Siły zbrojne

Górski Karabach: armeńskie S-300 i Scud-B zniszczone?

Fot. Jonj7490/CC BY-SA 4.0
Fot. Jonj7490/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Azerbejdżanu, w czasie trwających walk w Górskim Karabachu w ostatnich dniach zniszczone miały zostać wyrzutnie pocisków balistycznych 9K72 Scud-B i elementy systemu obrony przeciwlotniczej S-300PS należące do armeńskich sił zbrojnych.

Azerski resort obrony opublikował materiał wideo wykonany przez rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny, na którym widoczna jest pojedyncza bateria systemu Scud-B złożona z dwóch wyrzutni i trzech towarzyszących im wozów wsparcia. Pojazdy te poruszają się drogą, a następnie zajmują stanowiska ogniowe na otwartej przestrzeni w okolicach miasta Karwaczarr w rejonie Szahumian w Górskim Karabachu.

Według azerskich władz systemy te miały być przygotowywane do ostrzelania terytorium Azerbejdżanu w tym przede wszystkim celów cywilnych. W związku z tym azerska armia po ich wykryciu miała dokonać ich natychmiastowej neutralizacji. Kilka dni temu armeńska armia miała dokonać ataków rakietowych na drugie pod względem liczby ludności miasto Azerbejdżanu — Gandżę. W wyniku ostrzału, w tym również obiektów cywilnych życie stracić miało 7 osób, a 33 inne zostało ranne.

Dodatkowo prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew poinformował o zniszczeniu w ostatnich dniach w trakcie toczonych walk w Górskim Karabachu dwóch armeńskich systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Równolegle w mediach społecznościowych opublikowanych zostało kilka materiałów wideo prezentujących uderzenia amunicji krążącej produkcji izraelskiej, w tym systemów IAI Harop należących do azerskiej armii na elementy baterii tego typu systemów.

Na uzbrojeniu Armeńskich Sił Zbrojnych znajduje się kilka różnych typów taktyczno-operacyjnych systemów pocisków balistycznych produkcji radzieckiej i rosyjskiej. Wśród nich można wymienić 8 wyrzutni 9K72 Scud-B (z 32 pociskami R-17), 4 lub 8 wyrzutni systemów 9K720 Iskander oraz 7-8 wyrzutni systemów 9K79 Toczka. Dodatkowo podstawą obrony powietrznej są dwa lub trzy dywizjony przeciwlotnicze uzbrojone w systemy obrony przeciwlotniczej S-300PS. Każdy dywizjon składa się z dwóch baterii, a w każdej baterii znajdują się cztery wyrzutnie. Tym samym Armenia dysponuje od 16 do 24 wyrzutniami systemu S-300PS, które zostały zakupione od Rosji. Systemy te są jedną z wersji systemu S-300 i uzbrojone w pociski przeciwlotnicze 5W55U o zasięgu 150 kilometrów.

image
Reklama

Komentarze