Siły zbrojne

Francuscy specjalsi w Syrii

Armia francuska oficjalnie potwierdziła obecność doradców z sił specjalnych Francji w północnowschodniej Syrii. Francuscy specjalsi pomagają tam grupom miejscowych bojowników w walce z Daesh.

Armia francuska oficjalnie potwierdziła wysłanie na terytorium północnowschodniej Syrii doradców wojskowych służących we francuskich sił specjalnych. Mają oni za zadanie wspieranie miejscowych grup bojowników w walce z Daesh o miasto Manbij. Rzecznik armii francuskiej pułkownik Gilles Jaron stwierdził, że celem operacji wspieranej przez specjalsów jest odcięcie dróg zaopatrzenia Ar-Rakki - nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego.

Kilka dni wcześniej francuskie ministerstwo obrony poinformowało o wspieraniu syryjskich sił walczących z islamistami poprzez dostawy broni i zapewnienie wsparcia z powietrza. Wiadomo również, że Francuzi szkolą oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych, w głównej mierze złożonych z bojowników kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG).

Według niepotwierdzonych informacji ok. 150 żołnierzy francuskich sił specjalnych przebywa również na terytorium kurdyjskim w Iraku, ich cele działania i metody są identyczne jak w Syrii.

Komentarze (2)

 1. ciekaw

  Syria nie istnieje więc pozostaje pytanie jaką wielkość i region będzie zajmować Alawistan, kontrolowany przez Asadystów?

 2. suwerenność

  Mam nadzieję, że Syryjczycy wystrzelają tych francuskich "zielonych ludzików"!

  1. Marek

   Bo z rosyjskim "zielonymi ludzikami", którzy już tam są, tak łatwo jak z Francuzami by Syryjczykom nie poszło?

  2. qui pro quo

   Ależ ci Francuzi właśnie pomagają Syryjczykom. Może miałeś na myśli alawitów?