Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania: lokalna wieża dla kołowego Dragona

VCR 8 x 8 Dragon z wieżą Guardian 30. Fot. MO Hiszpanii
VCR 8 x 8 Dragon z wieżą Guardian 30. Fot. MO Hiszpanii

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Królestwa Hiszpanii, zakończono analizę przedstawionych propozycji zdalnie sterowany systemów wieżowych dla kołowych bojowych wozów piechoty VCR 8 × 8 Dragon. Wybór padł na lokalnie opracowaną konstrukcję Guardian 30 przez rodzimą spółkę Escribano Mechanical & Engineering SL.

System konkurował z zagranicznymi rozwiązaniami takimi jak m.in. izraelskie Elbit-30 od Elbit Systems i Rafael Samson Mk II od izraelskiego Rafael Advanced Defense Systems. Jak dotąd prototypy Dragona były testowane wraz ze wszystkimi wymienionymi wyżej systemami wieżowymi. W lutym br. system Guardian 30 miał przejść cykl wojskowych badań i testów, w tym próbne strzelania.

Guardian 30 został zaprojektowany przez hiszpańską spółkę Escribano Mechnical & Engineering specjalnie z myślą o wersji kołowego bojowego wozu piechoty VCR 8 × 8 Dragon. System ten jest w pełni bezzałogowy i charakteryzuje się wysoką modułowością, dzięki czemu ma być łatwy w konserwacji i wysoce niezawodny. Jego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Orbital ATK Mk44S Bushmaster II/S kal. 30 mm, a za wykrywanie i namierzanie celu odpowiadają dwie głowice optoelektroniczne.

image
Reklama

W sierpniu ub. r. hiszpański resort obrony zawarł kontrakt z konsorcjum Tess-Defense SA na dostawy 348 egzemplarzy kołowych wozów bojowych z rodziny VCR 8 × 8 Dragon za kwotę ok. 2,08 mld euro. Wozy mają powstawać w zakładach Santa Bárbara Sistemas SA w Alcalá de Guadaira (wchodzących w skład koncernu General Dynamics European Land Systems) w pobliżu Sewilli, pierwsze dostawy mają być realizowane w 2022 roku. Około 200 z nich ma zostać wyprodukowanych w wersji kołowego bojowego wozu piechoty i wyposażonych w wieże Guardian 30. Hiszpanie obok wozów z wieżami bezzałogowymi zakładają też pozyskanie kilkudziesięciu pojazdów z wieżami załogowymi z armatami 30 mm, które będą używane równolegle. Wybór konfiguracji tych ostatnich planowany jest jednak na 2022 rok.

Wstępne plany hiszpańskiej armii zakładają docelowe pozyskanie blisko 1000 takich wozów, na które Hiszpanie wydadzą ok. 3,8 mld euro (348 wozów w pierwszej transzy, 365 wozów w drugiej i 287 w trzeciej). Nowo pozyskane Dragony pozwolą na rozpoczęcie stopniowego wycofania i zastąpienia w służbie liniowej obecnie eksploatowanych kołowych transporterów opancerzonych Pegaso BMR-M1 (648 egzemplarzy) i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Pegaso VEC-M1 (135 egzemplarzy). Konstrukcja Dragona bazuje na rodzinie kołowych wozów bojowych Piranha V produkowanych przez koncern GDELS.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama