Reklama

Siły zbrojne

Guardiany i tysiące Hellfire dla Kataru

Fot. U.S. Army, Sgt. Shiloh Capers, 1st Air Cavalry Brigade
Fot. U.S. Army, Sgt. Shiloh Capers, 1st Air Cavalry Brigade

Katar może niedługo podpisać umowę dotyczącą pozyskania 24 śmigłowców AH-64E Apache wraz ze sprzętem. Zgodę na sprzedaż wydały już amerykańskie władze. Za maszyny wraz z uzbrojeniem i wyposażeniem Katarczycy mogą zapłacić maksymalnie 3 mld USD. Jeśli umowa zostanie podpisana, to do bliskowschodniego kraju trafi w sumie w najbliższych latach 48 Guardianów.

Wysoka cena wskazana przez Amerykanów związana jest ze pozwoleniem na sprzedaż sprzętu i uzbrojenia. Bowiem oprócz samych śmigłowców, w razie podpisania umowy, do Kataru dostarczonych może również zostać 2500 kierowanych laserowo rakiet AGM-114R Hellfire II (Romeo), 28 działek kalibru 30 mm M230, wyrzutnie Hellfire M299, rakiety Hydra czy działka M230. Pozwolenie obejmuje również elektronikę, pakiet logistyczny i szkoleniowy. Jak wspomniano, maksymalna notyfikowana wartość całego zamówienia sięgnąć może 3 mld USD. Zamówienie może być całkiem spore, dlatego też jego realizację potencjalnie zajmą się: Boeing, Lockheed Martin, General Electric, Thales oraz Raytheon.

Amerykanie w zawiadomieniu o wydaniu pozwolenia przypominają, że Katar "gości" siły U.S. Central Command, a także stanowi "krytyczną lokalizację wysuniętego rozmieszczenia w regionie". Sprzedaż śmigłowców Katarowi ma pozwolić na integrację z amerykańskimi siłami podczas ćwiczeń. Co więcej, Amerykanie podkreślają, że śmigłowce nie tylko zajmą się prowadzeniem wsparcia z powietrza, uzbrojonym rozpoznaniem czy realizacją operacji przeciwpancernych, ale także zabezpieczeniem kluczowej infrastruktury i platform, zarówno gazowych i naftowych.

Całkiem niedawno, gdyż w marcu br. w zakładach koncernu Boeing w Mesa odbyła się ceremonia uroczystego przekazania pierwszych śmigłowców AH-64E Apache Guardian przeznaczonych dla Kataru. To wynik umowy podpisanej jeszcze w 2016 roku, kiedy to Katarczycy zamówili także 24 takie śmigłowce. Wtedy jednak wartość umowy wynosiła 668 mln USD. Dostawa maszyn w ramach poprzedniej umowy zakończyć ma się w 2020 roku. Katarskie śmigłowce wyróżniają się dwukolorowym kamuflażem, nietypowym dla śmigłowców Apache.

Boeing AH-64E Apache Guardian to modernizacja wersji "D", zaawansowana na tyle, że uznano ją za odrębny model. Śmigłowce posiadają kompozytowe łopaty wirnika oraz nowe przekładnie i głowice, zdolne do przeniesienia mocy z potężniejszych silników T700-GE-701D. Omawiane zmiany poprawiły osiągi, a zwłaszcza prędkość i wznoszenie.

Modernizacji uległa też elektronika, awionika i oprogramowanie śmigłowca, co umożliwiło zastosowanie ulepszonego radaru Longbow typu AESA oraz systemu optoelektronicznego o wyższej rozdzielczości i dokładności M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor), nazywanego też Arrowhead. Dodatkowo załoga AH-64 zyskała możliwość kontrolowania uzbrojonych i nieuzbrojonych maszyn bezzałogowych (UAV). Podstawowe uzbrojenie Apache Guardian stanowią pociski kierowane Hellfire, kierowane i niekierowane rakiety 70 mm oraz działko kalibru 30 mm.

Katar wyraża również zainteresowanie znacznie lżejszymi od Apache Guardian tureckimi śmigłowcami szturmowymi T129 ATAK. List intencyjny w sprawie nabycia tych maszyn podpisano w styczniu br. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Dd

    Katar. Budżet wojskowy 2 mld dolarów. Bez komentarza.

    1. tak-Dd

      Polska. Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej w 2018r wg Stockholm International Peace Research Institute - 11,6 mld dolarów. A podobno na wszystko za mało.

  2. Rzyt

    Już widzę Kruka a może Gawrona z wiatrówka 5,5mm

Reklama