Siły zbrojne
Francuzi szkolą rezerwistów w Estonii
Kompania powietrznodesantowa z Francji bierze udział w największych w historii Estonii manewrach żołnierzy rezerwy. Szkolący estońskich rezerwistów Francuzi pozostaną w kraju przez kilka miesięcy - poinformowała w środę telewizja ERR.
"Podczas ćwiczeń francuskie oddziały pomogą w szkoleniu estońskich rezerwistów do walki w obszarze zabudowanym i będą współpracować z naszymi siłami w trakcie kilkumiesięcznego pobytu w Estonii" - powiedział rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Estońskich Sił Obronnych kapitan Taavi Laasik.
Estońskie wojsko podało, że do kraju przybyło 120 francuskich żołnierzy z 1. pułku Spadochronowego Chasseur. Ministerstwo sił zbrojnych Francji poinformowało, że obecność w Estonii francuskich żołnierzy jest wyrazem zaangażowania Paryża w bezpieczeństwo Estonii i obronę wschodniej flanki NATO oraz stanowi element partnerstwa obu krajów.
Czytaj też
Francuska jednostka nie wchodzi w skład grupy bojowej NATO na stałe stacjonującej w Estonii w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sojuszu w tym kraju.
Siły zbrojne Estonii zwróciły się do Paryża z prośbą o wysłanie kompanii składającej się z czterech pododdziałów zdolnych do prowadzenia walk w miastach. Francuzi będą też w trakcie swojego pobytu w Estonii szkolić żołnierzy wojsk obrony terytorialnej (Kaitseliit).
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie Francja wysłała do Estonii dodatkowych żołnierzy, zwiększając wcześniejszy kontyngent, określony przez zobowiązania sojusznicze, do 350 żołnierzy. W marcu do kraju skierowano też 17 transporterów piechoty Griffon i trzy opancerzone wozy piechoty AMX-10. W maju do Estonii trafiły cztery francuskie samobieżne haubicoarmaty kalibru 155 mm Caesar.
Czytaj też
Pod koniec sierpnia w Estonii rozpoczęto największe w historii tego kraju ćwiczenia rezerwistów, w których udział bierze ok. 10 tys. osób przypisanych w 2022 roku do jednostek obrony terytorialnej. Ćwiczenia potrwają do 8 października i będą odbywać się w różnych regionach kraju.
Rezerwiści stanowią główny komponent estońskich sił obronnych. "Dla państwa o niewielkich zasobach ludzkich i ekonomicznych jedyną możliwą formą obrony narodowej jest rezerwa wojskowa oparta na woli obywateli. W czasie pokoju rezerwiści prowadzą normalne życie, a państwo zajmuje się jedynie ich szkoleniem oraz zaopatrzeniem w sprzęt i broń. W czasie wojny rezerwiści są natomiast mobilizowani do jednostek wojskowych" - wyjaśnia w komunikacie estońskie ministerstwo obrony.
Czytaj też
Konstytucja Republiki Estońskiej przewiduje obowiązek pełnienia służby wojskowej w Siłach Zbrojnych przez wszystkich zdrowych fizycznie i psychicznie obywateli płci męskiej. Czas służby zasadniczej wynosi osiem lub 11 miesięcy w zależności od wykształcenia i stanowiska, jakie armia zapewnia poborowemu.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie