Armenia oskarża Turcję o blokowanie pomocy humanitarnej

15 października 2020, 14:26
1024px-General_Dynamics_F-16_Fighting_Falcon_Turkish_(remix)
Fot. Robert Sullivan (domena publiczna)
Reklama

Armenia oskarżyła Turcję o blokowanie swej przestrzeni powietrznej dla lotów z doraźną pomocą. Kolejny dzień walk między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach grozi kryzysem humanitarnym w regionie — przekazuje Reuters.

Azerbejdżan i Armenia oskarżyły się nawzajem o złamanie zawieszenia broni, które wynegocjowano niecały tydzień temu pod auspicjami Rosji, aby umożliwić stronom wymianę jeńców oraz ciał zabitych w starciach, które wybuchły 27 września. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew napisał na Twitterze, że Armenia powinna "powstrzymać próby odzyskania wyzwolonych obszarów" i ostrzegł przed "nowymi ofiarami i nowym rozlewem krwi".

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało, że jego armia zachowuje "przewagę operacyjną" na linii rozgraniczenia z Górskim Karabachem, ale sytuacja na kierunkach Agdere-Agdam i Fizuli-Hadrut-Dżabrajil (Cebrayil) pozostaje napięta. Władze Górskiego Karabachu, separatystycznej ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie, przekazały w czwartek, że 49 kolejnych jej żołnierzy zginęło w starciach z siłami azerbejdżańskimi, zwiększając bilans zabitych wojskowych z Karabachu do 604. Azerbejdżan informuje o śmierci 43 cywilów, ale nie podaje strat wśród swoich wojskowych. Organizacje międzynarodowe, w tym Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, ostrzegają, że w wyniku konfliktu, który towarzyszy pandemii koronawirusa, w najbliższych miesiącach pomocy może potrzebować kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Wysoki komisarz Armenii ds. diaspory Zareh Sinanian powiedział, że dostawa 100 ton pomocy z USA jest opóźniona, ponieważ Turcja, sojuszniczka Azerbejdżanu, zakazała lotów z pomocą humanitarną do Armenii w swojej przestrzeni powietrznej. Armeński urząd lotnictwa cywilnego został poinformowany w środę, że lot Qatar Airways z Los Angeles został odwołany, ale nie podano dlaczego — powiedział Reuterowi szef urzędu Tatewik Rewazjan. "Mamy podstawy twierdzić, że Turcja celowo zamknęła drogę powietrzną" - powiedział Rewazjan, dodając, że Armenia szuka alternatywnej trasy przelotu nad Rosją lub Gruzją.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Olo
czwartek, 15 października 2020, 21:02

Turcja bardzo by chciała, ale nigdy nie wejdzie do UE.

Pax romana
wtorek, 20 października 2020, 23:49

Gdzie EU,?? Anglia już uciekła, już nie chce sfinansować i zostać pod gruzami...

x
piątek, 16 października 2020, 10:52

Juz nie chce.

Leszko
piątek, 16 października 2020, 09:00

Jeżeli tak, jest logika, bo te loty mogą transportować broń zamiast jakiejś pomocy "humanitarnej". Każde państwo ma całkowite i wyłączne zwierzchnictwo w swojej przestrzeni powietrznej; funkcje wynikające z tego zwierzchnictwa wykonuje, w zakresie niezwiązanym z umacnianiem obronności państwa; w czasie lotu w przestrzeni powietrznej i w czasie przebywania na tego państwa wszystkie statki powietrzne oraz osoby i rzeczy na tych statkach podlegają prawu państwa, chyba że prawo to stanowi inaczej. Od początku konfliktu samoloty pasażerskie (z Iraku, z Iranu i z Rosji do Armenii) wykorzystane zostały do transportu ładunków wojskowych.

Tweets Defence24