Reklama

Siły zbrojne

Hochland celem rosyjskiego desantu

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjscy zwiadowcy przeprowadzili desant śmigłowcowy w Zatoce Fińskiej, którego celem była największa w rejonie wyspa Hochland (fin. Suursaari), odebranej Finlandii w 1940 roku. Jest to strategicznie istotny punkt ze względu na przebieg rurociągów Nord Stream i Nord Stream 2.

Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, desant w rejonie Hochlandu stanowił element trwającego obecnie szkolenia zwiadowców Zachodniego Okregu Wojskowego. Była to operacja bardzo wymagająca, gdyż na nierozpoznane i nieprzygotowane lądowisko na wyspie Hochland żołnierze dostali się na spadochronach. Skok odbył się ze śmigłowca Mi-8AMTSz na pułapie 2500 metrów i w odległości 3 km od wybrzeża wyspy, a podczas dolotu zwiadowcy posługiwali się indywidualną nawigacją satelitarną GLONASS. Podkreślono, że w ćwiczeniu spadochroniarze wykorzystali kilka różnych typów spadochronów, stosowanych przez jednostki desantowe i rozpoznawcze.

Po wylądowaniu ponad 100 rosyjskich żołnierzy ukryło spadochrony i inne ślady lądowania a następnie przemieściło się w głąb wyspy, realizując zaplanowane zadania. Obejmowały one wykrycie, identyfikację i zniszczenie lub odblokowanie wybranych celów, a następnie przemieszczenie się w celu ewakuacji śmigłowcem. W tym czasie grupa rozpoznania i zabezpieczenia wyznaczyła polowe lądowisko dla śmigłowca i przygotowała je do przyjęcia maszyny. Na wyspie znajduje się rosyjska infrastruktura wojskowa, w tym lądowisko, ale zgodnie z planem ćwiczeń nie skorzystano z niego.

Ćwiczenia desantowe na wyspach Zatoki Fińskiej budzą zrozumiałe zaniepokojenie Finlandii i krajów bałtyckich. Sama wyspa Hochland ma wyjątkowe znaczenie strategiczne, gdyż jest największa w tym rejonie i znajduje się zaledwie 40 km do brzegów Finlandii i 55 km od wybrzeża Estonii. W jej pobliżu ma przebiegać gazociąg Nord Stream 2, co spowodowało decyzję o rozbudowie Rosyjskiej infrastruktury wojskowej na tym skrawku ziemi o powierzchni 21 km2.

Wyspa Hochland, nosząca fińską nazwę Suursaari, została zaanektowana przez ZSRR w 1940 roku w czasie Wojny Zimowej z Finlandią, ale w okresie II wojny światowej przechodziła ona z rąk do rąk kilkakrotnie, ze względu na znaczenie dla żeglugi i na podejściu do portu w Petersburgu (wówczas Leningradzie). Dziś zapewnia ona Rosjanom kontrolę nad żeglugą w centralnej i północnej części Zatoki Fińskiej, jak również stanowi doskonały przyczółek dla wszelkich działań wobec krajów leżących w pobliżu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.