Reklama

Siły zbrojne

Francusko-brazylijska haubica 155 mm

Haubica Caesar 155 mm dla Brazylii powstaje we współpracy z lokalnymi firmami - fot. D.Geffroy/armée de Terre
Haubica Caesar 155 mm dla Brazylii powstaje we współpracy z lokalnymi firmami - fot. D.Geffroy/armée de Terre

Na potrzeby brazylijskich sił zbrojnych powstanie nowy wariant lekkiej samobieżnej haubicy Caesar kalibru 155 mm. Rozpoczęcie prac w tym zakresie ogłosił francuski koncern Nexter Systems, we współpracy z lokalną Avibras Group. 

System artyleryjski powstanie w ramach brazylijsko-francuskiej współpracy zgodnie z wymaganiami, które zostały sformułowane przez siły zbrojne Brazylii. Nexter dostarczy system artyleryjski Caesar kalibru 155 mm zbazowany na podwoziu pojazdu terenowego Tectran VBT-2028 w układzie 6x6. Jest to identyczne podwozie, jak w produkowanym przez Avibras i eksploatowanym przez brazylijską armię artyleryjskim systemie rakietowym Astros.

W zakresie tego projektu planowana jest szeroka współpraca pomiędzy firmami. Avibras dostarczy podwozie, system komunikacji i dowodzenia, pojazdy amunicyjne oraz techniczne. Nexter oferuje haubicę, ale też technologię nowoczesnej amunicji, która zostanie zaoferowana Avibras lub innemu brazylijskiemu producentowi. Udział lokalnego przemysłu będzie wynosił od 30% do 50%, zależnie od ostatecznego kształtu kooperacji. To szerszy element strategii francuskiego producenta, który poszukuje regionalnych partnerów przemysłowych na światowych rynkach.

Nexter we współpracy z Avibras liczy nie tylko na znaczące zamówienie ze strony sił zbrojnych Brazylii. Celem jest szerszy dostęp do rynków Ameryki Łacińskiej, ale też krajów utrzymujących kontakty militarno-gospodarcze z Brazylią. Są wśród nich państwa Bliskiego Wschodu i kraje Afrykańskie, takie jak Angola. 

1 lipca Nexter ogłosił plan połączenia z niemieckim koncernem zbrojeniowym Krauss-Maffei Wegmann. Połączenie pancernych potentatów pozwolić zwiększyć ich potencjał badawczo-rozwojowy i konkurencyjność, co jest istotne w obecnym okresie ograniczania wydatków na obronność przez kraje NATO

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. fe52

    Kiedy Kryl?

    1. Piotr29

      Na wrześniowym MSPO producent Kryla czyli Huta Stalowa Wola ma zaprezentować prototyp. Nie ukrywam że czekam z niecierpliwością. Pozdrawiam