Gladius wchodzi do niemieckiej armii

9 lutego 2013, 15:21
Gladius Equipment in detail
Bundeswera zamówiła następnych 60 kompletów wyposażenia piechoty Gladius - fot. Rheinmetall Group
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Ministerstwo Obrony Niemiec zamówiło w koncernie Rheinmetall dużą partię wyposażenia piechoty w ramach projektu „żołnierz przyszłości” Gladius. Kontrakt za 84 miliony Euro przewiduje dostarczenie 60 kompletów umundurowania i uzbrojenia (po jednym na oddział), co pozwoli na wyposażenie 600 żołnierzy.
Reklama


Pierwsza partia 30 kompletów zostanie dostarczona jeszcze w połowie tego roku. Reszta ma być przekazana przez zakład Rheinmetall Group z Düsseldorfu do grudnia 2013. Żołnierze w nowym wyposażeniu mają później zostać wysłani do Afganistanu. Tegoroczny zakup jest kontynuacją procesu wyposażania Bundeswery w Gladiusa, który rozpoczął się w 2012 r. Wtedy zamówiono testową partię 30 kompletów wyposażenia dla 300 żołnierzy. Jej wprowadzanie ma się zakończyć do czerwca 2013.

Gladius ma na celu zwiększyć nie tylko możliwości samego żołnierza, ale również włączyć go bezpośrednio w system dowodzenia i kontroli. Każdy żołnierz może dzięki niemu otrzymać najważniejsze dane dotyczące położenia sił własnych i przeciwnika, zna doskonale swoją pozycję (zarówno poprzez GPS jak i system nawigacji inercyjnej) oraz jest informowany na bieżąco o rozwijającej się sytuacji. Gladius pozwala również każdej 10 osobowej drużynie piechoty na stworzeni swojej własnej świadomości sytuacyjnej, zwiększając możliwości wymiany danych i ułatwiając dowodzenie.

(MD)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24