Reklama

Siły zbrojne

Górski Karabach: armeńskie S-300 i Scud-B zniszczone?

Fot. Jonj7490/CC BY-SA 4.0
Fot. Jonj7490/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Azerbejdżanu, w czasie trwających walk w Górskim Karabachu w ostatnich dniach zniszczone miały zostać wyrzutnie pocisków balistycznych 9K72 Scud-B i elementy systemu obrony przeciwlotniczej S-300PS należące do armeńskich sił zbrojnych.

Azerski resort obrony opublikował materiał wideo wykonany przez rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny, na którym widoczna jest pojedyncza bateria systemu Scud-B złożona z dwóch wyrzutni i trzech towarzyszących im wozów wsparcia. Pojazdy te poruszają się drogą, a następnie zajmują stanowiska ogniowe na otwartej przestrzeni w okolicach miasta Karwaczarr w rejonie Szahumian w Górskim Karabachu.

Według azerskich władz systemy te miały być przygotowywane do ostrzelania terytorium Azerbejdżanu w tym przede wszystkim celów cywilnych. W związku z tym azerska armia po ich wykryciu miała dokonać ich natychmiastowej neutralizacji. Kilka dni temu armeńska armia miała dokonać ataków rakietowych na drugie pod względem liczby ludności miasto Azerbejdżanu — Gandżę. W wyniku ostrzału, w tym również obiektów cywilnych życie stracić miało 7 osób, a 33 inne zostało ranne.

Dodatkowo prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew poinformował o zniszczeniu w ostatnich dniach w trakcie toczonych walk w Górskim Karabachu dwóch armeńskich systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Równolegle w mediach społecznościowych opublikowanych zostało kilka materiałów wideo prezentujących uderzenia amunicji krążącej produkcji izraelskiej, w tym systemów IAI Harop należących do azerskiej armii na elementy baterii tego typu systemów.

Na uzbrojeniu Armeńskich Sił Zbrojnych znajduje się kilka różnych typów taktyczno-operacyjnych systemów pocisków balistycznych produkcji radzieckiej i rosyjskiej. Wśród nich można wymienić 8 wyrzutni 9K72 Scud-B (z 32 pociskami R-17), 4 lub 8 wyrzutni systemów 9K720 Iskander oraz 7-8 wyrzutni systemów 9K79 Toczka. Dodatkowo podstawą obrony powietrznej są dwa lub trzy dywizjony przeciwlotnicze uzbrojone w systemy obrony przeciwlotniczej S-300PS. Każdy dywizjon składa się z dwóch baterii, a w każdej baterii znajdują się cztery wyrzutnie. Tym samym Armenia dysponuje od 16 do 24 wyrzutniami systemu S-300PS, które zostały zakupione od Rosji. Systemy te są jedną z wersji systemu S-300 i uzbrojone w pociski przeciwlotnicze 5W55U o zasięgu 150 kilometrów.

image
Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. Tani

    Jest zdjecie na tweeterze tego scuda. To cel pozorny. Nie mial paliwa w rakiecie bo rakieta na paliwo ciekle i glowicy bojowej. Bo pojazd jest caly spalony ale glowica powinna wybuchnac. Gdyby bylo paliwo w rakiecie pojazd by wybuchl. Musieli wyciagnac z muzeum lub jakis niesprawny pojazd z jednostki bojowej. No i poszlo ze dwa drony na straty.

    1. Tani

      Dodam ze na 100% scud bo gosc wrzucil zdjecie muzealnego scuda i tylne elementy sie zgadzaja. Kolo mojej jednostki byla rakietowka ze scudami to K-K. Tam mieli taka betonowa rakiete czyli makiete szkolna. Jezdzili z nia na miejsce startu do komendy odpal. Baza byla na wyspie mysmy pilnowali ich depotu tam byly bojowe wyrzutnie. K-K to Kedzierzyn -Kozle. Oni byli tacy tajni ze cala jednostka otoczona byla betonowym murem. No ale tam tez mielismy kupli wiec co nieco od nich mozna sie bylo dowiedziec. Im nie bylo wolno nawet przyznac sie do tego ze byli na rakietach.

Reklama