Reklama

Siły zbrojne

Francuskie pociski przeciwpancerne na Ukrainie

Przeciwpancerny pocisk kierowany Milan (zdjęcie poglądowe)
Autor. Fot. SIRPA Terre/ADC JC Thorel.

Francja w marcu tego roku zdecydowała przekazać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Milan, co stanowiło jej wkład budowaniu warstwowej obrony przeciwpancernej tego kraju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Użytkownik Ukraine Weapons Tracker w serwisie Twitter opublikował zdjęcia francuskich ppk Milan 2T, użytkowanych przez armię ukraińską. Nie występują one na materiałach filmowych i zdjęciowych tak często jak ppk Javelin czy Stugna.

Milan to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, opracowany wspólnie przez Niemcy i Francję. Jego pierwsza wersja została wprowadzona do eksploatacji w latach 70. XX wieku, ale od tego czasu był on modernizowany. Francuzi przekazali Ukrainie pociski Milan 2T, a więc z głowicami tandemowymi, o przebijalności ponad 700 mm i zasięgu do 2 km.

Reklama

Czytaj też

Wyrzutnia ppk Milan może być wyposażona zaopatrzona w celownik termowizyjny, co znacząco ułatwia prowadzenie działań w nocy. Milan kierowany jest przewodowo i operator musi utrzymywać krzyż celowniczy na celu do czasu trafienia. Obsługa pocisku jest nieco bardziej skomplikowana, niż w wypadku systemów „odpal i zapomnij" w rodzaju Javelina - podobnie jak w wypadku niedawno przekazanych Ukrainie ppk TOW.

Czytaj też

Ppk Milan są więc kolejnym elementem „przeciwpancernej pięści" sił zbrojnych Ukrainy, wykorzystywanej w wojnie z Rosją. Obrona przeciwpancerna ukraińskiej armii ma zdecydowanie charakter warstwowy. Jej wzmocnienie było jednym z priorytetów Kijowa, jak i wspierających go sojuszników jeszcze przed wybuchem otwartej wojny.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Prawdziwy

    Twórcą francuskiej optoelektroniki był pewien skromny Profesor PW. Po odtworzenie ,po II Wojnie ,Katedry "Elektryki",Pan Profesor liczył na jej objecie.Senat podjął jednak decyzję o wysłaniu Pana Profesora na emeryturę i nie znalazł pracy ,na Uczelni, dla Niego.Pan Profesor wyjechał w 1948 do Francji.( głupki wypuściły taki Skarb!) i stworzył podstawy francuskiej optoelektroniki.Czyli ppkMilan ,odpowiedniki amerykańskie i sovieckie,to pochodne prac studialnych ,wykradzionych z Jego pracowni.Oprocz FR .Pan Profesor jeszcze przez dekady działał naukowo.

    1. Valdore

      @Prawdziwy, ppk Milan jest kierowany przewodowo nei masz tam zadnej optroniki w głowicy pocisku do tego wymaga archaicznego SACLOS. Po drugie USA nicz Francji nei wykradało, , to Francuzi w swoim MMP skopiowali sposób naprowadzania Spike-LR. A co do tego profesora tomoże podaj jego nazwisko) bo już na Milanie się przewiozłeś.

Reklama