W Estonii rozpoczęły się w poniedziałek największe w historii tego kraju ćwiczenia rezerwistów; weźmie w nich udział ok. 10 tys. osób przypisanych w 2022 roku do jednostek obrony terytorialnej. Ćwiczenia potrwają do 8 października i będą odbywać się w różnych punktach Estonii.
Zapewnienie wsparcia logistycznego ćwiczeniom jest jedną z największych operacji logistycznych estońskich sił obronnych od czasu odzyskania przez kraj niepodległości. Wojsko ma za zadanie zaopatrzyć blisko 10 tys. członków rezerwy oddziałów obrony terytorialnej w około pół miliona jednostek sprzętu.
"Działania przygotowawcze do ćwiczenia rozpoczęły się na początku tego roku. W tym czasie pojawiło się kilka poważnych wyzwań, przede wszystkim związanych z zaopatrzeniem, ale jak dotąd dobrze sobie radzono" - zauważył mjr Tanel Kurisoo, oficer sztabowy sił wsparcia.
Czytaj też
Dla niektórych powołanych na ćwiczenia rezerwistów minęło od służby poborowej nawet ponad 10 lat. Odkryją, że wyposażenie wydawane estońskiej armii ewoluowało z biegiem czasu i że pojawiło się kilka nowych elementów ubioru i wyposażenia specjalnego. Rezerwistom zostanie wydany między innymi nowy system oporządzenia, który łączy ochronę balistyczną i wyposażenie osobiste w jedną całość (kamizelka zintegrowana), zastępując starą paso-szelki piechoty - podkreśliła agencja BNS.
Rezerwiści stanowią główny komponent estońskich sił obronnych. "Dla państwa o niewielkich zasobach ludzkich i ekonomicznych jedyną możliwą formą obrony narodowej jest rezerwa wojskowa oparta na woli obywateli. W czasie pokoju rezerwiści prowadzą normalne życie, a państwo zajmuje się jedynie ich szkoleniem oraz zaopatrzeniem w sprzęt i broń. W czasie wojny rezerwiści są natomiast mobilizowani do jednostek wojskowych" - wyjaśnia w komunikacie estońskie ministerstwo obrony.
Czytaj też
Konstytucja Republiki Estońskiej przewiduje obowiązek pełnienia służby wojskowej w Siłach Zbrojnych przez wszystkich zdrowych fizycznie i psychicznie obywateli płci męskiej. Czas służby zasadniczej wynosi 8 lub 11 miesięcy w zależności od wykształcenia i stanowiska, jakie Siły Zbrojne zapewniają poborowemu.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie