z jakiego kraju będzie pochodzić to uzbrojenie. W założenia przekazywane przez Holendrów wpisują się systemy HIMARS/MLRS, południowokoreańskie K239 Chunmoo, jak i pewne rozwiązania izraelskie.
Czytaj też
Jak zauważa RTL Nieuws Niderlandy dysponowały taką bronią do 2004 roku, jednak została ona wówczas sprzedana Finlandii. Chodzi o wyrzutnie M270 MLRS z amunicją kasetową, z której Holandia zrezygnowała, podobnie jak większość europejskich państw NATO. W Finlandii te ok. 20 eks-holenderskich wyrzutni wykorzystuje pociski GMLRS (takie, jakimi strzelają HIMARS-y i M270A1/B1 MLRS oraz MARS na Ukrainie), do 2025 roku dołączą do nich GMLRS-ER o donośności 150-200 km.
Z kolei najcięższym środkiem artyleryjskim armii holenderskiej są haubice PzH 2000 o zasięgu około 40 kilometrów, z których kilka przekazano Ukrainie.
Van der Maat uważa, że wojna na Ukrainie pokazuje, iż konieczne jest zwiększenie zdolności obronnych kraju i dlatego zakupiony zostanie także system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, klasy SHORAD. „System będzie nas lepiej chronił przed wrogimi śmigłowcami, samolotami, dronami i pociskami manewrującymi" – oświadczył sekretarz stanu w holenderskim ministerstwie obrony. W zakresie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Holandia dysponuje dwoma zestawami NASAMS, jednak już wcześniej deklarowano chęć ich zastąpienia. Z kolei warstwę bardzo krótkiego zasięgu zapewniają zestawy Fennek z wyrzutniami Stinger oraz przenośne Stingery, z których część przekazano Ukrainie.
TFX
Na 99,99% wybiorą M142 HIMARS
Zygazyg
Przy takiej kolejce dostaliby je dopiera w latach trzydziestych…. Producent właśnie podał ze zwiększają produkcje do 96 sztuk rocznie. Policz teraz wszystkie zamówienia. Jak obstawiam na te twoje pozostałe 0,01% że coś innego, machinom?
TFX
Zygazyg, a niby co innego mają wybrać? Bo ani nie wezmą izraelskiego systemu niekompatybilnego z NATO, ani koreańskich specjalizowanych K239 bo nie potrzeba im systemów do zwalczania bunkrów. A HIMARS/M270 MLRS jest lepszy obecnie od każdego z tych systemów, jest podstawowym MLRS NATO i amunicja do niego jest dostępna w każdym magazynie w Europie.
Chyżwar
@TFX Nieśmiało pragnąłbym przypomnieć, że do K239 jest także amunicja kasetowa. Ale faktycznie to Holendrów chyba nie urządza, ponieważ podpisali się pod tym, pod czym nikt mądry by się nie podpisał.
Chyżwar
K239 czy HIMARS-y zainteresowały Holandię, która pozbyła się Leo2A6 na rzecz Finów? Paradne jeśli zestawić to z zakulisowym konsensusem partii opozycyjnych, który wyciekł do sieci.
szczebelek
Chcą zastąpić zestawy NASAMS? Czy dogadali się z kimś, że je gdzieś wyślą 😏?
TFX
Szczebelek, nie nie zastępują ale kupują system SHORAD by uzupełnić te dwa zestawy NASAMS I najprawdopodobniej będą to kolejne NASAMS
szczebelek
@TFX Czego nie rozumiesz w zdaniu "W zakresie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Holandia dysponuje dwoma zestawami NASAMS, jednak już wcześniej deklarowano chęć ich zastąpienia"? Autor napisał, że NASAMS jest krótkim zasięgiem obrony powietrznej gdzie Holandia deklaruje chęć ich zastąpienia, a nie dokupienia kolejnych zestawów.
TFX
Szczebelek, ok moja pomyłka, nie doczytałem sorry.. Co jednak nie wyklucza NASAMS w nowszej wersji. A co do wysyłania to zapewne trafią tam gdzie NASAMS z USA i bateria IRIS-T z Niemiec czyli na Ukrainę.
Valdi
Rozumiem że schiltx już wynegocjował Arrow3 z Izraelem dla siebie i Holandii 😱😱😱😱 czyżby SPD przekazało plany techniczne Iris T do ruskiej cywilizacji 😱😱😱 i zostało przyłapane przez cyberpunka