Siły zbrojne

Francja zakupi 169 śmigłowców H160M "Gepard"

H160M
H160M
Autor. Airbus PRESS/Twitter

Rząd Francji złożył zamówienie u europejskiego konsorcjum Airbus na dostawę 169 śmigłowców H160M „Gepard” dla francuskich sił zbrojnych - przekazały w środę władze w Paryżu. Całkowita kwota kontraktu to 10 mld euro.

Zamówione śmigłowce "będą rozdysponowane pomiędzy wojska lądowe, marynarkę wojenną i siły powietrzne w proporcji 80-49-40" - poinformowało ministerstwo sił zbrojnych Francji. Dostawa tego sprzętu zaplanowana jest na początek 2027 roku - sprecyzowano w oświadczeniu.

Czytaj też

Nowe śmigłowce zastąpią maszyny wykorzystywane w siłach zbrojnych od ponad 40 lat - zauważa AFP. "(...) +Gepardy+ będą dla naszej armii efektywnym środkiem do prowadzenia misji wojskowych przez następne 40 lat" - powiedziała minister sił zbrojnych Florence Parly.

Ponadto "produkcja tych śmigłowców nasyci nasz francuski sektor lotniczy, przyczyniając się do utrzymania miejsc pracy dla ponad 2 tys. osób w kraju" - dodała szefowa resortu.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (2)

 1. Był czas_3 dekady

  Po co im to? Do obrony kraju? Przecież już Francję przejmują muzułmanie bez jednego wystrzału z broni i Francuzi nic z tym nie robią. Poddają się bez walki.

  1. Tani35

   Przejmuja? Nie oni chca do UK. Ale tam tez ich nie chca. Niemcy? Tam tez ich nie chca? Polska? My tez ich nie chcemy. Byl kilka lat temu nad Sekwana ten problem ale juz go nie ma.

 2. Gnom

  Ciekawe kiedy do naszych władców, a wielu komentujących, dotrze ów prosty fakt: "produkcja tych śmigłowców nasyci nasz francuski sektor lotniczy, przyczyniając się do utrzymania miejsc pracy dla ponad 2 tys. osób w kraju" - oczywiście ze zmianą nazwy kraju, w którym ma nasycić na Polskę i znaczenie słowa "nasycić" istniejący a nie zbudować z powodów ambicjonalnych.

  1. Valdore

   A kiedy do ciebie Gnomie dotrze że Polska sama nie ejst w stanie zbudować żadnego smigłowca, no może poza antycznym Sokołem?

  2. Sidematic

   Polska, Valdore, od kiedy Rudy sprzedał Świdnik za psi pieniądz już niczego latającego nie jest w stanie wyprodukować. Poza dronami z Grupy WB.

  3. Valdore

   Tylko widzisz Sidematic, Świdnik to ciągle Polskie zakłady wiec daruj sobie swoje bajeczki.