Francuska Generalna Dyrekcja Uzbrojenia (DGA) poinformowała o przekazaniu armii sześciu systemów artyleryjskich CAESAR Mk1 (6x6) w miejsce tych, jakie zostały przekazane Ukrainie. Tym samym spełniono założenia na rok 2023.
Francja przekazała dotychczas Ukrainie 18 swoich systemów artyleryjskich Caesar pochodzących ze stanu francuskiej armii, które aktualnie są uzupełniane znacznie szybciej niż dotychczas z racji na zwiększenie mocy produkcyjnych przez KNDS Nexter. Zgodnie z założeniami do końca tego roku francuskie wojsko miało odebrać sześć wspomnianych kołowych armatohaubic, zaś pozostałe zostaną zapewne dostarczone w kolejnych 12 miesiącach. Jeżeli chodzi o Ukrainę to poza 18 egzemplarzami dostarczonymi z francuskiego wojska, zamówiła ona drugie tyle (12+6) u producenta, który obecnie realizuje zamówienie na egzemplarze zapowiedziane przez ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu na początku października. Dzięki zwiększonemu poziomowi produkcji czas konieczny do zbudowania jednego egzemplarza CESAR-a skrócił się z 30 do 15 miesięcy.
[#Réception_Livraison ✅] #CAESAR MkI*
— Direction générale de l'armement (@DGA) November 30, 2023
🔴 La DGA a réceptionné et livré les 6️⃣ premiers #CAESAR MkI* à @armeedeterre en recomplètement des cessions à l’Ukraine.
➡️ Les objectifs fixés de 6️⃣ CAESAR MkI* à livrer pour le recomplètement des stocks en 2023 sont atteints. pic.twitter.com/1Yba8BMxCD
CAESAR to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8). Caesar posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. Caesar korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm. Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi.
Weneda 1977
Patrząc z innej strony u nas z rozkazu Ukraińców przez okres trzech lat (2022-2024) ani jeden Krab nie wejdzie do służby nie zapominając, że większość posiadanych Krabów (54) i Goździków sprawnych (100+) oddaliśmy Ukrainie. Więc nie narzekajcie na Francję bo to biedny kraj i ich poprostu nie stać na większą rozrzutność w zbrojeniach .
Ma_XX
wysyłają jeszcze lufy do produkowanych już seryjnie Bogdan
Chyżwar
O "słodka Francjo" w produkcji AHSa na kółkach tempo mesz imponujące. HSW mimo dławienia przez Koreańczyków i MTU wozy gąsienicowe produkuje szybciej.
Patryk.
Ten cytat to chyba pomyłka: "Dzięki zwiększonemu poziomowi produkcji czas konieczny do zbudowania jednego egzemplarza CESAR-a skrócił się z 30 do 15 miesięcy."
Odyseus
No chyba chodziło o dni a nie miesiące , co i tak jak produkcją na poziomie Pana Mietka z garażu ... 24 szt. rocznie i to jeszcze Wielka Francja , największa armia Europy i chyba drugi po Niemczech największy przemysł zbrojeniowy Europy , normalnie wow :D to jednak przy nich te Nasze 30 Krabów na gąsienicach rocznie tak źle nie wygląda :D
Marian L
Raczej nie. Tylko oni budują kilk- kilkanaście egzemplarzy jednocześnie. Zdanie trochę bez sensu, bo niewiele wnoszące, powini podać roczną czy miesięczną produkcję.
Zygazyg
Dni
szczebelek
Na zachodzie działania pozorowane 🤭
Lycantrophee
Niesamowite uzupełnienia, w rok 6 sztuk.