Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania zamawia granaty moździerzowe w niemieckim koncernie

Autor. Rheinmetall

Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o otrzymaniu zamówienia od Wojsk Lądowych Hiszpanii na dostawę pokaźnej partii amunicji moździerzowej w kalibrze 60/81 oraz 120 mm wynoszącej Zamówiono ponad 100 000 granatów.

Wartość podpisanej umowy ramowej ma wynosić kilkadziesiąt milionów euro „w górnym przedziale”. Na jego mocy niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall ma dostarczyć do końca roku 2025 łącznie 104 000 granatów moździerzowych kal. 60/81 oraz 120 mm. Będą to klasyczne efektory odłamkowo-burzące, dymne oraz świetlne. Ich donośność w zależności od kalibru określono od 2,59 km (60 mm) do 8,25 km (120 mm). Istnieje możliwość przedłużenia umowy o kolejne dwa lata.

Reklama

Przy okazji podpisanej umowy na dostawę granatów moździerzowych należy przypomnieć, że jest to już kolejne z rzędu porozumienie dotyczące pozyskiwania na potrzeby hiszpańskiej armii środków bojowych wytwarzanych przez koncern Rheinmetall. Niedawnopodpisano kontrakt o wartości ponad 200 mln euro na dostawę amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm. Za produkcję będzie odpowiadać zapewne hiszpański oddział niemieckiego koncernu w postaci przejętego latem zeszłego roku przedsiębiorstwa Expal Systems S.A.U obecnie występujący jako jedna z kilku spółek-córek.

Czytaj też

Hiszpański M113 w wariancie samobieżnego moździerza kal. 120 mm.
Hiszpański M113 w wariancie samobieżnego moździerza kal. 120 mm.
Autor. Outisnn/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

 1. Pablix

  Ciekawi mnie co Niemcy robią z tzw. czerwonymi wodami po produkcji trotylu? Wylewają u Polsce? Trzymają w mauzerach w magazynach?

  1. MiP

   Może to samo co robiła polska firma - składują na nielegalnych wysypiskach.Ale miała pecha po dziennikarze się o wszystkim dowiedzieli

  2. Razparuk

   Sprzedają w UE jako energetyk...ale mają wszystkie certyfikaty. Pełen legal :P

Reklama