Siły zbrojne
Frisian Flag 2022: kanadyjskie Hornety w Holandii
Niebawem ruszy ćwiczenie Frisian Flag 2022, które od trzech dekad stanowi ważny element życia holenderskiego lotnictwa wojskowego. W związku z trwającymi przygotowaniami do Holandii przybyły kanadyjskie myśliwce CF-18 Hornet.
Kanadyjskie Królewskie Siły Powietrzne poinformowały o wystawieniu sześciu myśliwców CF-18 Hornet. Samoloty przybyły do bazy Leeuwarden na północy Niderlandów we wtorek 22 marca i będą tam do 15 kwietnia. Maszyny pochodzą przede wszystkim z 433. taktycznego dywizjonu myśliwskiego z 3. skrzydła RCAF w Saguenay w prowincji Quebec. Wraz z nimi do Holandii przybył 130-osobowy personel Kanadyjskich Królewskich Sił Powietrznych
Vanaf volgende week start #frisianflag door @Kon_Luchtmacht met @NATO partners op @VlbLeeuwarden. Belangrijke oefening om getraindheid op peil te houden en vastberadenheid van de #NAVO te laten zien. #beschermenwatonsdierbaaris @Defensie pic.twitter.com/y7VSBCtf7I
— Vincent Lengkeek (@VLengkeek) March 20, 2022
Odbywające się od początku lat dziewięćdziesiątych (jednakże pod inną nazwą: DIATIT, która pod koniec dekady została zmieniona na obecną) ćwiczenie Frisian Flag jest corocznym przedsięwzięciem organizowanym przez holenderską bazę sił powietrznych Leeuwarden i skupia uczestników z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Francji (Rafale, Mirage), Holandii (F-16, F-35, C-130, AH-64, AS532U2), Kanady (CF-18), Niemiec (Eurofighter), Stanów Zjednoczonych (F-16), Wielkiej Brytanii (DA-20, Typhoon) oraz Włoch (Eurofighter, Panavia Tornado). Przewidziano również udział samolotów wczesnego ostrzegania AWACS E-3 Sentry oraz wkład komponentu naziemnego w postaci obsługi i systemów obrony przeciwlotniczej SA-6 i SA-8 (czyli dobrze nam znanych 2K12 Kub i 9K33 Osa). Dwukrotnie w ciagu dnia powinny się odbywać loty, których celem powinno być przećwiczenie personelu pod kątem sojuszniczej kooperacji w czasie kryzysu i na czas konfliktu. Manewry potrwają od 28 marca do 8 kwietnia.
Uściślając, dowództwo uczestniczące w Frisian Flag sprawdzi zdolności w planowaniu operacji lotniczych, lotów ugrupowań COMAO. Piloci natomiast przećwiczą założone scenariusze, doskonaląc się w lotnictwie taktycznym oraz w zwalczaniu wrogich celów powietrznych, likwidowaniu naziemnych stanowisk, centrów dowodzenia i jednostek. Ponadto ćwiczenie przewiduje realizację zadań bliskiego wsparcia powietrznego.
Dawniej w ćwiczeniu uczestniczyli polscy piloci, wystawiając swój kontyngent złożony z F-16 i MiG-29.